Test Subaru Forester 2,0X LPG: vše v jednom

Toužíte po voze s dobrými jízdními vlastnosti a slušným prostorem, který se neztratí na silnici ani v terénu? A vše za přijatelnou cenu?
Seznam kapitol
 1. Pár slov k historii značky a modelu, Jezdí i na plyn, Exteriér
 2. Interiér, Motor, Spotřeba benzinu a plynu
 3. Jízdní vlastnosti, Naměřená dynamika, Přehled cen
 4. Závěr, Plusy a minus, Technické parametry, Servisní informace
 5. Kompletní fotogalerie vč. mnoha nepublikovaných snímků
 6. Všechny fotografie (otevírání jedné po druhé)

Pár slov k historii Subaru a Foresteru

Historie japonské automobilky Subaru se datuje rokem 1917, kdy byly založeny letecké laboratoře. Až 15. června 1953 došlo sloučením pěti firem z různých odvětví k založení společnosti Fuji Heavy Industries. Nová společnost se od té doby věnuje letecké, automobilové a stavební výrobě. Hlavní výrobní závod Subaru leží 60 km severně od Tokia ve městě Gumma. Současná roční produkce čítá přes půl milionu aut.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

První Forester opustil brány výrobního závodu Gumma Tajima v prosinci roku 1996, kdy byla zahájena jeho výroba. V únoru 1997 se v Japonsku dostaly do prodeje první kusy. V USA v červenci a v Evropa si musela počkat až do září. O pět let později (přesněji v říjnu roku 2002) Subaru uvedlo druhou generaci, která se přes drobnější facelifty prodává až dodnes. Export těchto modelů činí 83%. Devět let a tři měsíce od zahájení výroby sjel 17. února 2006 z výrobního pásu Forester s pořadovým číslem jeden milion.

Subaru se modelem Forester trefilo do mezery, kterou ostatní automobilky začaly vyplňovat až časem. Forester byl vyvinut jako „Crossover SUV“. Na jedné straně umí být komfortní jako limuzína, na straně druhé ho lze použít jako terénní vozidlo a v neposlední řadě slouží jako mnohostranně využitelné kombi. Prostě tři v jednom. Model Forester doznal pro modelový rok 2007 řadu změn na karoserii i pod kapotou. Pojďme se tedy podívat na dvoulitrový model doplněný o pohon na zkapalněný plyn (LPG).

Alternativní pohon aneb Ekologové jásají

LPG (Liquified Petroleum Gas) čili zkapalněný ropný plyn je směs Butanu a Propanu, která vzniká při rafinaci ropy mezi benzínem a zemním plynem. LPG používané v automobilech je skladováno v nádržích v kapalné formě pod tlakem. Namontovaný systém v testovaném voze se nazývá LPi (vícebodové vstřikování kapalného LPG). V tomto systému není LPG dodáváno do motoru v plynném stavu, ale je vstřikované do sacího potrubí v kapalné podobě. Tím se razantně zlepšují vlastnosti LPG zařízení. Nedochází k úbytku produkovaného výkonu ani k žádným větším rozdílům od benzínové verze. Dokonce problém zpětných zášlehů je také minulostí.

Forester je vždy startován na benzín. Tím je zaručena ochrana benzinového čerpadla před chodem na sucho a ochrana benzinových vstřiků před zalepením nečistotami. Brzy po startu dojde k automatickému přepnutí na LPG (pokud je tak řidičem nastaveno).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pohon na LPG je českým řidičům celkem dobře známý a to včetně jeho hlavní výhody, nižších provozních nákladů. Cena tohoto paliva je oproti benzinu téměř poloviční, spotřeba přitom po přestavbě na dvojnásobek zdaleka nevzroste. Ani v případě Foresteru o nic jiného nejde, ale přestavba přímo od výrobce a zajímavá cena dávají této alternativě nový náboj. Jak Forester na plyn funguje?

Láska na druhý pohled

Hranatá a zároveň účelná. Přesně taková je karoserie Foresteru. Za krásnou jí označí jen lidé, kteří totálně propadli kouzlu vozům se šesti hvězdičkami v oválném logu. Nutné je zdůraznit, že Forester nechce být krasavcem na první pohled. Jeho design proto působí nenápadně. I přes časté výtky k samotnému designu, si jde Subaru vlastní cestou a pro letošní model přichystalo pouze drobné změny v podobě nových předních světlometů spolu s novými nárazníky, které díky tvarování dovolují lepší nájezdové úhly a jejich spodní část je chráněna plastovými kryty. Vpředu přibyly i nové kruhové mlhovky. Inovaci se nevyhnula ani čelní maska s jemnějším žebrováním odkazující na leteckou historii a nové zadní světlomety spolu s rozšířeným vstupním otvorem do zavazadelníku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Po otevření dveří si nemůžete nevšimnout bezrámových oken, které Subaru používá dlouhá léta. Toto řešení je sice efektní, ale není příliš využívané. Při čelním pohledu vynikají dvě obrovská boční zpětná zrcátka v barvě vozu, která musíme pochválit.

Speciál: Alternativní pohony

K vývoji alternativních pohonů došlo kvůli ztenčujícím se zásobám ropy a problémům se znečištěním životního prostředí. V automobilovém průmyslu se v současnosti nejčastěji hovoří o pohonech na LPG, CNG, vodík a elektrický proud. Právě v posledních dvou zmíněných pohonech je podle odborníků budoucnost.

Přehled aut s pohonem na LPG Koupit auto na CNG?Auta na CNG: Jak dojedou daleko?Toyota Mirai na vodíkVW razí cenu elektroaut na minimumHyundai Nexo - SUV na vodíkRevoluční CNG-mild-hybrid Škoda do detailu

Následující kapitola
Seznam kapitol
 1. Pár slov k historii značky a modelu, Jezdí i na plyn, Exteriér
 2. Interiér, Motor, Spotřeba benzinu a plynu
 3. Jízdní vlastnosti, Naměřená dynamika, Přehled cen
 4. Závěr, Plusy a minus, Technické parametry, Servisní informace
 5. Kompletní fotogalerie vč. mnoha nepublikovaných snímků
 6. Všechny fotografie (otevírání jedné po druhé)
TEST: S Mitsubishi L200 jsme postavili lesní posed. Ale hodí se i na výlety?

Mitsubishi L200 Invite+ a Instyle

Nové Mitsubishi L200 je skvělé auto na práci. Jak si ale povede jako auto pro každý den?

25.  2.  2020 | Vladimír Kadera | 3 příspěvky
Hybridní Fiaty 500 a Panda mají motor z použitých plechovek. Jak s ním jezdí?

Fiat 500 a Fiat Panda Hybrid

Opačný přístup než Peugeot se rozhodl aplikovat Fiat. Prostým označením hybrid označuje své dva modely 500 a Panda s mild hybridním ústrojím.

24.  2.  2020 | Svět motorů | 12 příspěvků
TEST Volkswagen Touareg V8 4.0 TDI Black Style: Nehodící se škrtněte

Volkswagen Touareg V8 4.0 TDI

Touareg je vlajkovou lodí Volkswagenu, s motorem V8 by se ale dal považovat za takovou vlajkovou loď „na druhou“. Pokud máte o koupi osmiválce zájem, pospěšte si. Brzy totiž nenávratně zmizí z nabídky.

20.  2.  2020 | Jan Mička | 28 příspěvků