Test: Škoda Superb 3,6 FSI Exclusive - jiná liga

Je opulentně luxusní, vyzývavě rychlý a rozmařile žíznivý. Za jeho cenu pořídíte dva Superby 1,4 TSI a zbude vám na exotickou dovolenou.
Seznam kapitol
 1. Od začátku…?, Těžký úvod, Superb včera a dnes, Pojďme na to!
 2. Testovaný vůz, Nabídka verzí, Široká škála motorů, Nezaměnitelný
 3. Na palubu!, Vzadu jako v salonu, Zavazadelník prostorný i praktický
 4. Za volantem, Rozsáhlá výbava, Na silnici
 5. Motor = požitek, Spíše na dálnici, A vystupujeme
 6. Technické údaje, Naměřené hodnoty
 7. Kompletní fotogalerie

Od začátku…?

Superb, vlajková loď automobilky Škoda, se ve svém stávajícím provedení prohání po světových silnicích již bezmála čtyři roky. Nevěříte? Věřte. A i po této době ze zástupu konkurence stále ční. Je to ve většině ohledů opravdu vynikající automobil, což musí ocenit i ti nejzarputilejší nepřátelé Škodovky a VW Group.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Škoda Superb I (2001 - 2008)

Když mladoboleslavská Škoda uváděla po více než půl století svůj první novodobý luxusní automobil, mohla si dovolit porušit mezinárodně dodržovanou úmluvu automobilek a opatřit jej jménem v podobě hodnotícího přívlastku. Začínala totiž vlastně tam, kde po druhé světové válce, kdy ještě dohoda neplatila, skončila: obnovením řady Superb (= jedinečný, nádherný, skvělý…). 

Těžký úvod

Není pochyb o tom, že první novodobý Superb, představený na podzim v roce 2001 ve Frankfurtu, nebyl vysloveně správným tahem. Jeho vzhled byl unylou, nenápaditou směsicí rysů Octavie I a Passatu a ani extrémní prostor pro cestující na zadních sedadel nemohl vyvážit ostatní neduhy.

Test ojeté Škody Superb V6 TDI: jezevčík v letech

Test ojeté Škody Superb V6 TDI: jezevčík v letech

Tento Passat protažený do podoby bizarního jezevčíka vypadal jako edice pro čínské soudruhy, jezdil prakticky pouze rovně a do objemného kufru jste skrze malé víko nic většího nenaložili. Není tedy divu, že Superby I se dnes prodávají levněji než srovnatelně staré Octavie, přičemž jde o velmi oblíbená auta v malých městech na východním Slovensku, Polsku či Ukrajině.

První test nové Škody Superb: o třídu výše

První test nové Škody Superb: o třídu výše

Přesto měl Superb I pro značku Škoda (a hlavně Superb aktuální generace) ohromný význam. Zprvu vykazoval velmi slabé prodeje, a když v dubnu 2002 dosedl na Piëchovu sesli předsedy představenstva VW AG Bernd Pischetsrieder, jedním z jeho prvních záměrů bylo Superb „zaříznout“. Nevycházel tehdy jen z ekonomických rozvah, ale také z principu ochrany sociálních jistot dělníků v Německu.

Superb včera a dnes

Netrvalo však dlouho a Superb I se podařilo nepříznivý vliv zvrátit natolik, že projekt Superb II dostal volnou cestu. Zákazníci již pochopili, že se Škoda Auto vrací do elity automobilových producentů a přestali se bát koupit si za stejné peníze na místo VW Passat prakticky identicky koncipovaný, nicméně daleko větší a působivěji vypadající automobil. Superb I ale začal bodovat hlavně coby oblíbený flotilový vůz.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Škoda Superb II (2008 - dodnes)

Zatímco Superb I byl marketingovým oddělením mateřské automobilky poněkud nešikovně tlačen do segmentu vyšší střední třídy (Passat s extrémním místem pro nohy cestujících na zadních sedadlech tam opravdu neměl co dělat), Superb II byl nasměrován do třídy střední (nicméně v některých statistikách se stále drží původního řazení ve vyšší střední). Oproti svému předchůdci Superb II konečně nabízí také karoserii kombi a zákazníky stále žádanější soustavu pohonu všech kol (byť nikoli trvalého, ale připojitelného).

Test Škoda Superb 1,6 TDI GreenLine: zelinář

Test Škoda Superb 1,6 TDI GreenLine: zelinář

Do střední třídy stávající Škoda Superb skutečně pasuje lépe, nabízí více než dostatečně širokou škálu pohonných jednotek a moderních výbavových prvků, přičemž nabídka prostoru pro posádku a její zavazadla ji řadí na samou špici segmentu. Na rozdíl od první generace je současný Superb skutečně svérázným automobilem, který si s žádným jiným nespletete, ať již jde o zpracování předního a zadního čela, nebo proporce středové části karoserie.

Test Škoda Superb Combi 2,0 TDI 4x4: to nejlepší z Boleslavi?

Test Škoda Superb Combi 2,0 TDI 4x4: to nejlepší z Boleslavi?

Pojďme na to!

Superb II se za čtyři roky své výroby stal již zcela běžným koloritem našich silnic a snad každý z nás s ním někdy jel nebo jezdil. A s freudovskou paralelou řečeno, kdo tvrdí opak, jezdí s ním dodnes. Proto snad ani nemá smysl detailně rozebírat jeho jednotlivé skupiny, z nichž většina je navíc společná jiným vozům koncernu VW Group.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Superb II vyniká robustní přídí s originálně působícími svítilnami

Proto si v tomto testu dovolíme opustit tradiční strukturu se zažitými kategoriemi a budeme si všímat spíše specifických prvků zkoušeného vozu a aktuální nabídky verzí a výbavových prvků nabízených pro řadu Superb. „Naším“ vozem se stala skutečná rarita, podobné auto v běžném provozu asi jen tak nepotkáte.

Šlo totiž o Superb opatřený velkoobjemovým, atmosféricky plněným zážehovým šestiválcem 3,6 l V6 (se všemi jeho přednostmi i neduhy), jaký se v intencích střední třídy dnes již prakticky nevykytuje.

Škoda

Škoda Auto je největší česká automobilka. Vychází ze společnosti Laurin & Klement založené v roce 1895, od roku 1990 je součástí skupiny Volkswagen Group.

Škoda Fabia • Škoda ScalaŠkoda Rapid • Škoda Octavia  Škoda Superb • Škoda Yeti • Škoda Kodiaq • Škoda Citigo • Škoda Kamiq • Škoda Karoq • Škoda Enyaq iV

Následující kapitola
Seznam kapitol
 1. Od začátku…?, Těžký úvod, Superb včera a dnes, Pojďme na to!
 2. Testovaný vůz, Nabídka verzí, Široká škála motorů, Nezaměnitelný
 3. Na palubu!, Vzadu jako v salonu, Zavazadelník prostorný i praktický
 4. Za volantem, Rozsáhlá výbava, Na silnici
 5. Motor = požitek, Spíše na dálnici, A vystupujeme
 6. Technické údaje, Naměřené hodnoty
 7. Kompletní fotogalerie
TEST Dacia Sandero 1.0 SCe Comfort: Co všechno lze mít za míň než 300 tisíc?

Dacia Sandero 1.0 SCe

Nová Dacia Sandero nám připadá tak zajímavá, že vám ji v krátkém čase servírujeme už podruhé. Tentokrát jsme vyzkoušeli běžné provedení v nejvyšší výbavě, ale zato s nejslabším motorem z celé nabídky. A bylo senzační!

dnes | Jan Mička | 1 příspěvek
TEST Volkswagen Golf GTI 2.0 TSI DSG: Kam se ještě základní GTI nevydalo

Volkswagen Golf GTI 2.0 TSI DSG

Základní Volkswagen Golf GTI byl vždy střídmou cestou ke každodennímu cestování se sklony k mírnému sportování. Teď už to tak úplně neplatí.

3.  3.  2021 | Vladimír Kadera | 25 příspěvků
TEST Hyundai Tucson 1.6 CRDi MHEV 4x4: Nové pořádky bez prokletí

Hyundai Tucson 1.6 CRDi MHEV 4x4

Konzervativní crossover se nám proměnil ve výrazný designový povoz, který neumí nebudit emoce. Vyplatila se mu sázka na odvahu?

28.  2.  2021 | Richard Herbich | 34 příspěvků