Test ojetiny Alfa Romeo 159: Odolnou Italku pořídíte za 80 tisíc!

Krásná, kvalitnější, ale také velmi těžká… Tak by se dalo shrnout, jak byla při uvedení hodnocena Alfa Romeo 159. Jak funguje po letech?
Seznam kapitol
  1. Ojetá Alfa Romeo 159: Na co si dát pozor
  2. Ojetá Alfa Romeo 159: Jak jezdí

Alfa Romeo byla vždy především volbou znalců. Platilo to i o modelu 156, který dokonce v roce 1998 získal evropský titul Auto roku. K úspěchu měl nakročeno velmi slibně. Kdo jiný v té době kombinoval krásné křivky, neobyčejně hbité motory, premiérové využití tichých a úsporných dieselů se vstřikováním common-rail s famózním podvozkem? Navíc už tehdy nechybělo v nabídce také neméně pohledné kombi.

Jenže uživatelská realita byla bohužel často podstatně mlhavější. Fenomenální podvozek na českých tankodromech snášel maximálně desítky tisíc kilometrů bez výraznějších oprav, motory Twin-Spark byly neobyčejně choulostivé na správný olejový servis, elektronika měla celou řadu vrtochů...

Existují zástupy majitelů, kteří by na auto přísahali a dokonce jej umí i za smysluplné částky udržovat. Zbytek aut, která v životě neměla takové štěstí, ale postupně zarůstá travou v temných koutech méně úspěšných bazarů.

Test ojetiny BMW řady 1: Bazarový průšvihář s dokonalým podvozkem

Test ojetiny BMW řady 1: Bazarový průšvihář s dokonalým podvozkem

Nástupnický model 159, který se světu představil v roce 2005, sliboval velké změny. Už vzhledem auto, které se objevilo i jako kupé Brera a kombi Sportwagon, působilo o poznání robustněji. I když dílo Giorgetta Giugiara, které rozvíjelo styl modelu 156, můžeme považovat za obzvláště zdařilé.

Kromě designových odkazů na předchůdce ale nezůstal kámen na kameni. Italové vůz postavili na nové platformě GM/Fiat Premium, a jak název napovídá, řadu technických řešení dodal tehdy spřízněný americký koncern - i když plány na širší využití platformy nakonec nebyly naplněny.

To může být zájemci jedno, jenže nová platforma, která sice byla skutečně bezpečná, se ukázala jako neobyčejně těžká. Pro srdcaře italské značky však byla největší pohromou instalace motorů 1.8, 1.9 JTS a 2.2 JTS a 3.2 JTS z Opelů a Holdenů.

Právě nepříliš charakterní šestiválec australské značky nahradil legendární šestiválec původem z Itálie. Stejně jako u vrcholného italského pětiválcového dieselu jej šlo propojit s pohonem všech kol, který realizoval poctivý mezinápravový diferenciál Torsen.

Test ojetiny Alfa Romeo Giulietta: Elegantní kráska nebo zlobivá holka?

Test ojetiny Alfa Romeo Giulietta: Elegantní kráska nebo zlobivá holka?

Částečnou váhovou úlevu přineslo modelu až přepracování v roce 2008. Výrobce rozšířil využití tvrzených ocelí, a upraven byl i podvozek, který má od té doby lehčí hliníková ramena. Celkově auto zhublo 45 kilogramů, a navíc dostalo elektronickou uzávěrku diferenciálu. Další proměny nastaly o rok později. Tehdy vůz dostal italský motor 1750 TBi a nový diesel 2.0 JTDm.

Dnes nejstarší kusy Alfy 159 pořídíte od osmdesáti tisíc korun. Zachovalá auta s prověřeným původem ale stále vyjdou zhruba na dvojnásobek.

Na co si dát pozor poradíme v galerii

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Ojetá Alfa Romeo 159: Na co si dát pozor
  2. Ojetá Alfa Romeo 159: Jak jezdí
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků