Test Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D: Žádný úkol není nesplnitelný

Toyota sice v Evropě propaguje hybridy, stále však nabízí i nezničitelná auta, která ji v minulosti proslavila.
Seznam kapitol
  1. Představení a interiér
  2. Jízda, závěr a fotogalerie
Radosti
pověst vozu
terénní schonosti
výbava
prostornost
Starosti
hluk v interiéru
způsob otevírání zavazadelníku
pouze jediný motor
cena příplatkových prvků
8  /10

Už osm let je na trhu současná generace legendárního offroadu Toyota Land Cruiser a její životní cyklus ještě rozhodně nekončí. Svědčí o tom modernizace, kterou značka představila loni na autosalonu ve Frankfurtu.

Land Cruiser má teď změněnou příď. Šestiúhelníkovou maskou chladiče prochází pět párů tenkých chromovaných lišt, mezi kterými jsou ještě další plastové lamely. Celé je to položeno na mřížce z obdélníků. Není to obvyklé řešení, ale podle mého autu docela sluší. Od masky pak hluboko do blatníků vedou protažené světlomety. Na kapotě designéři nechali vytvořit několik hlubokých prolisů. Vzadu se vyměnily koncové svítilny. Nejsou moc velké, přesto jejich vzhled díky futuristickému tvarování upoutá pozornost.

Toyota Land Cruiser 79 6x6: Z Dubaje do ČR [první jízdní dojmy]

Toyota Land Cruiser 79 6x6: Z Dubaje do ČR [první jízdní dojmy]

V interiéru se proměnila zejména středová část palubní desky. Dotyková obrazovka multimediálního systému se zvětšila a má teď v prakticky již standardní osmipalcovou úhlopříčku. Tlačítek je méně a jsou z kvalitnějších plastů. Toyota vyměnila rovněž volant. Ten je z většího modelu Toyota Land Cruiser V8.

Toyota Land Cruiser 150 - naměřené rozměry v interiéru

Šířka v úrovni ramenou vpředu [mm]
1490
Šířka v úrovni ramenou vzadu [mm]
1460
Délka sedáku vpředu (od opěradla) [mm]
500
Délka opěradla vpředu [mm]
590
Max. šířka sedáku vpředu [mm]
500
Délka sedáku vzadu (od opěradla) [mm]
460
Délka opěradla vzadu [mm]
640
Délka kufru [mm]
940
Výška kufru pod roletu [mm]
365
Šířka kufru min. [mm]
1090
Maximální délka po sklopení opěradel [mm]

1860

Také sedačky jsou teď jiné. Nově mají třeba i funkci ventilování. Jako při každé modernizaci, i tentokrát přibyli elektroničtí asistenti. Land Cruiser proto nyní umí varovat řidiče před hrozícím nárazem přední částí vozu, detekuje chodce, hlídá vozy nacházející se v souběžných pruzích v takzvaném mrtvém úhlu, a automaticky přepíná dálková a tlumená světla.

Výbava pro všechny příležitosti

Tuto funkci ale nezvládá úplně dokonale, jak jsem se přesvědčil při brzkém ranním výletu do lyžařského střediska Hochficht. Na počátku cesty mě protijedoucí řidiči problikávali. Teprve pak se asistent uráčil dálková světla ztlumit. Pak jsem už raději tuto činnost vykonával sám.

Toyota vylepšila manuální převodovku o nové funkce

Toyota vylepšila manuální převodovku o nové funkce

V titulku píšu, že pro Toyotu Land Cruiser není žádný úkol nesplnitelný. K tomu jí nezbytné předpoklady poskytuje i výbava. Všechno, co v autě potřebuji, a co se občas může hodit, najdete v testovaném voze. Samozřejmě i díky tomu, že se jednalo o exemplář v takzvané plné palbě - tedy ve výbavě Executive a ještě s prakticky všemi možnými příplatky. Jednalo se o verzi s pětidveřovou karosérií. V nabídce je totiž stále ještě třídveřová verze.

Nutným předpokladem pro pohodlí při cestách je samozřejmě prostor. Vpředu se do kožených křesel bez nějakého omezování v oblasti ramen usadí majitelé všech možných typů postav. Dokonce ani pravé řidičovo koleno nebude při přejíždění velkých terénních nerovností vystaveno nebezpečí vzniku modřin. To proto, že středový tunel je v příslušném místě důkladně očalouněn.

Vzadu je místo i pro čahouny. S výškou sto osmdesát šest centimetrů jsem měl ve druhé řadě před koleny deset a nad hlavou dokonce 11 centimetrů volného prostoru. A to jsem nejdříve nastavil sedadlo řidiče do polohy, ve které se mi dobře a pohodlně řídí. Zmíněné hodnoty platí, pokud jsou sedačky druhé řady posunuty do polohy co nejvíce vzad. Lze je ale v případě potřeby posunout o přibližně 12 centimetrů vpřed. To, když potřebujete v kufru více místa, případně vztyčíte třetí řadu sedaček.

Ano, Toyota LandCruiser s paketem Family (příplatek 60 000 Kč), je sedmimístný vůz. Se sedačkami navíc (v této nejvyšší výbavě) nebudete manipulovat rychle. Elektromotory aktivované stiskem tlačítek buď v kufru nebo u zadních dveří se samočinně vztyčí a zase sklopí. Ruce musíte použít pouze pro vyklopení opěrek hlavy.

Toyota Hilux Tonka: Koncept offroadu pro opravdové chlapy!

Toyota Hilux Tonka: Koncept offroadu pro opravdové chlapy!

Do třetí řady se nastupuje vcelku dobře. Místo tam je tak pro lidi s výškou do 175 centimetrů. Já sám jsem musel vzadu sklopit hlavu a koleny se dotýkal tvrdého opěradla před sebou. Pokud pojedete na výlet v sedmičlenném obsazení, počítejte s tím, že do kufru už nic nenaložíte. Maximálně tak pár deštníků, protože za sedačkami už je pouze 19 centimetrů krátký kufr.

Pro sedm bez zavazadel

Instalované sedačky samozřejmě také snižují výšku tohoto prostoru, i když jsou sklopené. Nicméně, pro pět lidí je i pak dost velký. Problém je se systémem otevírání pátých dveří. Ty se totiž otevírají směrem k chodníku, takže když budete chtít naložit třeba těžký kufr, čeká vás docela dlouhá okružní cesta kolem dveří k nakládací hraně.

Jinak ale nezbývá než na lidi, kteří se zabývali zavazadlovým prostorem, pět chválu. Třeba v plastovém obložení pátých dveří jsou dvě přihrádky. V jedné z nich se nachází kompletní nářadí pro montáž náhradního kola. Je tak skvěle po ruce. Samotná rezerva, jak se na správný offroad sluší a patří, nalézá pod zadním nárazníkem.

Podivná Toyota FJ Cruiser letos v srpnu definitivně skončí

Podivná Toyota FJ Cruiser letos v srpnu definitivně skončí

Líbí se mi také přítomnost elektrické zásuvky na straně zavazadlového prostoru. Tu sice naleznete i v lecjakém kombíku, jenže tam se jedná o "zapalovačových 12 voltů. Zde jde o klasickou kulatou zásuvku na 220 voltů. Můžete tedy připojit například i velkou kompresorovou lednici. To v případě, že vám nestačí poměrně velký chladící box, který se nachází pod loketní opěrkou mezi předními sedačkami.

Ocenění zaslouží i takový detail, jakým je ukotvení bezpečnostních pásů pro šestého a sedmého cestujícího na straně kufru. Nepřekáží tak při nakládání a vykládání předmětů.

Pokud budete cestovat s dětmi, pravděpodobně využijete i instalovaný DVD přehrávač s obrazovkou pod střechou. Jen je to trošku drahá zábava. Společně se střešním okem totiž tvoří součást paketu VIP, za který se připlácí nemalých 60.000 Kč.

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Představení a interiér
  2. Jízda, závěr a fotogalerie
První jízda se Škodou Kamiq 1.0 TSI: Revoluci nečekejte, poctivý kus auta ano

Škoda Kamiq 1.0 TSI DSG (první svezení)

Už se těším, až si dnes večer sednu s šálkem horké kávy k počítači a zabořím se do diskuze pod tímto článkem. Na první dojem je totiž Škoda Kamiq opravdu dobrá.

21.  8.  2019 | Vladimír Kadera | 193 příspěvků
TEST Subaru BRZ Spec. S: BRZy, jazyk, nazývat… věci pravými jmény

Subaru BRZ Spec. S

Pokud máme věci nazývat pravými jmény, je nutno poznamenat, že zlí jazykové tvrdí, že BRZ „nejede“. A je fér přiznat, že jakkoli pro modelový rok 2019 a speciálně v limitované edici Spec. S prodělalo řadu změn, včetně například jiného naladění řídící jednotky, je na tomto tvrzení kus pravdy. To však ani náhodou neznamená, že by BRZ nebylo skvělé auto.

19.  8.  2019 | Petr Schnagl | 13 příspěvků
Minitest Toyota RAV4 2.5 Hybrid: Konečně něco, co si stojí za svým

Toyota RAV4 2.5 Hybrid (minitest)

Nová Toyota RAV4 nás už dříve překvapila extravagantním vzhledem, ale měli jsme k ní pár výhrad, které se pokusí smazat hybridní verze. Podaří se jí to?

16.  8.  2019 | Vladimír Kadera | 78 příspěvků