Test Škody Octavia RS po faceliftu: stále dobrá?

Nejnovější mutace sportovního dostavníku pro starší a pokročilé brázdí silnice už od jara. Pojďme si o ní přidat pár nových poznatků.
Test Škody Octavia RS po faceliftu: stále dobrá?
Seznam kapitol
  1. Úvod, Faceliftovaný exteriér, Starý, známý, dobrý interiér
  2. Superlativy o motoru jsou na místě, Na silnici raději rychle než rychleji
  3. Závěr, Cena, Technické parametry
  4. Kompletní fotogalerie

Superlativy o motoru jsou na místě

Stejně jako v původním dvojkovém „eresu“ je srdcem vozu známý přeplňovaný zážehový dvoulitr s výkonem 147 kW (200 k). Nevěřící Tomáše, Karly, Joachimy a další, mohu hned zkraje ujistit, že ani v aktuální verzi neztratil motor pranic ze svých mnoha pozitivních vlastností. Hlavním původcem přívalu chvalozpěvů na toto je ústrojí je motorový základ, ze kterého přeplňovaná varianta vychází. Tím je, jak už označení napovídá, neméně zdařilý dvoulitr FSI s přímým vstřikem benzínu. Instalace přeplňování není v tomto případě žádným nouzovým řešením, nýbrž spíš jen kosmetickým podpořením síly atmosferického agregátu, o čemž svědčí relativně malý rozdíl v nejvyšším výkonu obou motorů. Přeplňovaná jedna osmička instalovaná ve vozech Octavia RS první generace byla oproti tomu klasickým turbomotorem se všemi jeho klady i zápory, záleželo na subjektivním hodnocení každého majitele. Předmětem sporu byl průběh výkonové křivky, kdy na sportovce nepříjemně ležérní nárůst výkonu vystřídal okolo 3 000 otáček agresivní turbokopanec, kterému došel dech lehce nad  5 000 ot.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Turbobenzín v současném eresu je jiný. Bez odmlouvání se sbírá z těch nejnižších otáček a od patnáctiset nastupuje lineární zátah, který ručičku otáčkoměru bez zakolísání dotlačí až k sedmi tisícům. V praxi je jízda s takto kultivovaným ústrojím maximálně příjemná a pohodlná neboť nejste nuceni k obezřetnému udržování otáček nad určitou hranicí, aby motor nevypustil duši. TFSI si nechá líbit opravdu hodně. V jedné pravoúhlé zatáčce, kde mi nejeden moderní turbodiesel na trojku lehce přes 1 000 otáček nekompromisně zhasl, bezínové turbo trpělivě přifoukne dostatek hnací síly a vůz bez jakéhokoliv reptání ochotně akceleruje. Podobná situace nastala i na šestku zhruba v 45 km/h, velmi dobrá je zpravidla taky odezva na sešlápnutí od podlahy vztyčeného akcelerátoru.

Jedna z mála věcí, která mi u motoru trochu scházela, bylo zřetelnější výkonové vyvrcholení. Anoncováno je sice v rozmezí 5 100 – 6 000 obrátek, ale tak nějak zaniká ve zmiňované rovnoměrné distribuci výkonu. Jinými slovy řečeno je možné, že milovníku syrového nespoutaného výkonu se bude projev motoru pozdávat až příliš kultivovaný, neřku-li nudný. Domnívám se ale, že drtivá většina zájemců o Octavii RS je natolik rozumných, že správně pochopí zaměření tohoto vozu. Premise rychlého rodinného auta totiž tento dvoulitr maximálně vyhovuje a jako takový patří ve své objemové kategorii  na samou špici, což je dáno i jeho dlouholetým pipláním inženýry VW.

K dojmu z umírněného chování přispívá i hodně tlumená zvuková kulisa. Do čtyř tisíc je slyšet jen tlumené vrnění, až poté do kabiny skrz důkladnou izolaci dolehnou tóny příjemně posazeného barytonu, rozhodně ale nejde o žádný hrdelní řev. Když při jízdě stáhnete okénko, můžete postřehnout i velmi nenápadnou stylovou střelbu do výfukového potrubí, kterou dvě koncovky vyluzují vždy při zřetelnějším propadu otáček.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V neposlední řadě musím pochválit spotřebu TFSI, která se ani při zhýralém využívání v hustém městském provozu v průměru nepřehoupla přes 11 litrů naturalu, ideálně devadesátosmičkového. Při kombinovaném provozu po dálnici a běžných silnicích v dohledu českých zákonných limitů se lze vejít i do sedmi litrů. Jiná je pochopitelně situace při plném kvaltu po autostrádě, kdy se okolo 200 km/h konzumace držela těsně pod 13 litrů - stále relativně výborná hodnota. Pokusy o hodně úspornou jízdu mi zpravidla příliš nevoní a i proto je s podivem, že jsem se při klidné jízdě po okreskách celkem s přehledem vtěsnal pod do udávaných 5,9 litrů na sto.

S motorem příkladně spolupracuje ideálně odstupňovaný manuální šestikvalt s přesnými a přijatelně dlouhými drahami. Šaltpáka s příjemnou hlavicí se v nich dokáže pohybovat rychle a přímo, avšak v přechodech mezi jednotlivými stupni přesto jako by chtěla dát synchronům čas na dokonalé sladění rychlosti ozubených koleček a na milisekundu zpomalí rovnoměrný pohyb řidičovy paže. Spojka je  poněkud tužší, což je fajn při dynamické jízdě po okreskách, méně už při popojíždění v městských kolonách.

Na silnici raději rychle než rychleji

Maje v dobré paměti tisíceré omílání známé pravdy, že Oktávka skutečně není a nemůže být žádnou motokárovou specialistkou na křivolaké tratě, jsem se uvelebil (nemohu přeci napsat vtěsnal) v jejím rozlehlém kokpitu. Jestliže v případě vzhledu karoserie nebo interiéru Boleslavští jakoby váhali, do jaké míry vyjevit světu pravou povahu vozu, pak u podvozku museli s pravdou ven.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Už samotné proporce karoserie přivádí podvozkový základ menšího golfu blízko hranice svých možností, přidáme-li požadavky, které jsou běžně kladeny na jízdní vlastnosti sportovního vozu, rezultuje z toho pro oktávku úkol nejvyšší obtížnosti. Konstruktérům proto nezbylo mnoho manévrovacího prostoru pojmout naladění jinak, než jako čistě kompromisní, bez výraznějších úprav by mělo pouhé přitvrzení podvozku kromě naklepaných zadnic cestujících beztak minimální účinek. Výsledný dojem naneštěstí vůbec nepodporuje elektricky přeposilované řízení, které je podobně jako u některých jiných koncernových vozů nečitelně „gumové“a o ztrátě adheze předních kol v prudké zatáčce nepodá včas relevantní informaci, ani jeho převod není bůhvíjak strmý. Řečeno lapidárně, hrozící nebezpečí poznáte spíše z vytřeštěného pohledu srn stojících okolo cesty, než z nějaké zpětné vazby do volantu. Náznak smyku sice nepřichází v nějak tragicky nízké rychlosti, ale jakmile se dostaví, už opravdu není na co čekat. Elektronické systémy auta se o tom naštěstí někde v konstruktérských kuloárech doslechli, jedině tím si dokážu vysvětlit vždy včasný až předčasný zásah ESP. Když si na popsané chování zvyknete, je pro trochu vzrušení samozřejmě zábavnější snaživého pomocníka deaktivovat. Stejně upjaté je i ABS, které brzdné síle dobře dávkovatelné soustavy porcuje účinek často příliš brzy.

Přečíst předek už jsme se tedy naučili, jak se v rychle střídaných ostrých zákrutách chová mohutné pozadí nejrychlejší škodovky? Nijak překvapivě, dlouho udržuje dekorum, ovšem jakmile jdou do smyku přední kola vlaje loajálně za nimi. V několika málo případech se mi v pravý čas provedeným trhnutím volantu zadařilo dosáhnout smyku mírně přetáčivého. Řidiči, kteří nebudou chtít mít na zatáčkovité trati čelo zbrocené potem, zvolí raději hodně svižné, ne ovšem extrémní tempo, které v mezních situacích vyžaduje velmi dobrou koncentraci. Je to zkrátka moc upracované, o lehkosti i přesnosti Focusu, Imprezy, ale i Golfu GTI se vám při vykrajování zákrut s esresem může jen zdát.

Venkovské silničky už raději necháme za sebou a přeneseme se na dálnici. Ta je pro „ereso“ tím pravým ořechovým - dá vyniknout bezvadné pružnosti a výkonu motoru, které můžete plně využívat díky vcelku komfortnímu, ale současně dostatečně jistému chování podvozku. Je pak potěšením pokochat se rychle ubíhající krajinou v maximální rychlosti 242 km/h.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Škoda Octavia

Škoda Octavia je nejprodávanější automobil v ČR a současně nejprodávanější model značky Škoda. V roce 2020 byla uvedena na trh Octavia IV – čtvrtá generace novodobé Octavie, tentokrát se čtyřmi variantami pohonů: spalovací motor, mild-hybrid, plug-in hybrid a stlačený zemní plyn.

Ceny a výbava • První jízda Škody Octavia RS iV • Škoda Octavia Scout • Hybridní modely • Škoda Octavia RS • Test Škoda Octavia 2.0 TDI Evo

Předchozí kapitola Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Úvod, Faceliftovaný exteriér, Starý, známý, dobrý interiér
  2. Superlativy o motoru jsou na místě, Na silnici raději rychle než rychleji
  3. Závěr, Cena, Technické parametry
  4. Kompletní fotogalerie
První jízda s novým Rolls-Roycem Ghost Extended: Vezl nás nejlepší řidič světa!

Rolls-Royce Ghost Extended

Pokud se rozhodnete poskytovat lidem lázeňskou péči, připravte si pořádný balík. Nebo si za zlomek kupte nový Rolls-Royce Ghost a klienty vozte na zadním sedadle s barem.

včera | Jiří Baborský | 4 příspěvky
TEST Audi SQ7 a SQ8 4.0 TFSI (373 kW): Skvělý motor nahrazen dokonalým

Audi SQ7 a SQ8 4.0 TFSI

Největší SUV z Ingolstadtu v ostré verzi přezbrojily ze vznětového na zážehový agregát. Co to s nimi udělalo?

11.  6.  2021 | Jan MičkaVladimír Kadera | 25 příspěvků
TEST Hyundai Santa Fe 1.6 T-GDI HEV: Mílovými kroky k autu na celý život

Hyundai Santa Fe Hybrid

Facelift Hyundaie Santa Fe přinesl tolik změn, že by to snad vystačilo i na novou generaci. Zkusili jsme si ho se základním hybridem.

6.  6.  2021 | Vladimír Kadera | 13 příspěvků