Test Škoda Fabia Combi 1.9 TDI (247 k): Některé věci nejsou, jak se zdají

Už se vám někdy stalo, že drtíte své auto, po dálnici jedete přes 200 km/h a ta stará popelnice za vámi stále bliká a nemizí ze zpětného zrcátka? Jak to, že stíhá váš dieselový šestiválec? Takhle to dopadá, když věci ve skutečnosti nejsou takové, jakými se na první pohled zdají být.
Seznam kapitol
  1. Úvod, Úkol č. 1 - nikdo to nesmí poznat
  2. Ano, opravdu tam je čtyřválec
  3. Zatraceně nedotáčivý „šestiválec“
  4. Kopec - nekopec (video), Sedm dní, 120 000 Kč
  5. Fotogalerie

Když jsme připravovali vánoční seriál testů méně obvyklých aut, měli jsme ambice nabídnout něco opravdu hodně speciálního. Naše myšlenky se ubíraly směrem k Lamborghini Aventador, Ferrari, nebo ideálně k srovnávacímu testu podobných aut. Jenže to se ukázalo jako nereálné. Z našeho snažení ale nakonec vykrystalizovalo auto možná ještě speciálnější a zajímavější, ačkoliv je mnohem dostupnější.

Test Morgan Plus 8: Ryze pekelné svezení  

Test Morgan Plus 8: Ryze pekelné svezení  

Na silnicích jich potkáváme denně stovky, jsou všude kolem nás. Škoda Fabia první generace dnes stojí v podstatě pár korun, a to i v případech, že budete chtít onu na českém trhu tak oblíbenou kombinaci dieselu a karoserie kombi. Jenže v celém tom obrovském davu prvních Fabií se občas vyskytne specialita, kterou byste zde nečekali a kterou byste ani nepoznali. No a přesně v tom je to největší kouzlo.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
To je jako ono? Tohle má být ta slavná specialita? Vždyť vypadá jako naprosto tuctová Fabia. Takových jezdí po českých silnicích mraky.

Dobře se podívejte na přiložené fotky, co vás napadne při pohledu na tuhle Fabii? Zase nějaký olítaný exemplář se stočeným tachometrem, takových známe...? A když napíšu, že tento konkrétní kousek má pod kapotou motor s výkonem 247 koní a točivým momentem 482 Nm? Z původní legendární jedna-devítky TDI se systémem vstřikování čerpadlo-tryska? Očekáváte nějaký silvestrovský fór? Nebudeme dělat drahoty. Tohle není fór nebo nějaký trik. Tohle je realita.

Úkol č. 1 – nikdo to nesmí poznat

K tuningu můžete přistoupit několika způsoby. Někteří striktně dbají na vzhled. Čím větší křídlo, tím lépe to jede, čím více pruhů, tím více a....? Ne, „proti gustu žádný dišputát“, to ví přece každý. Komu stačí vyzdobená Fabia s motorem 1.2 HTP, ať si svou jízdu užívá. Jiní jdou na věc komplexně a udělají si ze svého miláčka v podstatě závodní speciál. Od podvozku, přes motor, až po úpravy karoserie. Taková auta jedou rychle a všichni to na nich poznají.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Obyčejné v každém detailu. A o to právě jde. Všechno je tuctové, dokud nešlápnete pořádně na plyn. 

Jenže pak je skupina, která vyznává zcela opačný přístup. Chtějí rychlé auto, ale nechtějí, aby to někdo na první pohled odhalil. Taková auta bývají označována jako „sleeper“ a tahle konkrétní stará Fabia Combi 1.9 TDI je ukázkovým příkladem. Když jsme vyráželi za Tomášem Z., který auto vlastní, byl jsem upozorněn na to, že nejde o žádnou designovou pohádku, kterou bychom mohli vyprávět dětem po Štědrém dnu na usnutí. Realita mě dostala.

Test BMW M4 Cabrio: Je vám zima?

Test BMW M4 Cabrio: Je vám zima?

Když jsme přijeli na místo určení, čekala na nás zaparkovaná Fabia Combi tmavé barvy postavená na regulérně rezavých kolech. Tomáš Z. prohodil něco v tom smyslu, že holt tam jsou už zimáky, takže už to opravdu vypadá jako popelnice, ale že vlastně takovou věc chtěl. Chtěl aby si všichni mysleli, že je to prachobyčejné auto.

A to údajně ještě na focení vypadá dobře, protože ho majitel po delší době umyl a vyčistil interiér. Jinak bychom si prý do auta ani nesedli. Inu, pro příznivce dieselů taková hodně důkladně maskovaná perla.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Byly časy, kdy tato Fabia nosívala matně černou karoserii. To ale poutalo moc velkou pozornost, takže se majitel vrátil k původnímu laku. 

Plecháčům a všem drobným oděrkám daným delším provozem navzdory, na tom autě při bližším pohledu něco nehraje. Na Fabii jsou i ty zimáky přeci jen nějaké velké. Konkrétně se bavíme o šestnáctipalcových discích. Podle technického průkazu ale nejde o žádnou nepřístojnost. Jenže za těmito velkými disky až podezřele jasně prosvítají obří kotouče brzd (312 mm vpředu, 256 mm vzadu). Neklamné to znamení poněkud jiného charakteru.

Ale to je asi tak všechno, co by vám na první pohled mohlo být u této Fabie divné. Údajně bývávaly časy, kdy byla karoserie matně černá, ale to prý až příliš přitahovalo pozornost, takže následoval návrat k původnímu laku. Každopádně úkol číslo 1 o nenápadnosti se podařilo splnit na 110 %. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Úvod, Úkol č. 1 - nikdo to nesmí poznat
  2. Ano, opravdu tam je čtyřválec
  3. Zatraceně nedotáčivý „šestiválec“
  4. Kopec - nekopec (video), Sedm dní, 120 000 Kč
  5. Fotogalerie
Minitest Opel Astra 1.2 Turbo (96 kW) Elegance: Tříválec na dlouhé cesty

Opel Astra 1.2 Turbo

Faceliftovaná Astra generace K dostala pod kapotu výhradně tříválcové motory, všechny pocházejí od General Motors, nikoli z dílen PSA. Vyzkoušeli jsme silnější verzi základní dvanáctistovky, která v mnoha ohledech velmi mile překvapila.

včera | Petr Schnagl | 31 příspěvků
Minitest Mercedes-Benz V300d: Šestiválec vám už chybět nebude

Mercedes-Benz V300d

Skoro 240 koní v dodávce. Kdo to potřebuje? Když se nad tím zamyslíte, tak možná právě vy...

13.  2.  2020 | Vladimír Kadera | 18 příspěvků
TEST Toyota GR Supra: Nekonečné čekaní se vyplatilo. Tohle je extraliga!

Toyota GR Supra

Nová Toyota Supra je technicky příbuzná s BMW Z4. Je to až takový problém, jak se některým zdá?

11.  2.  2020 | Vladimír Kadera | 22 příspěvků