Test: Škoda Superb s šestiválcovým dieselem

93 komentářů

Milan
14. ledna • 22:47

A je to nutné to tam vozit takhle rovnou nové? Nebo to dokáží i na starším laku auta? Není potom problém s tím zajet třeba do myčky nebo celkově používání saponátů na auto?

Radek
12. ledna • 19:45

Já jsem v podstatě hned z autosalonu vezl auto na polepení laku ochrannou fólií. Lak pod tím díky tomu vlastně zůstane velmi dobře chráněný.

Milan
9. ledna • 22:58

Prosím prosím, neřešil jste někdo i účinnou ochranu laku na auto? Díky za každou radu, potřeboval bych to na nově koupeného superba :)

Růža
9. dubna • 22:49

Ahoj,chtěl bych znát názor na Superba rok 2004,2,5 TDI 120kw,216tkm najeto,automat.Cena aktuálně 100 tisíc.Nevim jestli mam do toho jít.Díky

JirkaK
21. července • 13:06

Přes velkou diskusi nikdo neupozornil na drobnost, která je zjevně zavádějící. Nestabilita a uskakování zádi určitě není způsobena velkým rozvorem. Ten má na stabilitu spíš pozitivní vliv. Problém bude spíš v naladění tvrdosti pérování, tlumičů a použitých kol s pneumatikami. Polopaticky - když vezmu velká kola se silně nízkoprofilovými pneumatikami a nechám původní měkčí tlumiče, kola budou odskakovat, protože taková kola jsou tvrdší. Někdo chytřejší, třeba Láďa, by to určitě vysvětlil lépe, já nejsem konstruktér. Pokud jde o prostor na zadních sedadlech, je tak akorát, aby se tam pohodlně sedělo.  V oktávce je to bída a zoufalství.  K Superbu mám jen jednu výtku - na první pohled ho od Oktávky nerozeznáte.

Sedan
21. července • 17:46

Já tedy Superba od oktákvky poznám na první pohled!!!!

krTEKK
21. července • 17:26

no myslim, ze jak kdo ...

David
18. července • 10:57

Zdravím !

Palubka Superbu není podobná Octavii, ale je jedna ku jedné použita z Passata, kromě ukazatelů otáček a rychlosti.

Tomáš
19. července • 8:56

Zdravím, nevíte, kdy bude fabka fsi a za kolik??? díky

Jaroslav
21. července • 11:14

No myslím si, že s Fabkou s FSI to nebude tak horké... Motory FSI budou asi nejdříve u značky VW, aby se světu předvedli, jak jsou dobří a aby se jim u této předražené značky zvedly prodeje - o to jim především jde ! (nakonec není se čemu divit, vždy jde první o peníze...) Nějaká Škoda za menší peníze (a tudiž menší profit pro koncern) není v popředí zájmu. Snad později...

Igor
18. července • 0:06

Mal som možnosť zajazdiť si so Superbami 1.9TDI aj 2.5TDI (manuál) a musím fakt povedať, že ten 2.5 je perfektný. Peter B. správne napísal, že zvonku to má "traktorový" zvuk, ale vnútri je motor perfektne tichý - 1.9TDI počuť vo vnútri oveľa viac.

Výkon 150koní je ideálny, a s autom sa dá jazdiť aj kľudne aj športovejšie, no vtedy treba trocha viac dupať do plynu. V zákrutých sedí dobre, pri jazde na hrane má zadok tendenciu "odstreliť", pri vypnutom ESP (kto by ho však vypínal?) je nutná korekcia volantom. Možno to bol len môj dojem, ale zdalo sa mi, že 2.5 má oproti 1.9 lepšie brzdy a inak vyladený podvozok.

2.5TDI = ideálny motor pre Superb, aspoň podľa môjho názoru.

xxl
17. července • 10:57

Naozaj nechapem kde sa berie v nasich narodoch tolko konzervatizmu. Teraz uvediem niekolko pre mna nepochopitelnych prikladov.

1. Na Slovensku pokial bol monopol Sloveskej poistovne tak na nu vsetci nadavali, monopol padol a co myslite vecsina ludi sa znovu poistila v SP

2. Za Sociku kazdy nadaval na svoju Skodu a pokukoval po zahranicnych autach, co myslite aku znacku auta si po revolucii vecsina z nich kupila

3. Za CSSR kazdy nadaval na kumunistov, co myslite ze vecsina obcanov znovu pri volbach voli / Treba pocitat aj tych z prezlecenym kabatom /

Ja som vzdy zastaval nazor ze co ma raz v zivote sklame to uz nechcem, to plati vo vseobecnosti aj o zahranicnych vyrobkoch. Skodu nech si kupia moje deti, mozno jej daju sancu ale ja urcite nie. Raz som skusil a stacilo.

Kicko
21. července • 23:04

Plný súhlas...

a keď kupovať auto, tak nie "auto"...

Diamant
17. července • 20:28

Prezraď, ako ťa sklamala Škoda. Ja som mal Favorita za pár korún a stále chodil. Potom prišla Felicia a ako študent VŠ som si to auto nevedel vynachváliť. Lepšie nové auto za tie prachy som nemohol mať. Navyše kombíka. Teraz mám Fabiu a som veľmi spokojný. A aby si nepovedal, že som iné auto nikdy neskúsil, tak v súčasnosti jazdím na firemnom Volve S80.  Má nejakých 270 koní. Ale ani po presadnutí do Fabie nemám zlý pocit.

xxl
17. července • 21:36

K tomu porovnavaniu Favorita a Volva S80 nemam naozaj slova. Pokial ide o moju Skodu 130L, skusim spomenut aspon niektore zavady, vadny termostat, tecuca vodna pumpa + ventil kurenia, rezonacie pri urcitych otackach, pretekajuci olej odvsadial kde nejaky bol... Favorit 136L, zatekanie cez celne sklo, vybracie pri brzdeni, tesnenie pod hlavou, rozdelovac... Ale to este nie je nic voci kvalite prace v znackovom servise, to by bolo na roman. Brrr este dnes ked si nato spomenie tak ma strasie Po revolucii som vystriedal niekolko aut, boli dobre aj horsie, ale to co som zazil so Skodou a jej servisom ma uz nastastie nestretlo.

olda
16. července • 22:33

Moc pekny test! fakt se mi to libilo.

Laďa
16. července • 12:16

Účelem nápravy,kromě jiného, je pečlivě vést kolo.To "pečlivě" znamená,že kolo se za všech jízdních podmínek/zjednodušeně řečeno/ pohybuje ve svislém směru,tj.,že kolo si "samo neřídí".Cílem je "potlačit" vznik tzv."směrové úchylky".Ta , příteli, jen ta v konečném důsledku způsobuje a ovlivňuje jízdní vlastnosti. A jedním z mnoha vlivů,které na ni působí/kromě rozložení hmotností na nápravách,konstr.pneumatik,huštění atd./ je konstrukce nápravy. A je docela jedno, jestli je vzadu jenom "primitivní" vlečné rameno nebo / 5-ti prvkový závěs/.Více-prvkový už být nemůže,protože ona existuje věda zvaná KINEMATIKA, tam viz. podrobnosti.Závěr: výrobce hledá kompromis mezi kinematikou, cenou, hmotností/neodpružené hmoty/ a složitostí nápravy/životnost/ ve vazbě na jízdní vlastnosti. Nevěř prodejcům, kteří vychvalují víceprvkové zavěšení / vzadu/.Nic proti tomu, ale téhož se dá docílit i tou "primitivní" nápravou s vlečnými rameny propojenými příčně poddajnou příčkou.To je celé.

hrabě Töleke z Tëleke
17. července • 8:44

Hele inženýre, jistě dobře víš, že vlečená ramena se zkrutnou příčkou jsou pouze půl cesty od závislého zavěšení k víceprvkovému zavěšenínezávislému. Každé konstrukční řešení má své pro a proti, ale dá-li sedosáhnout stejných jízdních vlastností s vlečenými rameny, proč všichni ti hloupí a na náklady nehledící výrobci, stále častěji používají multi-link už i u vozů nižší střední? Není to z jejich strany nerozum, nebo jim jde o dosažení lepších jízdních vlastností, kterých s vlečenými rameny nelze dosáhnout.
Dále Superb je deklarován, jako vyšší střední a jistě víš velmi dobře, jaké konstrukce zadních náprav používá konkurece, vím to jsou věci, které zákazník nevidí, ale jde o prestiž, ne?
Vystudoval jsem pouze ZŠ a řídící pracovník nejsem!!

Laďa
17. července • 10:01

Pane hrabě, ono to celé původně bylo o Škodě Superb, jestli ano či ne. A kdosi se zmínil hanlivě o zadní "primitivní" nápravě. Opravdu nevím, jestli je to vozidlo hodné hraběcí zadnice, ale nám obyčejným smrtelníkům stačí. Abych Vás, ctihodnosti , uklidnil, jízdní vlastnosti jsou oravdu srovnatelné s konkurencí. Ale žijeme v Čechách, kritizovat je snadné, to dokáže každý. Chce to také zkusit něco vymyslet  sám. Pane hrabě věřte mi, že to dá docela "fušku". Zkuste , uvidíte. O tom jak uspěje Superb, naštěstí rozhodne trh. Třeba neuspěje a výroba se brzy zastaví, ale náklady s rozběhem výroby zůstanou. Někdo to zaplatí. A nebude to žádný "daňový poplatník" , jak se s oblibou píše, ale zákazníci škodovky. Možná ti nejchudobnější, co jsou rádi, že mají na "očesanou" Fabii. A těmto lidem to, vážený pane, opravdu nepřeji. Já ne.

hrabě Töleke z Tëleke
17. července • 14:49

Tak to je supr, tak tedy nemám-li minimálně dvě VŠ a schopnost cokoliv vymyslet, ztrácím tím právo vyjádřit svůj názor, nebo bez svolení nějakého chytráka něco kritizovat? Takhle jsi to inženýre myslel?

Lokaj z Tokaj
17. července • 17:57

Takovymto vesnickym chovanim schazujete akorat sam sebe. Diskutovat se da i slusne a bez urazek ci vypadu... Vazim si pana Ladi, jak kultivovane se vyjadruje hulvatsky ladenym prispevkum pana pseudohrabete.

Laďa
17. července • 17:55

Pane hrabě, zůstaneme u toho vykání. To jste trefil hřebík na hlavičku. V Česku se stalo národní tradicí, že zpravidla ten kdo NENÍ schopen NIC vymyslet, tak bývá největším kritikem všeho. To neplatilo Vám. To bylo myšleno obecně. Vaše  názozy Vám, Vaše urozenosti, nikdo, opravdu nikdo nebere. Kritizovat cokoliv jen proto, že to kritizují jiní, odmítám. Komu se Superb /o tom byla diskuse/ nelíbí, ať si jej nekupuje, na ulici se na něj nedívá atd.

P.S.1: Za 1. pololetí je to v Česku v dané třídě/vyšší střední/ nejprodávanější vůz-1072 ks, AUDI A6-168 ks a Mercedes tř. E-157 ks. Svaz dovozců automobilů, určitě si čísla nevymysleli. Takže nechápu diskuse o tom, je-li Superb SUPER či ŠMEJD. Zákazníci rozhodnou. Bylo, jest a bude.

P.S.2 : Trvám na tom, že naprosté většině lidí, kteří si kupují nové auto je opravdu úplně jedno, jakou že to má či nemá nápravu/tím jsem myslel např. svoji ženu/. Jí stačí, aby auto bylo co největší, mělo malou spotřebu, ABS, airbagy, nejlépe 8 a klimatizaci. I barva je jí lhostejná. Končím diskusi na dané téma.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
ychtyl
20. července • 18:51

1072 kusů, slušný výkon, vzhledem k roční kapacitě továrny v Kvasinách, která je 30 tisíc kusů ročně. Zákazníci již rozhodují , mám ten dojem, ale nechme se překvapit na konci roku.

Fidel Castrol
21. července • 13:37

Jde o počty prodaných aut v ČR, ne o počty vyrobených aut. A v prvním pololetí Superb teprve nabíhal do výroby. Osobně se domnívám že plán výrobce přibližně 20 000ks letos a přibližně 30 000ks v budoucnu není přehnaný. U Octavie představy byly výrazně nižší než realita.

ychtyl
21. července • 17:51

20 000 kusů, kde to chtějí prodat? Nevím, nevím jestli vyspělá Evropa skočí na špek o 10 cm delšího Passata se znaky Škoda.

Fidel Castrol
21. července • 20:21

To už bych nechal právě na té vyspělé Evropě

Dusan Bolek
19. července • 18:38

No to je prave ta nesmyslna statistika. Kdyz porovnavaji Superb z vozy, ktere stoji dvojnasobek, tak pak jsou tato cisla prodeje skutecne prekvapiva. To ze si Skoda nalhava neco co neni nezmeni nic na tom, ze Superb je proste vuz stredni tridy.

Mimochodem jako az komicka vlozka pusobi fakt, ze podle STEJNYCH statistik, je VW Passat  vuz STREDNI TRIDY (spolu s Octavii!!!), prestoze je to auto, ktere je se Superbem takrka totozne. Jen tak pro zajimavost Passatu se prodalo vice nez Superb, takze vezmeme-li to realne tak Superb NENI nejprodavanejsi vuz ve sve tride.

Nechtejte po mne abych tyhle hratky s realitou v podani Skoda Auto bral vazne.

Jaroslav
21. července • 11:08

Pane Bolek,

ano, skutečně Octavii zařadil výrobce o třídu výše než měl, to je však všeobecně známo a každému je to na první pohled jasné. Bohužel to tak je, protože podle mezinárodních pravidel při zařazování do tříd, má vždy hlavní slovo výrobce - který si svůj výrobek sám zařadí a pak už to tak platí a nikdo to nezmění (ikdyž víme že je to tak špatně). Byl to patrně marketingový úskok od výrobce, aby si zajistil co největší prodejnost Octavie (a víme že se mu to povedlo). No ale vidím že se spousta lidí nenechá ošálit...

Co se týká zařazení Superbu do vyšší střední třídy, je nutno poukázat, že má např. stejný rozvor kol jako BMW 5, která je do vyšší (podotýkám rozměrové) třídy zařazena, takže bych na tom asi neviděl nějakou zvláštnost.

Co se týká řazení tříd, já osobně si pomáhám asi následovně: auta s rozvorem cca:

a) do 2500 mm - nižší třída    (např. Fabia, Polo, Fiesta, Corsa,...)

b) 2500 - 2600 mm - nižší střední třída  (např. Megane, Octavia, Golf, Astra, Focus,...)

c) 2600 - 2750 mm - střední třída (Primera, Passat, Mondeo, Mercedes C, BMW 3...)

d) kolem 2.800 mm - vyšší střední třída  (Superb, BMW 5, Mercedes E,...)

Opakuji, že uvedené hodnoty jsou "cca" a někdy se samozřejmě + - liší, záleží na strategii příslušného výrobce.

ychtyl
20. července • 18:46

Octavia je nižší střední, to jenom na okraj

Neřeknu žádnou novinku, ale Passat = Superb delší o cca 10 cm a nějaké drobné kosmetické změny, to je bohužel vše. Svými rozměry bohužel patří do vyšší střední třídy a o to asi šlo, prodloužit Passata, nalepit na něj znaky Škoda a hle, jaký zázrak, nový luxusní vůz je na světě  

Sedan
20. července • 9:11

Superb má podstatně víc místa a v základu stojí víc; navíc se do něj nedává slabý motor jako 1,6 u passatu. Osobně bych Superba taky šupnul do střední, jenomže  je mooooc dlouhej

xX
17. července • 19:28

Hmm, takze podle P.S.1. byla felda jednoznacne nejlepsi auto ve svy tride. Hlavne co se tyce jizdnich vlastnosti. Kratkou feldu r.v. 99 jsem ridil jen asi 1000km, ale jednou jsem se s ni v zatacce malem vysekal - byl jsem zvyklej na blbou ojetou Fiestu r.v. 93 a ten podvozek u ty fiesty je o necem uplne jinym. Tim samozrejme nerikam, ze podvozek u Superba je blbej (Fabii jsem ridil taky asi 1000km a podovozek prijde docela dobrej, i kdyz ma taky jenom vlecny ramena , ale jen to, ze je nejprodavanejsi skodovka v CR bohuzel neznamena znacku kvality, ale spise narodni hrdosti.

Mimochodem, cetl jsem nejaky clanek z Britskeho tisku o Superb, a tam to rekli jednoznacne - jen pro ty, co chtej relativne dobry auto za maly penize (proti VW) - jinak na Superbu nic superb neni.

Jinak pokud opravdu neverite multilinkum, tak zkuste vyzkouset jizdni vlastnosti Focuse nebo Primery (stary) - mozna budete prekvapeny.

Laďa
18. července • 9:46

Příteli, já napsal, že podle Svazu dovozců automobilů byl Superb nejprodávanějším vozem ve své třídě / v Česku / za 1. pololetí . Můžeme jásat nebo zuřit, statistiku nepředěláme. Mně osobně je to úplně jedno, chcete-li fuk! O feldě tam není ani slůvko. To, že je něco nejprodávanější ještě neznamená nejlepší, nejkvalitnější a nevím  ještě  jaká "nej" , tak to víme oba /např. oděvy na tržištích/. Takže naprostá shoda.  Ať si proboha každý koupí a jezdí čím chce. A že zadní náprava u vozu Nissan Primera je skvělá, já to vím. K hodnocení Superbu v  GB. No, o tom to právě je, auto je auto, co na něm má být extra nebo výjimečného? Auto je, ať se nám to líbí nebo nelíbí, obyčejné spotřební zboží, tak na 3 roky a pryč s ním. Focus je nejprodávanější ve své třídě / ve světě/ a v SRN zjistili, že i nejspolehlivější. Čtyřprvkové zavěšení kola vzadu je vyřešeno bez ztráty kytičky. Souhlasím.

Martin
16. července • 17:36

Hm, vazeny pane, ako tak citam Vase prispevky, napadla ma jedna otazocka, ktorou by som Vas pravdepodobne urazil a to nechem ani v najmensom ... Naspisem to inac. Niekde hore ste uviedli, ze sa nezivite konstrukciou automobilov, mam pocit - robite dobre ...

Ja som zial pri tom ostal (by Mercedes). Hehe, asi nabuduce navrhnem, aby sa u S klasse pouzivala naprava ako vo Felicii -:) Zmurk.

S pozdravom, Martin

Laďa
17. července • 8:28

Asi patřím k méně chápavým / jo, urazit mne , Vážený pane, nemůže nikdo a nic / , ale tu byla řeč o zadní a nepoháněné nápravě. Nechápu srovnání skasse a feldy.
Jo , a třída "A" u MB má ,prosím, vzadu jakou nápravu ? Sdělte nám to, my co neděláme "venku" to nevíme a rádi se něčemu novému přiučíme.

Cupra
16. července • 21:17

No, ona pravda bude někde tam venku

Asi bude velký rozdíl mezi zavěšením kol u sklasse a u feldy, ale už bych neviděl tak moc velký rozdíl u víceprvku a vlečených ramen.

Michal
16. července • 13:50

Díky za vysvětlení. Oni si lidi jako Miloš (ti, co sem chodí často, ví) myslí, že jakmile je to nissan nebo něco takovýho s více prvky , že je to hned lepší než cokoliv jinýho.

Milos
26. července • 0:36

Citim se velmi dotcen tim, co jste napsal. Vyrknout neco takoveho bez elementarni znalosti dane problematiky, pouze na zaklade prispevku pana Trnecky a afektu k me osobe, je velmi nezrale.

Cilem zdokonalovani konstrukce zadni napravy je to, o cem zde trochu jinymi slovy hovori pan Trnecka -  dosahnout za vsech okolnosti nuloveho uhlu sviraneho mezi osou kyvani kol zadni napravy a pricnou osou automobilu. A zde nastava rozdil mezi zadni napravou s vlecenymi rameny s torznim stabilzatorem pouzivanou napr. VW a viceprvkovym zavesenim pouzivanym treba Nissanem, Fordem ci BMW... Svirany uhel totiz neni v prvnim pripade za svech okolnosti nulovy, coz znamena, ze dochazi ke zmene rozchodu kol a, jak pise pan Trunecka, kolo si "samo ridi". Ackoli u zadni napravy od VW je tento uhel ve vetsine pripadu minimalni, tak verte, ze rozdil je to znatelny a ridic s citem pro vuz to je schopen v rychle rozhoupane zatacce poznat. Nissan ci BMW tyto napravy tedy nevyvijeji s tim, aby o tom prodejci mohli vypravet a pritom automobilkam rostly naklady, neodpruzena hmota na kolo by byla vyssi a system by byl jeste narocnejsi na udrzbu. Pouziti napravy takove konstrukce ma primy vliv na jizdni vlastnosti vozu a drive nebo pozdeji se k nemu uchyli VW i ostatni... Toto pouze svedci o technologicke vyspelosti nekterych vyrobcu a zaostalosti jinych. Smutne na tom je, ze ackoli se lze ohanet nizsimi naklady na vyrobu konstrukcne jednodussich prvku a take tim, ze po tech slozitejsich neni mezi vetsinou zakazniku realna poptavka, tak je presto VW vyrazne drazsi znackou nez treba Nissan.

X12345678
26. července • 12:19

Jenomže zadních náprav od V.A.G. je několik. kromě klasické klikové se zkrutnou příčkou u části modelů s předním pohonem, s rozvidlenými rameny se svislou osou kývání u Sharana až po čtyřprvkové u většiny typů s pohonem všech kol, u Audi navíc kované z hliníku.

Pokud VW i jiné značky montují do modelů s předním pohonem jednoduché klikové nápravy se zkrutnou příčkou, dělají tak zcela jistě z důvodu nižších výrobních nákladů, jednodušší montáže a navíc delší životnosti, protože kde nejsou klouby, nebude ani vůle v zavěšení. U čtyřprvkového závěsu lze samozřejmě přesně nastavit požadovanou kinematiku kola zatímco u klikové nápravy je jeho poloha vůči vozovce víceméně stálá, pokud konstruktér nevymyslel některou z forem "samořízení". Ty ale dávají často horší výsledky než nápravy bez těchto vymožeností.

Diskuse se vede kolem zavěšení zadních kol..a co přední? neuteklo vám všem náhodou že vozy koncernu VW počínaje A4, Passatem, atd, mají právě vpředu vyspělé čtyřprvkové zavěšení kol?

Lubos
16. července • 12:09

Za tuhle cenu uz radeji koupim Saab 9-5.

toby
17. července • 9:26

souhlasim, design super, benzinove motory jsou vyborne, skoda ze neni srovnatelne vykonny diesel.

Lubos
17. července • 16:25

Myslis ten Saab ? No, maji ted v ponuke taky tohleto: 3.0V6 TiD (130 kW/176 k, 350 Nm při 1800 ot./min.), ted jsem se podival

Saab
18. července • 8:09

A za příplatek 1.000,- Euro ti v 9-5ce vymění řídící jednotku (powered in Switzerland) a budeš mít 3.0V6 TiD  155kW/211k a 420Nm, 0-100 za 8.6s (série 9.3s), 0-160 za 19.7s (série 24.0s), 60-100 na 4ku za 5.9 (série 7.5s), 80-120 na 5ku za 8.8s (série 11.0s), max. rychlost 225 km/h (série 215 km/h).

JA
16. července • 11:42

Na to,že sa tvárite ako "odborný moto časák"-v reklame "ELVIS" je prevodovka MULTITRONIC a nie STEPTRONIC.Ale asi Vám pripadá,že verejnosť je mimo zo všetkého,čo napíšete.

Pierre
16. července • 12:55

Na to, že se tváříš jako odborník bys mohl vědět, že Škoda tomu říká Tiptronic a ne Steptronic (BMW)

Speed lover
16. července • 11:04

Jen jsem chtel napsat, ze si nemyslim, ze by Tiptronic nabizel o moc vetsi kontrolu nad vozem (zpozdeni, ktery tam je znacne znesnadnuje efektivni pouzivani, a zejmena pokud chce clovek jet trochu svizneji, je naopak lepsi tam nechat "D" rekl bych .-) a nechapu pozn. "ve meste jsem ho kvuli pohodlnosti prepnul na automat" ...myslim, ze je to co se tyce pohodlnosti uplne jedno ikdyz je nastavena moznost manualni volby prevodovka radi sama, kdyz dosahne max povolenych otacek a stejne tak pokud uz "ventily cvakaj" a otacky jsou moc nizke zase zaradi, takze klidne clovek muze nechat saltovacku "vpravo" .-)

btw. nemontuje se stejnej motor do AUDIn? tudiz neni tenhle 6-ti kybl naopak z produkce AUDI? Jezdil jsem s A6 (jak s manualem tak s automatem s tiptronicem) a musim rict, ze manual mel zatracene kratky kvalty a jakmile zafunela turbina (cca 1500 ot ...do ty doby zminovana lenost) otacky letely nahoru takovym fofrem, ze se jeden nestacil divit. Turbo efekt skutecne znacny!

muzete se nekdo vyjadrit k tomu motoru - ci teda je? zajimalo by me to...(a if je fakt VW jakej je mezi nima rozdil (pokud teda neni v AUDInach ten VW)

(jinak, aby to bylo jasny, to jsem napsal prameni z me zk. s A6 (myslim, ze tam bude ohledne managementu prevodovky a motoru jen malo rozdilu) a z toho co jsem kde precetl, tj. SUPERB jsem neridil, aby me nekdo nechytal za slovo .-)

Diamant
17. července • 20:14

Manualne radenie u automatu sa da velmi pekne vyuzit. Chce to len trochu zvyku. Neurychli sa tym sice rychlost radenia, ale da sa tym usetrit palivo. Ja to bezne tak robim. Ak je zaradene D a pusti sa plyn, tak sa auto gula ako na volnobehu. Otacky klesnu. Ale ak sa prepne na manual, ta sa da motorom brzdit. Pri dlhych kopcoch je to zabava. Napriklad dnes som jeden zisiel snad s dvomi ci tromi dotykmi brzdy v najprudsich zakrutach.

RedBaron
24. července • 22:29

Dobře rozmyslete, co děláte. Je lepší odrbávat kotouče a destičky, než namáhat automatickou převodovku, která potřebuje první repasi podle typu někdy už také ve 200 000 najetých km. Mám taky s automatem něco najeto a na cestování je to ideální věc.

Sedan
25. července • 13:51

Automat ale dost žere, s manuálem člověk může jezdit podstatně úsporněji při zachování stejné dynamiky. Toť můj názor. Kromě toho na dálnici jezdí člověk stejně jen s posledním rychlostním stupněm., tak k čemu automat; to spíš tempomat

X12345678
25. července • 23:52

Dovolím si s omluvou poopravit:

............s manuálem může člověk jezdit úsporněji při LEPŠÍ dynamice.

Měnič momentů i když má blokování a planetová převodovka vždy kradou poměrně dost z účinnosti a tedy mění žádoucí mechanickou energii na nežádoucí teplo. To neplatí o plynulých převodovkách jako je Multitronic nebo CVT, jenže ty zas neumí přenášet vysoké točivé momenty. Zatím. Na podzim se dočkáme až dosud neexistující kombinace Multitronic + quattro( nebude to logicky Superb ), uvidíme, co to udělá.

Automat je báječný do města, do dopravních zácp, možná do horských serpentin (tady už s otazníkem, měnič krade). Kdo jezdí po dálnici, nepotřebuje automat. Pro výrobce je ale automat jednodušší řešení, než vymýšlet spojku která vydrží 400 a více Nm a 7000 otáček k tomu.

Pro srovnání průměrná spotřeba Sharanu VR6 s manuální převodovkou a s automatem na dálnici při dlouhé dálniční jízdě s tempomatem na130 km/h:

manuál 10,5 l/100 km, automat 14,0 l/100 km

rozdíl 3,5l/100 km, 40 000 km ročně, 25 kč/litr = rozdíl 35 000 kč/rok a to ještě není řeč o horší dynamice. Drahé pohodlí.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
RedBaron
26. července • 22:58

Tohle je všechno jenom o převodových poměrech, nikdy bych si nedovolil říci, že při ustálené rychlosti bude žrát automat víc než manuál, to je NAPROSTÝ NESMYSL.

To "žraní" automatu se daleko víc projevuje právě ve městě, kdy automat díky prokluzům stále zabírá, navíc každý automat, se kterým jsem jel, vytáčí jedničku o 1000 ot. výše než manuál. Ale za to pohodlí to stojí a při popojíždění v kolonách smrdí nejedna spojka a bolí nejedna levá noha.

Režim, kde je manuál dobrý, je sportovní jízda na okresních točitých silnicích, kterou mám velice rád a proto jsem po dlouhých úvahách nakonec vzal svou 635CSi taky s manuálem (Getrag 262CR s jedničkou k sobě a dozadu). Také pro zrychlení z nuly je manuál výrazně lepší, ale při běžné jízdě a předjížděcích manévrech v rozmezí rychlostí 80-130 km/h jsou dynamické rozdíly mezi automatem a manuálem zanedbatelné.

Automat je navíc balzámem pro motor, při klidné jízdě motor vyloženě "odpočívá" a jezdí v rozmezí 1300-1800 ot./min. a v tomto režimu bych dokonce řekl, že leckdy spotřebuje i méně paliva než manuál. Navíc automat nikdy nenechá zbytečně přetáčet nebo podtáčet motor. Někteří "rádobyšetřílci" jezdí s motorem např. kolem 1000 ot., což je režim, kdy se motor téměř nemaže a spotřeba při dušení motoru je horší než při jeho rozumném užívání v režimu cca. 1500-3000 ot./min.

Nevztahoval bych obecné hodnocení automatických převodovek pouze na koncern VW, dle mého jsou tyto převodovky dosti nepovedené, zvyšují spotřebu a mrví zrychlení výrazně více než např. převodovky od BMW, MB nebo americké produkce. Navíc je třeba si uvědomit, se kterým motorem má automat smysl, pro nějakou unylou osmnáctistovku bych si ho taky nezvolil.

Spirit
27. července • 8:07

Pokud se nejedna o mechanickou prevodovku s automatickym razenim, tak hydrodynamicky menic momentu ma nizsi ucinost, takze diky tomu BUDE zrat i pri ustalene rychlosti vic (nemusi to byt o moc). Ale opravdu nema vyznam srovnavat 3-4 stupnove automaty s 5-6 stupnovymi manualy.

Optimalni otacky motoru jsou dane jeho konstrukci, pokud budeme vychazet z krivky merne spotreby paliva, tak se do oblasti pod 2000 ot. dostaneme u bezneho (tak do 2.0) benzinoveho motoru jenom velmi sporadicky. V tak nizkych otackach muze "vylozene odpocivat" mozna ctrylitrovy americky osmivalec, nebo jeste vicelitrovy dvanactivalec MB/BMW, ctyrvalcovy dvoulitr 16V v mem mondeu tam vylozene trpi, vetsina normalne pouzivanych motoru (hlavne viceventilovych) je stavena na provoz min. o 1000 ot. vyse a dole proste nema dostatek vykonu. Ale diky zminene nizsi ucinosti nemuze zrat hydromenic min, nez manual - nikdy.

BTW, zrovna pri predjizdeni bych normalni automat povazoval za znatelne nevyhodnejsi, nez mechanickou prevodovku - s vyjimkou tiptronicu v porsche (ve sve dobe naprosta bomba) a toho sekvencniho v BMW.

 

JirkaK
27. července • 14:07

Automat v libovolné podobě považuji za výhodný do velkoměstského provozu (bez ohledu na jeho zvýšenou spotřebu), kde při popojíždění v koloně před křižovatkami klasický manuál se spojkou vyloženě trpí.  Všechny automatické převodovky také mají při vyšších rychlostních stupních blokování měniče, tím se účinnost částečně vyrovná.  Tím ale podle mého názoru výhody automatu končí. Rozhodně není rychlejší na předjíždění, protože má časovou ztrátu při podřazení (funkce kick-down, podřazení při plném sešlápnutí plynu).  Automatická převodovka má složitou a komplikovanou kostrukci. Z toho vyplývají další nevýhody, jako větší mechanické ztráty a větší váha (proto i u dokonalých automatů klesá dynamika a stoupá spotřeba), v běžném provozu menší životnost a spolehlivost, nutnost nákladnější servisní údržby (drahé a mimo značkové servisy obtížně dostupné ATF oleje, musí se pravidelně měnit), citlivost na nesprávné zacházení ( vůz s automatem např. nesmíte táhnout na laně), značně vyšší pořizovací cena a také problémy v některých jízdních režimech (náledí a sníh, kde s manuálem přímo zařadíte dvojku a s citem se rozjedete, s automatem se spolehlivě zahrabete). Kdo má dost peněz, jezdí po Praze a záleží mu na pohodlí, ať si automat pořídí.  Pro obyčejného českého motoristu je ale jednoduchá ,spolehlivá a levná manuální převodovka  to nejlepší.

 

Pierre
16. července • 11:42

Do Audi se dává stejný motor, ale ve dvou verzích - mají ještě 180 koní a 370 Nm při 1500-2500 ot. tak jste možná jezdil s tím... Do VW Passat dávají to samé co má Superb.

Speed lover
16. července • 12:08

Jo to vim...diky za reakci, a ty prevodovky jsou stejne?

Pierre
16. července • 12:52

Určitě ano, možná ale budou jinak zpřevodované, to udělá taky hodně.

toby
15. července • 12:18

V tehle barve docela ujde, ale Peugeot 607 je daleko krasnejsi, proste skvost (ve foru vi proc ho maji).

Ales
16. července • 9:20

 Běžný český člověk asi bude chtít manuální řazení, nicméně tento Superb měl v útrobách automat Tiptronic (znáte reklamu s Elvisem?) s možností sekvenčního řazení.

Reklama s Elvisem je multitronic ....

PS. NOvy vzhled je priserny cervevena je tmava kombinovat to se dvema zlutyma, jeste modrou to sileny napad...

Petr Broža
16. července • 11:25

Elvis byl jen přirovnání...

Dan
16. července • 11:53

Nechci byt nejaky stoura, ale reklama s Elvisem byla na bezestupnovou prevodovku (u nissanu CVT). Myslim, ze Elvis byl v clanku pouzit opravdu nestastne. Superb si o ni muze nechat jen zdat...

Arthur
16. července • 17:18

Ta reklama byla na Audi ....

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
Cupra
16. července • 17:35

A Audi urrčitě nemá bezestupňovou převodovku...

impact
16. července • 18:23

A co je tedy potom Multitronic?

Martin Kokeš
16. července • 18:21
hrabě Töleke z Tëleke
15. července • 12:12

Prý ten vergl má vzadu pouze primitivní zadní nápravu typu vlečených ramen se zkrutnou příčkou, je to pravda? Pasat má snad víceprvkový zavěs multi-link, nebo ne?
Je tedy Superb pouze ojebaný Passat?

Sedan
15. července • 12:29

Passat má stejnou podvozkou platformu jako Superb, resp. Superb z něj vychází, takže nemyslím si, že Superb byl nějakej očesanej.

Fanda
30. srpna • 8:37

Asi nevíš, co bys měl vědět troubo.

X12345678
16. července • 1:30

Passat, A4, A6 a Superb mají sice stejnou podvozkovou plošinu, lišící se u jednotlivých verzí rozvorem ale víceprvkové zadní nápravy se liší. U Audi jsou kovaná hliníková ramena, u Passatu a Superbu lisovaná ocelová.

Petr Broža
16. července • 8:43

Nechcete se mi ozvat na e-mail? Zdá se, že máte přehled a já právě hledám zajímavé a perspektivní autory

X12345678
16. července • 22:25

Najezdil jsem s koncernovými vozy (a nejen s nimi) za 10 let něco přes 1,5 milionu kilometrů od Škodovek přes Golfy, Passaty, A4, A6, S6, RS4, A8, S8, Sharany VR6 i TDI a mám čerstvou a bohužel jen krátkou (20km) zkušenost s Phaetonem W12.....a tahle problematika mě baví, ale čas nedovoluje.............

Apropos, teď právě se trápím s Citroenem Xsara Break 1,6 16V. Zoufalé auto, když bude čas, pošlu Vám mailem zkušenosti s jeho jízdními vlastnostmi a charakteristikou motoru.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
Petr Broža
18. července • 22:17

Určitě... a nejen to!

Com
15. července • 11:56

Je to tak, VW používá svůj systém čerpadlo-triska

VW Golf VII
15. července • 19:41

Ano, používá systém čerpadlo-trYska

Com
17. července • 2:08

Sedan
16. července • 8:57

Používá systém čerpadlo-tříska

efa
15. července • 11:36

Uvedený model má motor bez najmodernejšieho vstrekovanie paliva systémov Common-Rail alebo Pumpe-Düse. Pokiaľ Audi alebo VW tieto sytémy používa, ide tu o znevýhodnenie českého automobilu. Ak má niekto informácie ohľadom používania týchto systémov u Audi alebo VW (u tohto motora) nech mi odpíše. Ď.

Petr Broža
15. července • 11:49

Pokud vím, žádný vůz z koncernu VW přímé vstřikování CR zatím nepoužívá.

X12345678
17. července • 22:40

Je tu trochu chaos, upřesníme si ty motory:

Klasický systém s elektronicky řízeným rotačním čerpadlem používají motory :

1,9 SDI

1,9 TDI (66kW) Octavia, Toledo, Leon

1,9 TDI s variabilní geometrií dmychadla (VTG, jde o natáčení statoru, nikoli o změnu geometrie lopatek turbíny, jak je někdy nesprávně vykládáno)..81kW, Octavia, Toledo, Leon

Všechny motory V6 TDI (110 kW, 114 kW, 132 kW) Passat, A4, A6, A8, Superb

Systém TDI-PD používají motory:

1,2 TDI, 1,4 TDI (Lupo, Polo, A2)

1,9 TDI 66kW (Sharan, Ahlambra, Galaxy)

1,9 TDI 74kW (Golf, Bora, Polo, Fabia, Octavia 4x4, A3, A4, Passat, Ibiza......)

1,9 TDI 85 kW (Sharan, Alhambra, Galaxy), proti původnímu motoru  Golf/Passat je u této verze zvýšený točivý moment z 285Nm na 310 Nm.

1,9 TDI 96kW (A3, A4, A6, Golf, Passat, Bora, Ibiza, Superb)

1,9 TDI 110kW (Golf, Bora)

Systém PD zatím není použitelný pro čtyřventilové motory, takže není použit pro V6 a V8 ¨

Systém common rail:

V8 TDI 3.3 (A8)

Výhoda systému PD je jasná.....vyšší vstřikovací tlaky (2050 bar) než common rail (1350 bar) a s tím související vyšší účinnost a lepší výkonové a energetické parametry motoru. Nevýhody jsou rovněž jasné ...komplikovaná konstrukce hlavy válců, není dořešeno pro víceventilové motory, PD s sebou nese vyšší hlučnost, výrazně vyšší zátěž řemenu rozvodu a nutnost použití speciálního motorového oleje , který dodnes, t.j. 3 roky po náběhu PD motorů do hromadné výroby není běžně k dispozici. Pro normální režim výměn (15 000km nebo jeden rok) se používá olej 505 01, pro long life (50 000km nebo 2 roky) olej 506 01.

A pro upřesnění: Všchny motory 1.2TDI, 1.4TDI a 1.9TDI jsou dvouventilové a umístěny v autech napříč mimo vozů Passat, Superb, A4, A6, tam jsou podélně

V6 TDI a V8 TDI jsou čtyřventilové a umístěny podélně

Snail
2. srpna • 10:20

Vypadáte jako člověk, který ví, o čem mluví. Když byste si šel teď koupit passata nebo superb, dáte přednost 1,9 TDI PD 96 kW nebo V6 TDI 110 kW ? Řekněme, že cena nerozhoduje, důležitější jsou jízdní vlastnosti a spolehlivost.
Díky. Snail 

X12345678
2. srpna • 22:22

Kultivovanost chodu, výrazně nižší hlučnost, lepší dynamika a stejná sazba povinného ručení mluví jednoznačně pro V6.

Proti je pak vyšší objem olejové náplně, vyšší pořizovací cena, výrazně dražší olejový filtr a o něco vyší spotřeba paliva. S TDI-PD lze jezdit mezi 5-8l/100km, u V6 počítejte ve všech režimech o litr víc. Životnost je u V6 logicky vyšší  i když  TDI-PD je k neutahání. Pokud hodláte s autem najezdit více než 200 000km, počítejte u PD s výměnou turbodmychadla.

Budete-li měnit olej po 15000km, je u V6 možné použít víceméně jakýkoli kvalitní syntetický olej, například Paramo Trysk Racing za 220,- Kč/litr. U PD jednoznačně olej pro PD (505.01 za cca 600,- Kč).

Při výměnách po 50 000km se používá u obou long life olej ve stejné cenové hladině, tam jdou náklady mírně v neprospěch V6.

Já osobně bych volil V6 + chip na 132 kW. U obou motorů určitě nezapomeňte objednat i tempomat, za provozu poznáte proč.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
Snail
7. srpna • 10:36

Díky, dospěl jsem ke stejnému rozhodnutí, objednal jsem 2,5 V6 TDI kombi 4x4, tempomat na volantu, bixenony, ESP, 8 airbagů. Je to trochu dražší, ale auto si nekupuju na 2 roky, s omegou jsem najezdil 25 000 ročně. (čistě rekreačně).
Snail .

Laďa
18. července • 12:44

Uf, jsem rád, že další člověk, který ví, o čem píše. Nemá to chybu, přesné, jasné. Jenom k tomu motoru 1,9 TDI - s variabilní geometrií dmýchadla. Nebo spíš obecně k turbodmýchadlům s variabilní geometrií lopatek. Jasně, že se natáčí "stator", ale : radiální lopatkový stroj, aby se docílilo větších tlaků, má kromě oběžného kola / tj. kolo-které se otáčí/ ,   i tzv. rozváděcí kolo. TD má dvě oběžná, jedno pro stlačovaný vzduch, druhé pro spaliny. Rozváděcí kola jsou pevně spojena se statorem. Protože to není dokonalé, neboť úhel sklonu lopatek rozv. kol je konstantní, tak některá turba mají - a teď pozor - na straně kde vstupují spaliny do turbíny - toto řešení : Každá lopatka  rozváděcího kola je uložena na otočné hřídeli, ta spojena s vodícím čepem a ten "zapadá" do vybrání nastavovacího kroužku. Kroužek je pákovým mechanizmem ovládán od podtl. ventilu. Tím že se kroužek natáčí, mění se i sklon lopatek rozváděcího kola. Opakuji, jen na straně vstupu spalin. Na straně sání jsou rozváděcí lopatky /ve statoru/ napevno. Účel natáčení? 1) Při malém natočení rozv. lopatek se docílí zvýšení rychlosti proudění spalin a rotor/turbína/ se rychle roztočí. Proto ta akcelerace. 2) Velké natočení lopatek - protože s rostoucími otáčkami motoru roste plnící tlak, je třeba provést v turbíně regulaci. Plnící tlak je potom přibl. konst. / optimální / a docílí se lepšího spalování v celém rozsahu otáček/ kladný vliv na Pe, Mt, spotřebu a nižší obsah škodlivin/. Obtokový ventil turba samozřejmě zůstává a plní svoji fci. dál , ale "malá výpomoc" samotného turba je bezva, už třeba pro eliminaci "turboefektu". Každá sranda něco stojí, třeba to, že tato turba jsou citlivější na okamžité vypnutí motoru po "hezké nakládačce"/chtějí chladit olejem motoru/,na čistotu a kvalitu oleje, nebo , a to zejména diesly na kvalitu nafty. Choulostivé místo je hřídel, na níž je uložena lopatka. Ráda zůstane natočena tak, aby nastavení lopatek bylo malé, tj. aby plnící tlak byl velký. A tu je ten problém, že seč i zde musí být obtok. ventil, stejně by plnící tlak byl vyšší než je zdrávo a motor by se na nás asi zlobil. Spíš by to nepřežil a to není levná záležitost. Berme to i z té pozitvní stránky - opravny na turba mají práci a pokud vím, tak napříč spektrem nejrůznějších motorů. Na závěr : tím, že se natáčí rozváděcí lopatka se mění vztaženo k poloze a úhlu sklonu oběžné lopatky, ta tzv. geometrie, seč tvar a rozměry lopatky/rozváděcí/ zůstávají stejné!! Mění se ale poloha počátku a konce lopatky v určitém rozsahu/rozváděcí/. A v mechanice  se to nazývá jako "změna geometrie", ale je to jenom terminologie. Určitě oba mluvíme o témže a rozumíme si. Slovem geometrie se rozumí, že tzv. "rychlostní trojúhelníky" mají jinou hodnotu/na straně rozváděcí lopatky/. Mění se unášivá, relativní a absolutní rychlost proudění spalin a vzduchu. U  TDI aj.  to  značí, že to "líp jede a míň žere" a to je asi vše, co zákazníka zajímá, že mám pravdu? Jinak souhlasím s tím, že slůvko "geometrie" je zavádějící.

 

Karel
19. července • 22:57

Laďo, velmi pěkný popis, jen bych si tě dovolil trošku upřesnit.

1. VTG turba nemají žádný obtokový ventil.

2. Rozváděcí rotory se někdy zalepí karbonem (u pomalu jezdících vozidel v městském provozu) a jejich systém ovládání podtlakem není schopen měnit jejich polohu. Vždy se rotor zasekne v poloze "rychlý průtok plynů" a takové to turbodmychadlo není schopno regulovat maximální plnící tlak.  Ovšem pozor, motoru žádné poškození nehrozí, neboť řídící jednotka na základě čidla tlaku plnícího vzduchu pozná režim tzv "přeplnění" a ubere palivo. Oprava takového zaseknutého turba spočívá v jeho rozložení na turbínové části a následném vyčištění. Cca 3 hodiny práce. Předejít se tomu dá občasným "protažením" auta na dálnici.

Píší toto zde proto, že sám jsem podobný problém měl na manželčině voze (VW GOLF TDI 81kW).  Autorizovaný servis na základě diagnostiky nejdříve vyměnil všechna čidla, podlakové hadičky a podlakové ventily a nakonec mě strašili výměnou celého turbodmychadla.  Opravu problému a tyto informace ohledně turbodmychadla mně poskytla firma AUTOKOMPLEX (www.chiptuning.cz), čímž jim ještě jednou tímto děkuji. 

 

pjetka
19. července • 18:18

Ještě k stinné stránce turba s variabilní "geometrií": co asi zákazníka nepotěší, je životnost, u autorizovanýho servisu doporučovali SO kolem 60t km a GO kolem 120t. Kamarádovi ve firmě odešly u dvou Octavií TDI skoro shodně po 80 t km - je fakt, že to moc nešetřili.

MR
19. července • 7:43

seč nerovná se leč, jinak ok!

krTEKK
18. července • 10:52

slaaava !! super, bezvadny, skvely !!diky za perfektni a podrobny prehled VW dieselu, jen vic takovych prispevku v techhle diskuzich

Petr Broža
18. července • 10:47

Jak říkám, z vás by byl skvělý autor - jen tento příspěvek by sám o sobě vydal na článek. Stále nechcete psát pro AR?

X12345678
18. července • 23:34

Já snad podlehnu a pošlu Vám ten článek o Xsaře Break. OK, jdu ho psát, něco nafotím a pošlu. Do úterý bych to mohl stihnout.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
Petr Broža
19. července • 9:38

Díky, kdybyste chtěl spolupracovat nějak dlohodoběji, nebráním se...

Martin Kokeš
16. července • 18:12

U VW se commonrail používá jak už bylo napsáno v 3.3 V8, 132 kW verze 2.5 V6 a 2.8 TDI v LTčku.

Laďa
16. července • 12:31

Pane Broža, ani trochu Vám nezávidím.Pracuji jako řídící pracovník, konstrukci aut jsem studoval na SŠ i VŠ. Sice mne to neživí, ale koníčkem zůstávají.Tedy, nezávidím Vám. Řeknu to velmi tvrdě: každý, kdo umí točit volantem se domnívá, že autům rozumí.Tím nechci nikoho urazit, pokud se tak stalo, velmi a upřímně se OMLOUVÁM, ale myslým, že jsem to zase až tak moc "nepřehnal". Přeji pevné nervy / já je mám/ a hodně spokojených čtenářů.Jen malý názor: asi zvažte - jako redakce - a začněte čtenáře vzdělávat. A´t jsou diskuse více věcné a odborné. Hezký den Vám i čtenářům ! 

 

Petr Broža
16. července • 13:44

No já si také nezávidím  Nicméně to už patří k údělu novinářů - být kritizován i za sebemenší chybičku. Dělám však novinařinu pátým rokem a za tu dobu jsem si zvyknul.

Laďa
16. července • 12:37

Všem pozorným čtenářům se velmi omlouvám za pravopisnou chybu : slovo "myslím" se píše tak a ne s "ý" po " l ".Děkuji.

X12345678
16. července • 1:24

Common rail je u osmiválce 3,3 TDI v A8.

Ostatní motory používají buď rotační vstřikovací čerpadlo řízené elektronicky (TDI, TDI VTG a TDI V6) nebo systém TDI-PD.

Doporučujeme

Články odjinud