Test Range Rover Evoque SD4 Sicilian Yellow: britská limitka

Evoque je nejmenší, nejúspornější a hned od uvedení na trh měl ambice stát se také nejprodávanějším z rodiny Range Rover. Tato ambice došla svého naplnění a kromě jiného k tomu dopomohla také sem tam nějaká ta limitované edice.
Seznam kapitol
  1. Úvod, Výhradně 30
  2. Dojmy?, Sportovní na svém místě
  3. Hlavní slabina: motor, Bylo, nebylo, Technické údaje
  4. Fotogalerie

Psal se rok 2011 a napříč všemi médii kolovala jedna a ta stejná zpráva. Land Rover představil po dlouhých letech zbrusu nový model řady Range Rover a byl to jednoznačně zásah do černého. Malé SUV používající techniku Freelanderu dostalo velmi odvážný design, který se ani po dvou letech neokoukal a auto pořád vypadá, jako kdyby mělo svou světovou premiéru teprve před pár týdny. Odpověď na otázku, jak je to možné, není složitá. Designérům se podařilo přesvědčit marketingové oddělení značky a to pustilo do výroby sériové provedení tvarově neobvykle blízké konceptu LRX, který Evoque předcházel.

Range Rover Evoque v akci!

Range Rover Evoque v akci!

Evoque je kompaktní crossover, který nenabídne zrovna prostorný a navíc si můžete dokonce připlatit za třídveřovou variantu. Myslet si o tomto autě lze cokoliv, občas se objeví názory, že je ošklivé jak noc, podle jiných je to absolutní zbytečnost a hříčka automobilového marketingu. Jenže víte co, ono to je vlastně úplně jedno, respektive to je téma na dlouhé internetové diskuze. Z těch automobilky jako takové nežijí a možná nebudu daleko od pravdy, když napíšu, že je ani moc nezajímají. Tím nejdůležitějším ukazatelem jsou prodejní čísla a ta hovoří jasně. Platí to jak třeba pro X6, tak pro snad ještě divnějšího křížence 5 GT a platí to i pro Evoque. Ten na své konto získal za poslední rok a půl na 160 000 celosvětových zápisů. A to navzdory malému prostoru vzadu, špatnému výhledu ven a jiným neduhům.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Evoque už není žádným nováčkem, ale pořád vypadá, jako kdyby ho automobilka zrovna představila.

Jak je vidět, poptávka po těchto autech existuje a není jediný důvod, aby se tomu nepřizpůsobovala nabídka. V tomto kontextu se mi vždycky vybaví památná věta jednoho z kolegů, který při debatě o 5 GT prohlásil, že BMW má naprosto precizně zmáknuté hledání i těch nejmenších mezer na trhu. "A kdyby příslušné oddělení zjistilo, že si trh žádá sportovní BMW s trojicí náprav, můžeme si být jisti, že se časem na trhu takový vůz objeví."

Kategorie crossoverů se obecně těší velké oblibě. Důvodů je celá řada, ale ty teď necháme stranou. V případě Evoque to je ale zcela bez debat ojedinělý vzhled, image a pocit, že vlastním něco extra. Ne vždy ale postačí základní možnosti a tak se ke slovu dostávají možnosti nadstandardní.

Test: Range Rover Evoque Si4 - hot hatch mezi SUV

Test: Range Rover Evoque Si4 - hot hatch mezi SUV

Výhradně 30

Český trh je možná malý, ale je také v řadě věcí speciální. Jak nám tu řádí finanční krize, tak se pořád velmi dobře prodávají luxusní automobily. U Porsche se průměrně za příplatky vysolí přes půl milionu Kč a navzdory klimatickým podmínkám tu jdou na odbyt auta s pohonem všech kol jako rohlíky v supermarketu a ještě k tomu v akci. Co se také těší veliké oblibě, to jsou limitované edice. Alespoň podle toho, co říkají lidé, kteří mají na starost české a rakouské prodeje automobilek Land Rover a Jaguar.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Podle Land Roveru se u nás velmi dobře prodávají různé speciální edice. To je hlavní důvod, proč k nám zamířila také verze Sicilian Yellow.

Na první pohlede takový nesmysl, jako Defender Rough se tu bez problémů prodal a na jeho úspěch naváže výroční Defender LXV. Do nabídky českých dealerů přistála také taková položka, jakou je Evoque v edici upravené podle Victorie Beckham a ta je limitována celosvětově na 200 kusů. Koncem června dorazila novinářům tiskovka oznamující další podobnou specialitu. Tentokrát šlo o Evoque Sicilian Yellow, kterých bylo přiděleno dohromady pro Českou republiku a Rakousku pouhých 30. No a jeden z nich si našel cestu také do naší redakce.

Popsat, o co přesně se jedná, nezabere mnoho času a stejně snadné je poznat Sicilian Yellow na ulici. K dispozici jsou dvě varianty, jedna se zlatou karoserií, černou střechou a černými disky, druhá má barvy přesně naopak. K tomu přidejme černé detaily typu nápisů Range Rover na kapotě, černá zpětná zrcátka a tak podobně.

Range Rover Evoque dostal nový automat a aktivní diferenciál

Range Rover Evoque dostal nový automat a aktivní diferenciál

Černá a žlutá kombinace vládne samozřejmě také interiéru, i když v mnohem decentnější formě. Černé kožené čalounění dostalo kontrastní žluté švy, a to jak na volantu, tak také u všech sedaček. Takovou třešničkou na dortu je zlatá lišta na palubní desce a tím je vlastně výčet veškerého nového u konce.

Land Rover

První vůz Land Rover vznikl ve Velké Británii v roce 1947 jako inspirace americkým Jeepem.

V roce 1978 se značka specializující se na terénní automobily oddělila od Rover Company. Vlastnilo ji BMW a Ford, od roku 2008 patří k indickému Tata Motors.

Range Rover • Range Rover Velar • Range Rover Evoque • Land Rover Discovery • Land Rover Defender

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Úvod, Výhradně 30
  2. Dojmy?, Sportovní na svém místě
  3. Hlavní slabina: motor, Bylo, nebylo, Technické údaje
  4. Fotogalerie
Dacia Duster na LPG vládne všem. Byl o ni největší zájem, porazila i novou Octavii

Nejčtenější testy roku 2020

Nikde není psáno, že největší zájem musí být o pecky za miliony. Letos to v redakčních testech všem nandala Dacia Duster na LPG!

včera | Jan Mička | 158 příspěvků
TEST VW Arteon Shooting Brake 2.0 TDI DSG R-Line: Styl a komfort především

VW Arteon SB 2.0 TDI/147 kW

Že model Arteon dorazí také v provedení kombi, Volkswagen oficiálně potvrdil až loni v červnu. Shooting Brake působí takřka dokonale, ale je takový i ve skutečnosti?

17.  1.  2021 | Jan Mička | 57 příspěvků
TEST Subaru BRZ Final Edition: Devět let nás učilo tlačit na pilu. Teď už naposledy

Subaru BRZ Final Edition

Subaru již devátým rokem připomíná, že teď je ten správný čas na pořízení řidičského kupé za hodně dobré peníze. Kdo i letos zaváhá, nejspíš bude mít na nějakou dobu smůlu.

13.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 32 příspěvků