Test Škoda Octavia 1,8 TSI: dostupnější eReSo

Škodovka dala vale dvoulitru FSI a nahradila jej turbomotorem 1,8 TSI. Je výkonnější a není dražší. Je s ním vše tak růžové?
Seznam kapitol
  1. Úvod, Stručně k 1,8 TSI, Exteriér a interiér testovaného vozu
  2. Charakterní, zvučný a kultivovaný motor, Vánoční převodovka, Naměřená dynamika
  3. Spotřeba, Jízda blízká RS, TSI nebo TDI? A nebo RS TDI?
  4. Závěr, Cenové a technické parametry
  5. Kompletní fotogalerie

Škoda Octavia není na trhu žádným nováčkem a svůj velký facelift má teprve před sebou. Proč ji tedy testovat právě nyní? Důvod je jednoduchý - pod její kapotou se objevil zcela nový motor, který by neměl hrát v motorové nabídce pro Octavii druhé housle. A důkladné vyzkoušení si proto zaslouží.

Má jméno 1,8 TSI a v nabídce nahradil (nepočítáme-li verze s automatickou převodovkou) motor 2,0 FSI. Z mého pohledu je to velká škoda, motor 2,0 FSI považuji za nejlepší atmosférický benzinový čtyřválec, který Volkswagen kdy vyrobil. Obzvláště v koncernových kompaktech odváděl výbornou službu a svým lineárním charakterem, zvukem, výkonem, ale i spotřebou byl opravdovou špičkou mezi obdobnými motory. Jenže tento názor se mnou mnoho lidí nesdílelo, žijeme v době turbodieselové a v té něco jako atmosférický benzin není v módě. A co není módní, to se neprodává a co se neprodává, to Volkswagen nebude vyrábět. Logické.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Když už benzin, tak alespoň přeplňovaný, a tak není divu, že po pár letech zřejmě nevalných prodejů Volkswagen opustil myšlenku většího nepřeplňovaného motoru a vrátil se k osvědčené tradici, která by se dala shrnout čtyřmi znaky - 1,8 T. Právě tento motor byl ještě začátkem tohoto století velmi oblíbený a koncern by rád historii zopakoval. Pro jeho reinkarnaci použil vedle turba navíc moderní technologii přímého vstřiku paliva do válce a ve výsledku u nového motoru nabídl výkon 118 kW. To je více než u 2,0 FSI a více než u základní varianty 1,8 T. Menší motor navíc z podstaty dosahuje menší normované spotřeby a tedy i emisí CO2 (lhostejno, že v reálném provozu tomu u turbomotoru bude spíše naopak) a to se zrovna hodí.

A tak se zrodily motory 1,8 TSI a 1,8 TFSI. Existuje mezi nimi nějaký rozdíl? Ne, jde o identické motory, ale v různých koncernových autech se jmenují různě. Ve Škodovce se rozdhodli pro první variantu, tedy TSI, která trochu klame tělem. Označení TSI se stalo synonymem malého, úsporného a přitom výkonného motoru 1,4 s dvojitým přeplňováním turbem a kompresorem, a tak si znalejší myslí, že stejná technika je k dispozici i u 1,8 TSI. Není, tento motor je přeplňovaný jen turbodmychadlem. Jedna z „myšlenek TSI“ jej ale přesto v Octavii postihla a v konečném důsledku představuje jeho největší minus. To už ale předbíhám, pojďme se podívat Octavii Combi 1,8 TSI na zoubek překně popořádku.

Malé RS už na pohled

Popisovat vzhled Škody Octavia bylo nošením dříví do lesa už před dvěma lety, a tak se i tentokrát budu zabývat jen novinkami a specifiky testované verze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Testovaná Octavia byla vybavena sportovním paketem, který vnímaní jejího vzhledu stavěl kamsi mezi běžná provedení a sportovní verzi RS. To v tomto případě nebyla jen laciná show, ale i skutečný obraz zatřídění verze 1,8 TSI v celé modelové řadě. Tento paket není není v nabídce ničím novým a pořídit jste si jej mohli již dříve, pouze v letošním roce změnil název na hodnotu, kterou jsem zapomněl (ale není to jedno, jestli se jmenuje Sport Paket, Sport Styling Kit nebo Uragán?). Čítá odlišné provedení předního i zadního názarníku, malý spojler na pátých dveřích nebo prahové lišty Sport Line. V „naší“ Octavii jej navíc doplnily i hliníkové střešní ližiny. Tento paket neovlivňuje vzhled vozu tolik jako zcela odlišné nárazníky RS, ale přesto jej nepřehlédnete. Jestli Octavii sluší, nebo ne, nechám tentokrát zcela na vás, žádný vyhraněný názor na něj nemám.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Testovaný vůz byl vybaven i novinkami modelového roku 2008. Ty jsme vám představili již v květnu ve vlastním článku, já se z nich vyjádřím ke dvěma. První jsou mlholky s corner funkcí, tedy nasvětlováním zatáček jednou z mlhovek při odbočování v nízkých rychlostech. Osobně tuto funkci chápu pozitivně, snad by jen mohla být aktivní i při rychlostech vyšších, bohužel většina českých řidičů a dopravních policistů ji nechápe vůbec. A tak se musíte smířit s tím, že ve voze s touto „fíčurou“ budete častěji obětmi dálkových či mlhových světel ostatních řidičů a budete se těšit i neobyčejné přízni policistů, kteří vás budou chtít pokutovat za zapnutá mlhová světla, z nichž jedno vám nejde vůbec a druhé pohasíná... Druhým jsou upravené popisky páček pod volantem. Je to pochopitelně drobnost (schválně, kdo z vás si kdy páčky prohlížel vícekrát než jednou), ale přesto mám pocit, že to ve Škodovce s popisky už trochu začínají přehánět. Je jich zkrátka nějak moc. Páčky pomalu spějí k celobílému provedení a nemám poocit, že by to čemukoli pomohlo. Ale proti gustu...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

I přes přítomnost sportovního paketu a úprav pro další modelový rok musím trvat na výtkách k designu vozu a jeho interéru, které jsem zmínil v předchozích testech. Ve Škodovce je stále nijak neřeší, jako kdyby snad mé testy nečetli... V exteriéru stále bijí do očí přední mlhovky vzor masařka, které jsou stále stejně ošklivé a upravený přední nárazník sportovního paketu jejich ošklivost snad ještě zvýrazňuje. V interiéru mi pořád nejdou na rozum nesmyslně úzké sedáky předních sedadel, které nevyužívají dostupný prostor a jsou vepředu hodně zakulacené. Ve většině koncernových „konkurentů“ jsou lepší. Snad obojí vyřeší facelift. Kdo by nechtěl čekat, musí si koupit eReSo, které má jiný přední nárazník i jiná sedadla už nyní...

Tolik k věcem nepříliš podstatným, pojďme se podívat na něco zajímavějšího.

Škoda Octavia

Škoda Octavia je nejprodávanější automobil v ČR a současně nejprodávanější model značky Škoda. V roce 2020 byla uvedena na trh Octavia IV – čtvrtá generace novodobé Octavie, tentokrát se čtyřmi variantami pohonů: spalovací motor, mild-hybrid, plug-in hybrid a stlačený zemní plyn.

Ceny a výbava • První jízda Škody Octavia RS iV • Škoda Octavia Scout • Hybridní modely • Škoda Octavia RS • Test Škoda Octavia 2.0 TDI Evo

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Úvod, Stručně k 1,8 TSI, Exteriér a interiér testovaného vozu
  2. Charakterní, zvučný a kultivovaný motor, Vánoční převodovka, Naměřená dynamika
  3. Spotřeba, Jízda blízká RS, TSI nebo TDI? A nebo RS TDI?
  4. Závěr, Cenové a technické parametry
  5. Kompletní fotogalerie
TEST BMW X6 xDrive30d: Starbucks, špinavé nohavice a příjemná jízda

BMW X6 xDrive30d

Jednou z největších premiér loňského roku bylo nové BMW X6, obří stylovka pro hordy movitých majitelů, kteří se nebojí expresivního stylu. Zkusili jsme naftový základ v podobě verze xDrive30d.

22.  11.  2020 | Vladimír Kadera | 59 příspěvků
TEST Lexus LC 500 Convertible: Úžasný grand tourer a můj jeden velký problém

Lexus LC 500 Convertible

LC 500 Convertible je první kabriolet Lexus s plátěnou střechou. Vychází z osmiválcového kupé, které je samo o sobě zárukou hlubokého jízdního zážitku. Může být kabriolet ještě lepší?

20.  11.  2020 | Jan Mička | 28 příspěvků
První jízda s ostrým Fordem Puma ST: Už jsme si potykali, zanechal hluboký dojem

Ford Puma ST

Český Ford přivezl prvních pár kousků ostrého modelu Puma ST. Měli jsme možnost se s jedním z nich projet a nyní se podělíme o první dojmy.

16.  11.  2020 | Vladimír Kadera | 52 příspěvků