Test Volkswagenu Polo 1,4 TDI: neúspornější motor

Už v době, kdy Volkswagen začal v roce 1981 pojmenovávat novou řadu vozidel podle meteorologických jevů, se stal typ Polo jedním z nejpopulárnějších a nejúspěšnějších. Letos přišla na český trh nejnovější generace a s ní celá řada novinek. My jsme při testu jezdili s vozem 1,4 TDI.
Test Volkswagenu Polo 1,4 TDI: neúspornější motor

Polo se vzhledem přední masky přiblížilo typu Lupo a oby vozy připomínají vzdáleně tvář Mercedesu-Benz E. Hlavně „čtyřokým“ pohledem na svět. Ačkoliv patří mezi malé vozy, prostorem uvnitř neskrblí.

Dostatek místa mají především cestující vpředu, vzadu je to o něco málo horší. Vzhledem ke kategorii si ovšem v tomto směru není možné stěžovat. Poněkud horší je to už s komfortem ovládání některých zařízení. Zejména větrání a klimatizace a především rádia. Tlačítka spínače mechanické klimatizace a klapky na uzavření vnitřní cirkulace vzduchu jsou totiž podsvícená, ale tak slabě, že za běžného denního světla není možné identifikovat, zda je klimatizace zapnutá či nikoliv.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Naprosto nepochopitelné je však užití rádia s označením VW Alpha. Nemá displej, na němž by se zobrazoval název stanice, nemá dokonce ani možnost ladění – jen je třeba vždy počkat, až automat na některou stanici naladí a pak ji uložit na jednu ze šesti pamětí. K dispozici je sice tlačítko s funkcí AF, ale rádio samo stanici s RDS neuloží. Pokaždé, když už dosah vysílače slábne, je třeba AF stisknout. V terénu, kde se příjmové podmínky rychle mění, nedělá řidič vlastně nic jiného než sám na automatu ladí.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Čtyři světlomety připomínají daleko větší a vznosnější Mercedes-Benz
--- Vnitřek naopak v sobě nezapře dědictví jiných koncernových vozů včetně škodovek

Podstatně komfortnější je vlastní ovládání vozu. Sedí se ne „na“ sedadle, ale „v“ sedadle, ta přední mají velmi dobré boční vedení v zatáčkách. Přesné a krátké řazení nedělá sebemenší potíže. Jednotlivé rychlostní stupně tam padají rychle a bez zaváhání.

S tím samozřejmě souvisí akcelerace. Při prvním rozjetí ve městě se zdá, že motor disponuje značnou mírou zrychlení. Vznětový přeplňovaný motor se ochotně vytáčí, na diesel skutečně neobvykle. Pohled na otáčkoměr překvapí – ručička je hned na hranici červeného pole. Je ale potřeba řadit včas a nenechat motor zbytečně vytáčet. Jestliže se zapomenete a necháte dosáhnout otáčky až 5000 a teprve potom přeřadíte, motor výrazně ožije. I nutnost častějšího řazení je projevem maloobjemového motoru.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Sedačky se tvůrcům interiéru povedly --- Zavazadlový prostor je poměrně malý

Výrazně se projeví hlavně okamžitě po vyjetí do volného prostoru mimo město. Říká se, že objem nelze ničím nahradit. V tomto případě to platí absolutně. Ačkoliv motory TDI od VW jsou proslulé, objem 1,4 zůstává stále čtrnáctistovkou. Od rychlosti 120 km/h se už ručička rychloměru zvedá jen velmi, velmi zvolna. Jakmile se vůz rozjede na vyšší rychlost a nehrozí mu stoupání, pak si – s minimálním zatížením – tu rychlost udrží. Běda ale, jakmile ji chceme zvýšit. Faktem zůstává, že nedostatek akcelerační schopnosti motor pokorně omluví velmi nízkou spotřebou. Při běžné jízdě se průměr pohybuje kolem 5 l nafty na 100 km, při provozu na dálnici trvale vyšším rychlostním průměrem stoupá na 6,5 l/100 km.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Pod nešťastným rádiem s označením VW Alpha je vidět na spodní hraně dvojice tlačítek,
jejíž podsvícení zůstává neviditelné --- Pokud nechceme po agregátu zázraky, rozhodně
nás uspokojí – zejména spotřebou

VW Polo bylo vždycky známé svými dobrými jízdními vlastnostmi a nová generace je ještě povyšuje. Relativně krátký rozvor i rozchod má za následek pochopitelně omezený komfort, vůz má blíže k tvrdšímu a jaksi sportovnějšímu charakteru. V zatáčkách se vůbec nenaklání, nedotáčivý je minimálně.

Klapavý zvuk vznětového motoru doprovázený jemným hvízdáním turbodmychadla proniká i do prostoru pro cestující. Ten první zejména chvilku do zahřátí. Polo je přeci jen malý vůz a musíme mu proto leccos z komfortu odpustit. Na svezení je ale velmi příjemný. 

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Označení TDI skromně mlčí o tom, že objem je pouhých 1,4 l
--- Z předchozího pola zůstala podobná silueta

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

včera | Michal Žďárský | 3 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků