Test Škoda Fabia Combi 1.2 TSI 66 kW: Velmi kompaktní, ale šikovná

Po základním hatchbacku dorazila na trh také Fabia s karoserií kombi, což je auto, které se prezentuje jako rodinné. Může být ale takhle malý vůz vůbec rodinný? A jak si poradí druhý nejslabší motor v nabídce se situací, kdy vyrazí celá rodinka na vytouženou dovolenou?
Seznam kapitol
  1. Fabia za 400 tisíc, Co dostanu za 10 000 Kč?
  2. Interiér známe, Zavazadelník potěší
  3. Jedeme na dovolenou, aneb s půl tunou na hrbu
  4. A jak jezdí prázdná?, Verdikt, Technické údaje
  5. Fotogalerie

Nedlouho po základním hatchbacku dorazila na trh také Škoda Fabia v praktičtějším a oblíbenějším provedení kombi. Zájemce tahle varianta ovšem nebude lákat pouze na litry v zavazadelníku, ale také na svou cenovku. Proč také kupovat hatchback, když si za kombi připlatím pouze deset tisíc korun?

Protože ale Fabia Combi nemá coby základní motor litrový tříválec o výkonu 44 kW (60 k), nýbrž startuje až s výkonnější variantou (55 kW/75 k), je její úplně první „cena od“ 262 900 Kč za výbavu Active. My jsme si vzali do testu druhou nejlevnější motorizaci v nabídce, kterou reprezentuje čtyřválec 1.2 TSI o výkonu 66 kW (90 k). V takovém případě se bavíme o částce 278 900 Kč. Už teď mohu prozradit, že příplatek 16 000 Kč za TSI určitě stojí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Příplatek za kombi činí pouze 10 000 Kč. To je zhruba stejná částka, kterou zaplatíte třeba za testovanou zelenou metalízu

Fabia za 400 tisíc

Náš případ nebyla výbava Active, ani výbava Ambition. Do testu nám dorazila Škoda Fabia Combi 1.2 TSI s vrcholnou výbavou Style, kde už pořizovací cena překračuje hranici 300 000 Kč a pořád si máte hodně za co připlácet.

Právě testujeme: Škoda Fabia Combi 1.2 TSI 66 kW

Právě testujeme: Škoda Fabia Combi 1.2 TSI 66 kW

V konfigurátoru nás překvapilo hned několik věcí a začíná to už barvou karoserie. Na výběr sice máte patnáct odstínů, ale pouze Modrá Pacific je bez příplatku. Za všechny ostatní už musíte k základním 315 900 Kč dále připlácet. Atraktivní zelená metalíza testovaného auta je záležitost za 10 900 Kč. Litá černá kola o velikosti šestnáct palců pak přidají dalších 7 500 Kč.

Jak je u Škodovky zvykem, připlatit je potřeba také za dojezdové rezervní kolo 1100 Kč. Určitě je dobré to udělat, protože jinak nebudete mít v autě ani zvedák nebo klíč. Překvapivým příplatkem pro testovanou motorizaci jsou zadní kotoučové brzdy. Tak nějak automaticky jsem si myslel, že TSI už vzadu bubnové brzdy nemá, ale pokud nezaplatíte 2000 Kč, kotouče na zadní nápravu nedostanete.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Testovaná kombinace černé střechy a černých kol s atraktivní zelenou vypadala velmi dobře. Za hubičku ale takto vybavenou Fabii opravdu nedostanete

Také u Fabie s vrcholnou výbavou Style razí Škoda příplatky ve stylu Audi, takže se nakonec nelze divit tomu, že testovaný exemplář, který přijel do testu takříkajíc v „plné palbě“ (rozuměj startování tlačítkem, bezklíčkový přístup, panoramatické okno, vyhřívané sedačky, multimediální systém a tak dále) se dostal přes 400 000 Kč. Asi není nutné příliš rozvádět fakt, že za podobné peníze už Fabia Combi trochu postrádá smysl.

Co dostanu za 10 000 Kč?

Shodou okolností jsme Fabii s motorem 1.2 TSI o výkonu 66 kW (90 k) i s výbavou Style už testovali. Stalo se tak v rámci srovnávacího testu s modelem Hyundai i20. Nabízí se tedy otázka, v čem je Fabia Combi jiná. Co přesně dostane zákazník za svých 10 000 Kč navíc?

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Shodný rozvor, shodná šířka, shodný rozchod kol. Za 10 000 Kč navíc dostanete v podstatě pouze delší zadní převis

Motor je samozřejmě identický. Pod kapotou stále máme čtyřválec o objemu 1197 cm3 s maximálním výkonem 66 kW (90 k) a točivým momentem 160 Nm dostupným už od 1400 ot./min. I v kombi pak najdete manuální pětistupňovou převodovku. Stejná je taktéž šířka vozu, rozchod kol na obou nápravách i rozvor. Liší se ovšem délka. Zatímco hatchback nabídne 3992 mm, kombi je dlouhé 4257 mm.

Delší zadní převis znamená jedinou důležitou výhodu - objemnější zavazadelník. Fabia Combi nabídne 530 litrů v základu a 1395 litrů po sklopení zadních opěradel. Jde o hodnoty bez rezervního kola. S rezervou jsou čísla o 25 litrů menší. Hatchback nabízí bez rezervy 330 litrů a 1150 litrů.

Škoda nabízí do nové Fabie „designovou fólii“. Tak jsme si ji objednali

Škoda nabízí do nové Fabie „designovou fólii“. Tak jsme si ji objednali

Větší délka znamená přirozeně také vyšší hmotnost. Rozdíl není nijak dramatický, ve srovnání s hatchbackem osazeným stejným motorem je kombi těžší pouze o 24 kg. Rozdíly v dynamice jsou nakonec tedy minimální. Přesně řečeno je kombi při sprintu na stovku o desetinu sekundy pomalejší. V tabulkové spotřebě pak rozdíl oproti hatchbacku nenajdete.

Sečteno a podtrženo, za zmíněných 10 000 Kč navíc si kupujete pouze více litrů v zavazadelníku. Pokud plánujete využívat pouze jeho základní objem, pak vás každý litr navíc oproti hatchbacku stál padesát korun českých.

Radosti
Design
Praktický interiér
Schopný motor 1.2 TSI
Jízdní vlastnosti
Prostorný zavazadelník
Starosti
Úzký interiér
Málo místa ve druhé řadě
Ve vyšších rychlostech větší akustický hluk
Díky velkému množství příplatků vyšší konečná cena
8  /10
Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Fabia za 400 tisíc, Co dostanu za 10 000 Kč?
  2. Interiér známe, Zavazadelník potěší
  3. Jedeme na dovolenou, aneb s půl tunou na hrbu
  4. A jak jezdí prázdná?, Verdikt, Technické údaje
  5. Fotogalerie
TEST Volkswagen Golf 1.5 eTSI DSG 1st Edition: Sesazený král Evropy vrací úder

Volkswagen Golf 1.5 eTSI DSG

Přestože se nový Volkswagen Golf tváří jako ten minulý, ve skutečnosti prošel komplexní proměnou. Spoléhá na elektrifikaci a přijel se zcela novým pojetím interiéru. Všechno to přináší zajímavé výhody, ale také jisté nevýhody.

1.  4.  2020 | Jan Mička | 59 příspěvků
Se Škodou Octavia 2.0 TDI Evo poprvé v Česku: Musí být nejlepší. Daří se jí to?

Škoda Octavia Combi 2.0 TDI Evo

Novou generaci Škody Octavia jsme poprvé vyzkoušeli rovnou na českých silnicích. Kombi s motorem 2.0 TDI Evo se tváří jako ideální služebák, navíc model jako takový nemá v rámci automobilky jednoduché poslání.

27.  3.  2020 | Jan Mička | 147 příspěvků
TEST Mazda CX-30 Skyactiv-X 6MAN vs. 6AT 4x4: Revoluční All In One?

Mazda CX-30 2.0 Skyactiv-X

Vznětová, zážehová, přeplňovaná, atmosférická, hybridní. Zdá se to sice k nevíře, ale všechna tato adjektiva popisují kompaktní SUV Mazda CX-30 s „dieselovým benzinem“ Skyactiv-X. Jen ne všechna najednou. Jaká tedy v reálném světě je a jak se liší čtyřkolka s automatem od předokolky s manuální převodovkou?

25.  3.  2020 | Petr Schnagl | 25 příspěvků