Test Peugeotu 307 SW 1.6 16V: velký kouzelník

Peugeot svou třistasedmičku s označením SW představil na mezinárodních autosalonech už rok a půl před vlastním uvedením na trh. Asi i proto je o vůz takový zájem. Po dvoulitrového turbodieselu HDI přinášíme test benzínové šestnáctistovky.
Test Peugeotu 307 SW 1.6 16V: velký kouzelník
Seznam kapitol
  1. Na hranici mezi kombi a MPV
  2. Charakteristika motoru a podvozku

Už základní typ karoserie Peugeotu 307 je představitelem hraniční kategorie mezi osobním a velkoprostorovým automobilem. Není v tom sám – spadá sem například i Honda Civic 5D a další. Už při svém uvedení se ukázalo, že třistasedmička je krok zcela novým směrem a evropská komise skládající se z odborných motoristických novinářů ji ocenila titulem Auto roku 2002.

Sedm jednou ranou

Přesně tolik cestujících najednou může 307 SW dopravit. Nezvyklé uspořádání sedadel do tří řad je specialitou tohoto vozu a odlišuje ho od mnoha jiných. Dvojice sedadel ve třetí řadě se dodává na přání za příplatek (9 750 Kč za jedno sedadlo).  Sezení tu sice není moc pohodlné, ale chvilkově svůj účel splní. V případě, že použijeme všech sedadel, musíme počítat s tím, že na zavazadla už moc místa nezůstane. Ale variabilita vnitřního prostoru je taková, že můžeme vždycky vyhovět potřebě dopravovat buď cestující, anebo náklad.

Obě možnosti lze samozřejmě kombinovat v mnoha podobách, takže uvnitř zůstává třistasedmička SW velkým kouzelníkem. Sedadla jsou dvojího typu – úzká, nebo široká – a dají se použít třeba i tak, že obsadíme jedním třetí řadu a druhá zůstane volná.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Peugeot 307 SW může nabídnout prostor až sedmi cestujícím.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Sedadla jsou dvojího typu, záleží kterou řadu osadíme.

Dalším pozoruhodným detailem je velká prosklená plocha střechy. Je vyrobena z vrstveného skla, takže nehrozí destrukce ani při prudkých nárazech. S hlediskem bezpečnosti souvisejí i hlavové airbagy nad bočními okny, které v případě nárazu chrání hlavy cestujících v první a druhé řadě sedadel. Do základní výbavy patří celkem šest airbagů.

Skleněná plocha může být někdy nepříjemná, a tak máme další volbu – pod ní je ukryta v plechové části roleta, jíž můžeme pomocí elektromotorů rozvinout buď po celé délce, nebo jen z poloviny.

Většinou bylo fotochemicky zabarvované vnitřní zrcátko doménou jen velmi drahých aut, tady je ale ve standardu. Řidič ho nemusí překlápět, za tmy se po dopadu světlených paprsků vozu jedoucího vzadu samo zacloní.

Prostřední sedadlo druhé řady může posloužit i jako stolek oběma krajním cestujícím, má k tomu uzpůsobenu zadní stěnu. Každé sedadlo dvou zadních řad se dá pochopitelně vyjmout nezávisle na jiných, takže variant je opravdu hodně. V případě, že se rozhodneme odstranit druhé dvě řady, vznikne prostor pro náklad dlouhý více než 2 m a s tím se dá už leccos podnikat.

V souladu se současným trendem je rádio doplněno přehrávačem CD, na přání k němu existuje i zásobník s měničem na pět disků. Ovládání audiosoustavy má pochopitelně druhý terminál na volantu. I to se stává stále běžnějším, ale ještě ne všechna nejnovější auta takovou příjemnou drobnůstku nabízejí.

Do výčtu zpříjemňujících detailů nesmíme zapomenout zahrnout ani samočinně se spínající stírače a světlomety a elektricky vyhřívaná zpětná zrcátka.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Prostřední sedadlo lze využít mnoha zůsoby. --- Provedení
přístojové desky je standardní.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Prosklená střecha je specialitou modelu 307 SW. --- Zavazadlový
prostor nabízí 676 litrů, po sklopení zadních sedadel až 2082 l.

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Na hranici mezi kombi a MPV
  2. Charakteristika motoru a podvozku
Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

bazar

Peugeot 307 1,6
Rok výroby: 2006
Stav: 98 876 km
Cena: 84 000 Kč
Peugeot 308 1,6
Rok výroby: 2008
Stav: 116 246 km
Cena: 99 000 Kč
Peugeot 307 1,6
Rok výroby: 2007
Stav: 127 886 km
Cena: 108 000 Kč
Peugeot RCZ 2
Rok výroby: 2013
Stav: 146 015 km
Cena: 360 000 Kč
Peugeot 308 1,6
Rok výroby: 2010
Stav: 178 674 km
Cena: 133 000 Kč
Peugeot 308 1,6
Rok výroby: 2015
Stav: 30 020 km
Cena: 350 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

17.  8.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 34 příspěvků
Test ojetiny BMW Z4 (E85): Divoký design, ale také poctivá mechanika

Ojetina: BMW Z4

Příchod BMW Z4 způsobil po uhlazeném Z3 docela šok. Pod rozbouřenou karoserií se ale skrývá osvědčená technika. Na co si dát pozor?

12.  8.  2017 | David Rusol | 7 příspěvků