Test Peugeot 308 1,6 HDI: Golfu navzdory

Peugeot sází v nižší střední třídě na více prostoru a neotřelý vzhled. Jak se snoubí prostorná kráska s kompaktním turbodieselem?
Seznam kapitol
  1. Úvod, S výrazem formule, Chalupa na kolech
  2. Malý naftový sen, Naměřená dynamika, Ve francouzském duchu, Praha – Bremerhaven - Groningen
  3. Cenový střed, Technické údaje
  4. Kompletní fotogalerie

Peugeot 308 1,6 HDI je přímo stvořen pro cestovatele. Zatímco model 306 nabízel spíše méně místa než legenda Volkswagen Golf, model 307 už konkurenci přebíjel svou vzdušností a elegancí. Nová třistaosmička je vpravdě mistrovské dílo, tedy spíše opravdu důkladný facelift a revize účelnosti. Jaký je Peugeotův sen pro evropské masy?

Tip: Prohlédněte si Peugeotovo oficiální video k modelu Peugeot 308:

S výrazem formule

Design nového Peugeotu 308 slibuje pozornost okolí bez ohledu na pohlaví. Nabízí jemně vyvážené ženské křivky a mužné symboly. Začněme tím hlavním. Příď místo nudného grilu přední masky formuje bumerang připomínající vozy Formule 1. S ním pak korespondují rozměrné přední světlomety s čirou optikou a na linku přední kapoty mistrovsky navazují koncernová zrcátka známá například z Citroënu C4.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přední nárazník nese rozesmátý gril s nelakovaným plastovým beranidlem a chromovaným výpletem. Po stranách opět symetricky navazují přední mlhová světla. Samostatnou kapitolou je ostře se zvedající čelní sklo a výrazný sklon předsunutého A sloupku.

Zatímco přední blatníky jsou spíše nevrazné, kabina a dveře mají hravé tvary, které u německých konkurentů nelze spatřit. Ostře zkosená záď pak nese měkké zakulacené tvary a rozměrné koncové svítilny.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zatímco zadní nárazník tvoří nevýrazný masiv s vykrojením pro madlo pátých dveří, dveře samotné jsou kulatější než Země a jejich prosklení ubíhá do stran jako u starých Amerik. Peugeotu 308 se daří vystoupit ze šedi sobě podobných vozů - Volkswagenu Golf nebo Fordu Focus. Oproti Renaultu Mégane nabízí kulatější pohled na svět a oproti Citroënu C4 nespekuluje se vkusem lidstva. Věřme mu proto, že je krásný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Chalupa na kolech

Nižší střední třída nebývá právě ukázkou prostornosti. Peugeot 308 ji jako konkurenční výhodu nabízí v opravdu velkorysém balení. Po otevření dveří je opravdu hodně cítit, že se Peugeot snažil odlišit od německých konkurentů. Používá sice tvrdší plasty, ale na pohled působí kvalitně, barevné sladění je vynikající a tvarová harmonie hovoří o nových myšlenkách, nikoliv o poskládání mnoha funkčních prvků do šedivé koexistence.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tak například výplně dveří tvoří masiv šedivého plastu s horní černým dílem a madlem v imitaci matného hliníku. Palubní deska nese tu samou kombinaci, jen horní část palubní desky je z měkčených materiálů.

Palubní desce dominuje přístrojový štít s dlouhým štítem proti slunci. Jednotlivé ciferníky zkrášluje chromovaná linka, spolu s volantem z měkčených plastů je tato kombinace nejen sexy, ale také luxusní. Střed palubní desky ovládá trojice výdechů poloautomatické klimatizace. Středový panel je opět kombinaci imitace matného hliníku a tmavého plastu. Nese ovládání audiosoustavy, úložný box a ovládání klimatizace. Displej audiosoustavy je společný s palubním počítačem a nachází se tradičně uprostřed palubní desky na horním dílu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  

Středový tunel z tvrdšího šedého plastu nás vrací do reality nižší střední třídy, kromě řadicí páky a ruční brzdy obsahuje několik přihrádek a středovou loketní opěrku s úložným boxem.

Přední sedadla jsou pohodlná a měkká, Francouzi nezaváhali a konečně nabízejí boční vedení. Naše zkušenost z cestování po Evropě hovoří v jejich prospěch - ani na dlohých cestách neunavují řdiče či spolujezdce, držení krční páteře je v této třídě také příkladné a Volkswagen nebo Ford by se v této oblasti mohli učit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na zadní sedadla se díky velkorysému vykrojení zadních dveří nastupuje pohodlně, zadní sedadla jsou měkká a prostornost vzadu je na dobré úrovni. Dvoumetrový pasažér sice cítí strop, ale v oblasti kolen a nártů má místa dost. Ve třech vzadu je šířka vozu stále dostatečná, jen cestující uprostřed musí roztáhnout nohy k sousedům kvůli končícímu středovému tunelu.

Zavazadlový prostor má základní objem 348 litrů, což v této třídě není nijak oslňující hodnota. Po sklopení zadních sedadel jej lze zvětšit až na 1 201 litrů. Jeho přístupnost je díky vykrojení pátých dveří vynikající, obligátní kobereček doplňují plastové přihrádky za podběhy zadních kol. Pod dnem zavazadlového prostoru se pak nachází plnohodnotné rezervní kolo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Interiér nového Peugeotu 308 považuje za jeden z nejprostornějších. Volkswagen Golf, Ford Focus, Renault Mégane, ti všichni jsou pozadu, když je řeč o vzdušnosti a pocitu cestujících.  Této oblasti tedy opět není co Peugeotu vyčítat. Jak obstojí s naftou pod kapotou?

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Úvod, S výrazem formule, Chalupa na kolech
  2. Malý naftový sen, Naměřená dynamika, Ve francouzském duchu, Praha – Bremerhaven - Groningen
  3. Cenový střed, Technické údaje
  4. Kompletní fotogalerie
Hybridní Fiaty 500 a Panda mají motor z použitých plechovek. Jak s ním jezdí?

Fiat 500 a Fiat Panda Hybrid

Opačný přístup než Peugeot se rozhodl aplikovat Fiat. Prostým označením hybrid označuje své dva modely 500 a Panda s mild hybridním ústrojím.

dnes | Svět motorů | 9 příspěvků
TEST Volkswagen Touareg V8 4.0 TDI Black Style: Nehodící se škrtněte

Volkswagen Touareg V8 4.0 TDI

Touareg je vlajkovou lodí Volkswagenu, s motorem V8 by se ale dal považovat za takovou vlajkovou loď „na druhou“. Pokud máte o koupi osmiválce zájem, pospěšte si. Brzy totiž nenávratně zmizí z nabídky.

20.  2.  2020 | Jan Mička | 28 příspěvků
Minitest Opel Astra 1.2 Turbo (96 kW) Elegance: Tříválec na dlouhé cesty

Opel Astra 1.2 Turbo

Faceliftovaná Astra generace K dostala pod kapotu výhradně tříválcové motory, všechny pocházejí od General Motors, nikoli z dílen PSA. Vyzkoušeli jsme silnější verzi základní dvanáctistovky, která v mnoha ohledech velmi mile překvapila.

15.  2.  2020 | Petr Schnagl | 37 příspěvků