Test Opel Corsa CDTi: Němec se srdcem Itala

Nová Corsa si nás získala již ve verzi s benzinovou čtrnáctistovkou. Jaká je se subtilním italským turbodieselem?
Seznam kapitol
  1. Úvod, Svěží exteriér, Tak trochu „ženský” interiér
  2. Motor, Brzdy, řízení, řazení a ovladatelnost, Naměřená dynamika
  3. Pohodová jízda nejen ve městě, Stojí hodně nebo málo?, Technické parametry
  4. Kompletní fotogalerie

Nový Opel Corsa jsme poprvé otestovali již na začátku roku krátce po jeho příchodu na český trh. Corsa s motorem 1,4 16V nás opět přesvědčila o kvalitách nejnovějších modelů Opelu a to až do té míry, že jsme ji ocenili titulem Nejlepší nové auto roku 2006. Je stejně kvalitní i s atraktivním malým turbodieselem?

Tip: Velký test Opelu Corsa 1,4.

Svěží design

To auto nemá chybu, říkám si stále dokola. Přitom ještě před půlrokem mi přišla v porovnání s italským rivalem Fiat Grande Punto příliš usedlá, nezajímavá. Rok se s rokem sešel, Grande Punto odeznělo, ale Corsa je zde posílená úspěchem v anketě Auto roku.

Zrekapitulujeme-li design automobilu, tvoří duši vozu charakteristický úsměv přídě. U vývoji Corsy snad stál tým psychologů, kteří posuzovali každýdetail, aby si byli jisti, že dobře míří na svou cílovou skupinu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

A tak příď tvoří rozměrný gril přední masky, do boku protažené přední světlomety s čirou optikou a bohatě profilovaný přední nárazník s kulatými předními mlhovkami. Tento celek doplňuje subtilní kapota, osře zkosené čelní sklo a vnější zpětná zrcátka bez dnes tolik oblíbených postranních ukazatelů směru.

Při pohledu na profil vozu zaujme nezvykle masivní příď připomínající spíše mikrovan než hatchback nižší třídy. Umocňuje to prosklený trojúhelník v A sloupku, i rozmáchlé klenutí A sloupku, se kterým kontrastuje subtilní záď ukončení módní vlnovkou.

Přední dveře mají vcelku konfekční tvary, zato zadní dveře jsou bohatě profilovány a nesou dvojitou vlnovku. S nezvyklým zakončením bočního prosklení koresponduje subtilní záď srovnatelná například s Toyotou Yaris. Patrný je také schůdek, který se objevil právě u první generace Yarisu a vrátil jednoduché zádi energii.

Pohledu na záď evokuje vzpomínky na Nissan Almera, který Opel připomene svou buclatostí. Srdíčkový profil zadního skla zdůrazňuje duši a je prvkem, kterého si všimne každá řidička.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vážně pro ženy?

Už při otevírání dveří vás zaujme interiér svou strohostí a přitom hravostí. Přední sedadla s náznakem bočního vedení jsou vybavena potahovou látkou se vzorem, výplně dveří jsou kombinací látkového potahu a několika druhů plastů, rovněž palubní deska si dost hraje s detaily. Vrcholem přemýšlení je pro mě moment odklopení obou slunečních clon. Zatímco na pravé cloně není ani zrcátko, u řidiče je jedno decentní malé zrcátko. Že by šlo skutečně o vůz pro ženy? Asi ano a mrzí mě, to, zase jsem se narodil špatně.

Jednoduchá lavice na zadních sedadlech je pohodlná a vejdou se na ní bez křeče dva dvoumetroví chlapíci, jen si musejí zvyknout, že koleny naberou řidiče a spoluejzdce před nimi při každém prudším brzdění.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vraťme se ale k palubní desce. Přístrojový štít zosobňuje čirý minimalismus. Nic navíc, nic, co by se dalo vytknout. Dva jednoduché kruhové přístroje – tachometr a otáčkoměr, uprostřed analogový palivoměr a zbytek má na starosti obligátní digitální displej.

Sloupek řízení je nastavitelný výškově i podíélně, zarazí poněkud malý volant bez sportovního nádechu, který opět míří k ženám s dlouhými nehty, které jistě netouží po sportovní jízdě.

Středový panel tvoří výdechy klimatizace, zabudované autorádio, ovládání klimatizace a přihrádka přecházející ve středový tunel. To je soudobý minimalismus a výsledek boje o co nejnižší výrobní náklady. A lidé na to skutečně slyší.

Zavazadlový prostor má základní objem skromných 285 litrů, ovšem sklopením zadních sedadel získáme optimističtějších 1 050 litrů. V souladu s dnešními trendy je Corsa vybavena dvojitým dnem zavazadlového prostoru z čalouněné překližky. Pod druhým dnem se nachází plnohodnotné rezervní kolo na ocelovém ráfku.

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Úvod, Svěží exteriér, Tak trochu „ženský” interiér
  2. Motor, Brzdy, řízení, řazení a ovladatelnost, Naměřená dynamika
  3. Pohodová jízda nejen ve městě, Stojí hodně nebo málo?, Technické parametry
  4. Kompletní fotogalerie
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků