Test ojetiny Audi A8: Královský luxus dnes získáte za cenu fabie

Ojetá Audi A8 druhé generace se dnes prodávají od dvou set tisíc korun. Jaká má koupě luxusního korábu úskalí?
Seznam kapitol
 1. Ojeté Audi A8: Na co si dát pozor
 2. Ojeté Audi A8: Jak jezdí
 3. Ojeté Audi A8: Fotogalerie

Čím jezdí prezidenti, šéfové firem, či vrcholní manažeři? Luxusními sedany! Ingolstadtská automobilka se do tohoto segmentu naplno vrátila v roce 1988 s modelem V8. První generace sedanu s označením A8 dorazila o šest let později. Převratnou změnou byla konstrukce z hliníku, kterou prosadil sám Ferdinand Piëch. Koncept lehké konstrukce, označovaný jako Audi Space Frame, pak převzala i druhá generace, uvedená v roce 2002. Té se dnes budeme věnovat.

Jak vypadá hliníková karoserie nové Audi A8? Napoví následující video

Jak vypadá hliníková karoserie nové Audi A8? Napoví následující video

Zatímco u vnějšího vzhledu designér Miklos Kovács rozvinul tvary předchůdce, uvnitř nezůstal kámen na kameni. Automobilka poprvé soustředila ovládání vozu do systému MMI, elektronika dostala multiplexní síť, která umožnila instalaci pokročilého vybavení. Například šlo o první Audi vybavené adaptivními bi-xenony a systémem vzduchového podvozku, který se sám přizpůsoboval povrchu a způsobu jízdy. Novinkou u značky s kruhy byl také šestistupňový automat od společnosti ZF a čtečka otisků prstů v klice. Stejně jako u první generace výrobce nabídl i prodlouženou verzi karoserie označovanou A8 L, s prostorem pro nohy zadních cestujících zvětšeným o 120 mm.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Varianta po modernizaci vypadá i dnes dobře. V porovnání s konkurenčním BMW je podstatně konzervativnější.

Audi průběžně upravovalo motorovou nabídku. V roce 2006 dorazila verze S8 s desetiválcem od Lamborghini, která jako první uvedla novou příď s maskou označovanou Single frame. Přicházely ale i další změny. Třeba o rok později se v seznamu příplatkové výbavy objevil adaptivní tempomat, protikolizní systém, sledování mrtvých úhlů, či systém vedení v pruzích. Stále ještě sloužící třetí generace se ukázala v roce 2009.

Byť ceny nových kusů startovaly na dvou milionech, pořídíte dnes ojeté A8 druhé generace od dvou set tisíc. Na co si dát při výběru pozor?

Co je klíčové?

 • Důkladně prověřte stav vozu a počet najetých kilometrů
 • Vyhněte se předokolkám s variátorovou převodovkou
 • Velké diesely už se dnes nevyplatí
 • Vyzkoušejte veškerou elektroniku
 • Prověřte stav hliníkové karoserie, opravy jsou velmi drahé

Idea koupě luxusní limuzíny za desetinu původní ceny vypadá na první pohled lákavě. Zvlášť když na trhu je z čeho vybírat - po bazarech stojí překvapivě mnoho aut s nízkou cenou a často i malými nájezdy. Jestli jste se už nechali zlákat myšlenkami na pravé dřevo, hebkou kůži, a houpavý vzduchový podvozek, zadržte!

Test ojetiny BMW 750Li: Osmiválcová pohoda za cenu holé Fabie

Test ojetiny BMW 750Li: Osmiválcová pohoda za cenu holé Fabie

I kdyby totiž vše fungovalo, je nutné počítat s tím, že údržba premiérského auta něco stojí. I běžný servis vyjde klidně na patnáct tisíc. Případné opravy hliníkové karoserie po nehodě se pak pohybují v řádově jiných dimenzích, než u běžného vozu.

Když budete zjišťovat informace o ojetých „á-osmičkách,“ jistě narazíte na příběhy zkušených služebních řidičů, kteří s autem absolvovali klidně půl milionu kilometrů bez závady. Ano, největší Audi je velmi fortelně postavený vůz. Jenže nejstarším kusům druhé generace označované jako D3 letos bude patnáct let. Navíc v tomto případě máme co do činění s autem prošpikovaným elektronikou, které využívá šesti až dvanáctiválcové motory.

Podvozek vyřešíte

První závadou, která se na podobně rozměrném voze projeví, budou vůle v komplikovaném podvozku. Dobrou zprávou je, že samotné díly dnes pořídíte i v druhovýrobě za překvapivě slušné ceny. Přesto se velká generálka snadno vyšplhá k padesáti tisícům.

Nadprůměrnou odolnost projevuje i vzduchové odpružení, které aktivně reguluje světlou výšku. Při koupi jej ale rozhodně prověřte, pokud už některý z měchů selhal, vyjde výměna na minimálně čtyřicet tisíc za kus. A když se neudělá včas, nezbývá, než začít rovnou shánět kompresor za dalších třicet.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Podvozek trpí na vůle. S drahými vzduchovými měchy většinou potíže nebývají. Případná výměna je ale drahá.

Pravidelně se opakujícím problémem je také selhávající posilovač řízení, který začne propouštět kapalinu - určitě zkontrolujte jeho těsnost!

U podobně velkého a komplikovaného vozu je vůbec důkladná prohlídka a kontrola všech funkcí klíčová. Z typických závad elektroniky zmiňme například kolabující jednotky ABS a systému MMI. Občas zlobí i zámek volantu, což už se však dnes dá řešit opravou, namísto koupě celé jednotky za desetitisíce. Další bolestí je systém elektrické ruční brzdy, jde ale o tisícikorunovou záležitost.

Test ojetiny: Mercedes CLS za 250 tisíc je krásný. Pozor na benzinové šestiválce

Test ojetiny: Mercedes CLS za 250 tisíc je krásný. Pozor na benzinové šestiválce

Pokud uvažujete o pohonu všech kol, který je zde řešen mezinápravovým diferenciálem Torsen, zkontrolujte funkčnost. Nikde nesmí nic křupat, ani se ozývat žádné pazvuky. Zaměřte se také na těsnost zadního diferenciálu. U obojího je pro dlouhodobou životnost klíčový olejový servis po 60 tisících km. Ostatně platí to i pro převodovky.

Diesely s otazníkem

Motorová nabídka u A8 je široká a nabízí řadu unikátních motorů. Vstupem do nabídky byl zpočátku benzinový třílitr, který se však pojí jen s předním pohonem a bezestupňovou převodovkou Multitronic. Její životnost je vždy velkou otázkou a naše rada zní nehledat na ni odpověď a raději jít jinam. Platí to i pro její pozdější spojení s motorem 2.8 a 3.2 FSI. Pokud jde o verzi Quattro, je větší z jednotek vybavena měničovým automatem od ZF. Z důvodu potíží s rozvody a tendenci k zakarbonování bychom se od ní však raději drželi dále.

Ze šestiválcových motorů teoreticky můžeme doporučit méně ojeté jednotky 3.0 TDI. Hledat je ale budete obtížně - jde o typickou flotilovou variantu s největšími nájezdy. Navíc i zde mohou zazlobit rozvody.

Test ojetiny Audi S4 Avant: Rodinná emtrojka za čtvrt milionu

Test ojetiny Audi S4 Avant: Rodinná emtrojka za čtvrt milionu

Potíže se soustavou řetězů a napínáků umí nabídnout i dieselové osmiválce. Kvůli jejich výměně je přitom nutné vymontovat motor z vozu. Počítejte tak minimálně se šedesáti tisíci za opravu. Obecně měly problémy spíše starší čtyřlitry, myslet si ale, že s novějším 4.2 TDI stoprocentně uniknete drahým opravám, by bylo naivní. Nebo přesněji — existují auta, která prvního půl milionu kilometrů absolvovala bez potíží. Pak tu jsou ale i zkušenosti majitelů, kteří motor museli kompletně vyměnit. Navíc i další údržba bude drahá. Vždyť vstřikovačů, které trpí na špatnou naftu je zde osm, turba dvě... Novější motor už má navíc vždy filtr pevných částic, který také není věčný — motor při jeho výměně opět musí ven. A mohli bychom pokračovat — občas zlobí vířivé klapky i ventily recirkulace spalin. Z pohledu zájemce o ojetý vůz už takto komplikovaný motor nedává ekonomicky smysl. Na jízdu s touto jednotkou, která byla s výkonem 240 kW ve své době nejsilnějším dieselem na trhu, se ale nezapomíná.

Dvanáctiválec 6.0 TSI dostane Audi A8, VW Phaeton a SUV Bentley

Dvanáctiválec 6.0 TSI dostane Audi A8, VW Phaeton a SUV Bentley

Berte osmiválec

Výjimečně se na trhu objeví i vrcholný benzinový dvanáctiválec s uspořádáním do dvojitého „vé“. To už je skutečně bonvivánská volba, byť mechanický základ vypadá velmi bytelně. Přízemní matematika nás ale nutí připomenout, že zde je osm lambda sond a čtyři katalyzátory, jejichž výměnu znemožňuje velmi špatný přístup, častěji se musí měnit i drahé svíčky a cívky. Opatrně bychom našlapovali i kolem verze S8 s desetiválcem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přímovstřikový motor reaguje velmi rychle. Spotřeba se pohybuje kolem patnácti litrů.

Zdaleka nejjistější motorizací tak budou osmiválce 3,7 a 4,2 litru. Zejména máme na mysli verze do roku 2006, než je automobilka vybavila přímým vstřikováním a rozvodovým řetězem. I po tomto datu však jde o nejspolehlivější volbu. Případným potížím s řetězy lze předcházet přechodem na výměny oleje po 15 tisících kilometrů. Odpovědí na zakarbonování může být pravidelné tankování aditivovaných paliv.

Jak podobné Audi A8 jezdí, najdete v následující kapitole.

Radosti
Kvalitní zpracování
Odolná a bezpečná karoserie
Nadčasový vzhled
Celkový komfort jízdy
Starosti
Náklady na údržbu
Vysoké riziko podvodu
Drahé opravy karoserie
Velký propad ceny
7  /10
Pokračování testu
Fotogalerie63 fotografií
DSCF3420.jpg DSCF3421.jpg DSCF3425.jpg
Následující kapitola
Seznam kapitol
 1. Ojeté Audi A8: Na co si dát pozor
 2. Ojeté Audi A8: Jak jezdí
 3. Ojeté Audi A8: Fotogalerie
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

včera | Jan Mička | 7 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků