Test:Móda minivanů à la Daewoo

Ani ve složitém období, kdy se korejská automobilka potácela na pokraji existence, nic nezanedbala z důsledného naplnění módních trendů. Vypracovala svůj příspěvek k rozvoji minivanů a nazvala ho Tacuma.
Test:Móda minivanů à la Daewoo

V některých zemích je vůz znám spíš pod názvem Rezzo, ale důležité je, že Korejci tímto vozem rozšířili svou nabídku vozů nižší střední třídy. Tacuma svou délkou 4350 mm přesně zapadá do dnes už početné skupiny minivanů, kterou kdysi před lety zahájil Renault Scénic. Jde o auta s vyšší stavbou a větším obestavěným prostorem. Ve většině případů se ne zcela podařilo zachovat dostatek vnitřního prostoru na délku a to platí i o tacumě. Nejde kupodivu o prostor před zadními sedadly – tam je ho obdivuhodně dost – ale o pohodlí cestujících na předních sedadlech. Zejména pak řidiče, protože ten se musí uskrovnit dost podstatně. O nepřirozené poloze svědčily u testovaného vozu i nezvykle ošlapané pedály spojky a brzdy, ke kterým se většina řidičů dostává ze strany a hodně křečovitě. Nedostatek prostoru je na závadu i při nastupování, otvor předních dveří je opravdu krátký. Tacuma je tak jeden z mála vozů, kde je cestování na zadních sedadlech daleko příjemnější než vpředu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vnitřní tvary a výbava za současnými trendy nezaostávají, zejména řešení středu palubní desky s ovládáním klimatizace a přístrojový panel, působí poměrně atraktivně. Tak jako u většiny podobných vozidel je k dispozici řada odkládacích prostorů a skříněk.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Typický prostor v minivanech – krátký a vysoký
Boční linie ukončují velmi zdařilé křivky prolisů

A zase stejně jako u většiny vozů s karoserií tohoto typu sedí řidič poměrně vysoko v poloze připomínající posezení na židli. Opět daň snaze o maximální využití malého prostoru. Zadní sedadlo se nedělí na dvě části, ale hned na tři. Každá z nich se dá sklopit samostatně s tím, že prostřední může sloužit i jako stoleček. Zvětšuje se tak i zavazadlový prostor se základní výměrou 455 dm3, který se dá zvětšit až na velmi přijatelných 1165 dm3. A to ještě má v bočních plastech několik malých uzavíratelných boxů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zavazadlový prostor odpovídá velikostí své třídě, ….
…navíc má další ukryté skříňky.

Při testu jsme jezdili s motorem 1,8 l. Motory jsou u většiny vozů Daewoo silnou stránkou, v tomto případě to ale zcela neplatí. Výkon 74 kW/101 k a točivý moment 140 N.m nejsou hodnoty pro téměř třináct metráků těžký vůz právě závratné. Svou roli hraje i to, že konstrukce motoru je pouze dvouventilová. Proto je akcelerace spíš podprůměrná a začíná až v oblasti vyšších otáček motoru. Maximum točivého momentu je totiž posazeno do oblasti téměř 3500/min a znát je to i v praxi. Opravdu je nutné počítat s tím, že patřičné zrychlení nastává až když se ručička otáčkoměru dostane kousek nad hranici 3000/min. S nutností zapnout ve službách dynamiky všechny síly souvisí i spotřeba. Pokořit v praxi hranici 8 l/100 km v průměrné spotřebě je dost obtížné. Zejména ve městě, ale i při jízdě v členitějším terénu mimo město je třeba častěji řadit a tím spotřeba pochopitelně roste. To zase souvisí s průběhem křivky točivého momentu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přístrojová deska se nám líbí
Tacuma by snesla podstatně dynamičtější agregát.

Naladění podvozku je poměrně šťastné. Tacuma se dá zařadit spíš mezi vozidla s měkčím pérováním a tlumením, zejména na zadní nápravě. Ta výrazně přispívá k tomu, že cestující nepociťují nepříjemné vjemy hlavně při přejíždění ojedinělých citelných nerovností. Například retardující pryžové nebo ocelové prahy v obytných zónách jsou pro zadní nápravu tacumy pravou lahůdkou. Jestliže je naladění příjemné na drncavém podkladu, vybere si daň při rychlém projíždění zatáček. Musíme počítat s vyšší mírou naklánění a také výraznějším sklonem k nedotáčivosti.

Klepněte pro větší obrázek
Vzadu je místa opravdu dost

Daewoo Tacuma 1,8 je běžný automobil, který nevybočuje z řady svých velkoobjemových souputníků. Oceňujeme vzhled a vnitřní výbavu, na druhou misku vah stavíme prostor na nohy před předními sedadly a parametry agregátu.

bazar

MINI Mini 1,6
Rok výroby: 2009
Stav: 66 564 km
Cena: 163 000 Kč
MINI Mini 1,6
Rok výroby: 2012
Stav: 34 034 km
Cena: 290 000 Kč
MINI Mini 1,6
Rok výroby: 2003
Stav: 173 744 km
Cena: 100 000 Kč
MINI Mini 1,6
Rok výroby: 2007
Stav: 97 288 km
Cena: 250 000 Kč
MINI Countryman 1,6
Rok výroby: 2013
Stav: 47 983 km
Cena: 378 000 Kč
MINI Mini 1,4
Rok výroby: 2009
Stav: 156 911 km
Cena: 130 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Fiatu Fullback: Převlečené Mitsubishi se jeví jako správná volba

Fiat Fullback

Fiat se po vzoru Renaultu a Mercedesu také rozhodl nabízet pracovní pickup, který původně pochází z úplně jiné dílny. A rozhodl se více než správně, protože Fiat Fullback alias Mitsubishi L200 je vynikajícím pracovním pickupem. V terénu má dost potence a na silnici dostatek kultivovanosti.

dnes | Jiří Švamberk | 1 příspěvek
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

17.  8.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 34 příspěvků