Testování Škodovek na Nymbursku

Zastupitelstvo Milovic na Nymbursku připravuje seznam požadavků na firmu Škoda Auto. Automobilka chce v blízkosti města postavit testovací okruh a Milovice žádají vyšší kompenzace, než Škoda loni nabízela. Oficiální jednání město dosud s firmou nezahájilo, ale opět zvažuje tuto možnost. Řekl to starosta Milan Kraus.

Zastupitelé minulý týden vytvořili komisi, která má vypracovat návrh kompenzací. V dubnu jej má zastupitelstvo posoudit a rozhodnout, zda zahájí s automobilkou jednání.

Automobilka loni s radnicí na téma možných kompenzací několikrát jednala. Nabízela městu podporu při budování infrastruktury a zlepšení životního prostředí ve výši několika desítek milionů korun. Zastupitelé ale loni rozhodli, že jednání se Škodou přeruší. Neschválili také příslušné změny územního plánu. Obě tato rozhodnutí jsou stále v platnosti. Nyní zastupitelé po delší době připustili možnost jednání.

Vztah milovické veřejnosti k polygonu není jednoznačný. Odpůrci stavby plánované v bývalém vojenském prostoru Milovice - Mladá ale měli dosud mezi zástupci města navrch. Kritizují ohrožení vzácných přírodních stanovišť i zvířecích druhů a také zhoršení rekreačních možností v této oblasti. Zastánci projektu argumentují tím, že bývalý vojenský prostor je zdevastovaný, plný černých skládek a rozbořených objektů. Vybudování polygonu by podle nich přineslo nové pracovní příležitosti a nalákalo i další investory do této oblasti.

Škoda Auto naráží na protesty ochránců přírody a obyvatel blízkých obcí řadu měsíců. Firma proto nechce upřesňovat možný termín, v němž by se nový polygon mohl začít stavět.

Krajské zastupitelstvo loni v prosinci schválilo návrh změn územního plánu, kde se počítá s umístěním polygonu v centru bývalého vojenského prostoru. Naopak zamítlo variantu okruhu v lesích u Luštěnic na Mladoboleslavsku. Tuto variantu podporují ochránci přírody.

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 17 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 207 příspěvků