Test:Toyota Avensis Verso rodinná pohoda

Obliba praktických automobilů kategorie mpv roste geometrickou řadou nejen v bohatých evropských zemích, ale už i u nás doma. Pořádný kus prodejního koláče chce v budoucnu „ukusovat“ i Toyota.
Test:Toyota Avensis Verso rodinná pohoda
Dlouho avizovaná expanze největší japonské automobilky na evropský trh se stala už skutečností, o čemž svědčí její modelová produktivita posledních let, respektive měsíců. A právě kategorie mpv je toho všeho dobrým důkazem.

Široká nabídka

Už zanedlouho nabídne Toyota v segmentu velkoprostorových Klepněte pro větší obrázekvanů nejucelenější modelovou nabídku. Začíná nejmenším Yarisem Verso, pokračuje Corollou Verso (přichází do prodeje v těchto dnech) a Avensisem Verso, a končí luxusní Previí. Druhé největší mpv Toyoty jsme nedávno podrobili tradičnímu redakčnímu testu. Avensis Verso se na českém trhu nabízí v celkem pěti variantách s jedním benzínovým a jedním dieselovým motorem o shodném objemu 2,0 litru, ale samozřejmě jinými technickými parametry. Testovaný vůz byl nejlépe vybaveným typem a jeho základní cena začínala na 1 045 000 korunách. Nejlevnější provedení je k mání od 890 tisíc Kč.

Hodně místa

Avensis Verso tak trochu klame tělem. Zvenku byste ho s klidem zařadili na roveň Zafiry, Premacy nebo Scéniku, po usednutí dovnitř ale budete hledat srovnání u mpv vyšších tříd. Hodně místa je totiž jednou z velkých předností Avensisu Verso. Už vlastní vstup na přední a prostřední sedadla je bezproblémový aKlepněte pro větší obrázek samostatné sedačky poskytují dostatečné pohodlí. Horší je to samozřejmě s nástupem na sedačky třetí řady, jež jsou standardní výbavou všech nabízených Avensisů a na něž se dostanete po (dvojím) sklopení postranní sedačky prostřední řady.

Stejně jako jiné mpv, i Toyota Avensis Verso se může pochlubit hodně velkou Klepněte pro větší obrázekvariabilitou vnitřního prostoru. Základní konfigurace sedadel umožňuje převoz až sedmi cestujících (2+3+2), stačí však chvíle a vnitřek se rázem promění v docela slušnou dodávku. Sedačky se dají různě sklápět, skládat a samozřejmě i zcela vyjmout. K tomu je však už zapotřebí pořádná síla, protože jednotlivé sedačky něco váží. Odměnou za fyzickou námahu je pak obrovský přepravní prostor (až 2422 litrů), jehož dojem dokonalosti kazí jen zvýšený práh pro nakládání a více členité vnitřní stěny.

Praktický vnitřek

Sezení v Avensisu Verso je o něco výš, než bývá zvykem u klasických cestovních vozů. Spolu s bohatým prosklením tak má posádka v čele s řidičem velmi dobrý výhled před sebe i do stran. Vnitřním zrcátkem dozadu vidíte jen v případě, že nejsou obsazena Klepněte pro větší obrázekvšechna sedadla.

Už po prvních metrech s touto Toyotou máte pocit, že ji už znáte léta. Její řízení je bezproblémové, přestože řidič hledá optimální polohu za volantem trochu déle. Čtyřramenný volant ale jde dobře do ruky a páka řadicího ústrojí se po předepsaných drahách pohybuje jistě a rychle. Při pohledu na ergonomicky dobře zvládnutou přístrojovou desku budete postrádat asi jen ukazatel teploty chladicí kapaliny motoru. Místo tradičního budíku se při startu rozsvítí modře zbarvený teploměr, jenž po zahřátí motoru na optimální hodnotu zhasne. Všechny potřebné ovládací prvky jsou v dosahu, využití jistě najdou i četné úložné kapsy a uzavíratelné prostory.

Motor se povedl

To, čím se Toyota může v současnosti především pochlubit, je nový turbodiesel. Jde o kapalinou chlazený přeplňovaný čtyřválec s chladičem stlačeného vzduchu o objemu 2,0 typu Common Rail, jenž je uložen vpředu napříč. Start v mrazivém ránu sice doprovází výraznější hluk a silnější vibrace, po zahřátí motoru se však všechno velmi rychle mění ke klidu. Mocnější hluk z motoru vás může obtěžovat až při rychlostech na úrovni 140 až 160 km/h, ale to je možná odměna za porušování tuzemských rychlostních limitů. Turbodieselové Verso má ve své technické kartě stanovenu za maximální rychlost hodnotu 180 km/h, z nuly na 100 km/h pak sprintuje už za 12,5 sekundy. Turbodiesel nemá takřka žádnou prodlevu mezi sešlápnutým plynovým pedálem a spuštěním „turba“. Jeho výkon 85 kW je dostačující i ke svižné jízdě, zvlášť když točivý moment je 250 N.m při 1800 min-1. Příjemný je pak pohled na ručičku palivoměru, která klesá k nule jen velmi neochotně. Na jednu (šedesátilitrovou) nádrž paliva lze s tímto Avensisem ujet vzdálenost přes devět set kilometrů (průměrná spotřeba je 6,5 l/100 km).

Bezproblémová jízda

Absolvované kilometry s Avensisem Verso probíhaly bez větších problémů, i když vyšší stavba karosérie (mimochodem decentní a elegantní zároveň) se na jízdních vlastnostech občas projevila. Předností vozu byla přes větší rozměry (4650x1760x1675 mm) dobrá manévrovatelnost a dobrý poloměr otáčení (11 metrů). Klepněte pro větší obrázekPodvozek je naladěn na typickou rodinnou jízdu a v tomto režimu poskytuje také maximální jízdní komfort a vysokou míru bezpečnosti. K tomu mu samozřejmě pomáhá celá řada technických doplňků – brzdovým asistentem počínaje a šesti airbagy konče.

Dojmy? Velmi pozitivní hodnocení narušuje jen opravdu pár drobností. První je cena, jejíž výše dělá z Avensisu Verso trochu exkluzivní záležitost, místo aby se stala samozřejmou součástí českých početných rodin. Druhou nedokonalost pak vidíme v tom, že třetí řada sedaček se - když ji nepotřebujeme – dá pouze sklopit nebo vyjmout. U některých konkurentů lze sedačky schovat v podlaze.

Koho Avensis Verso osloví

Určitě všechny ty, kteří touží po velkém praktickém vanu, jehož předností je vysoká kvalita a preciznost zpracování. Také spíše zákazníky, pro něž není problém miliónová investice. Základní verze modelu totiž začíná na 890 tisících, za testovaný model, který je vrcholem nabídky, pak zájemce vydá 1 045 000 korun.

Toyota

Toyotu v roce 1937 založil Kiichiro Toyoda odštěpením od firmy svého otce. Už v roce 1936 ale stvořil první vůz, Toyodu AA.

K japonské Toyotě dnes patří i Lexus, Daihatsu a Hino Motors. Je to jedna z největších světových automobilek.

Toyota RAV4 • Toyota Aygo • Toyota Yaris • Toyota Corolla • Toyota Camry • Toyota Highlander • Toyota C-HR • Toyota Prius

Za volantem Škody Octavia Scout 2.0 TDI (147 kW): To nejlepší z Mladé Boleslavi?

Škoda Octavia Scout 2.0 TDI (147 kW)

S novou Škodou Octavia Scout jsme poprvé jezdili už v pondělí, o dojmy se však můžeme podělit až teď. Jak jezdí s nejsilnějším a v současnosti jediným dostupným motorem v Česku?

včera | Jan Mička | 92 příspěvků
TEST Range Rover P400 Autobiography: Další důvod, proč se stát milionářem

Range Rover P400

Range Rover není autem pro každého, ale každý by si ho měl zkusit. Nyní má nový motor o výkonu 400 koní s hybridní technikou. Jaký je?

29.  11.  2020 | Vladimír Kadera | 61 příspěvků
TEST Toyota RAV4 2.5 Hybrid 4x4 Black Edition: Ta nejčernější myslí jen zeleně

Toyota RAV4 Hybrid Black Edition

Současná generace Toyoty RAV4 se vzdala naftového motoru. Oblíbené SUV koupíte buď s ryze benzinovým, nebo hybridním pohonem, přičemž elektrifikovaná verze nedávno dorazil na český trh v atraktivním provedení Black Edition. Vyzkoušeli jsme tu nejlepší možnou konfiguraci.

26.  11.  2020 | Jan Mička | 81 příspěvků