Test Nissan Navara 2,5 D: terénní záležitost

Konečně test auta, které projede terénem, aniž by si poškrábalo plastové spoilery. Řeč je o lídrovi terénních pickupů, Nissanu Navara.
Seznam kapitol
  1. Evropanům na míru, Nejen na práci
  2. Zátah za pár litrů, Naměřená dynamika, Driftování s dvěma tunami za zády, Terénní nezmar
  3. Opravdu zajímavá cena, Technické údaje
  4. Kompletní fotogalerie

Nissan je na našem trhu od devadesátých let znám jako terénní specialista. Každý asi zná jeho Terrano, který byl dvojčetem Fordu Maverick, nebo Nissan Patrol, který si tolik oblíbila soukromá rádia při svých promotion. Málokdo ale zná klasický model Pick-up, který byl na našem trhu nabízen do roku 2002 jako čistě užitkový off-road s nákladním prostorem. Jeho design připomínal osmdesátá léta. V roce 2002 se za označením Pick-up v rámci nové generavce objevil přídomek Navara.

Druhá generace se objevila v roce 2005 a dokoncčila dílo předchozí generace - z nevzhledného, ale praktického pick-up se stal módní off-road. Přesně ten vám představíme v dnešním testu, seznamte se s Nissanem Navara 2,5 D v karosářském provedení Double Cab.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Evropanům na míru

Typický gril oproti předchozím generacím doznal posun směrem k většímu modelu Patrol. Je to tím, že Navara druhé generace je dvojčetem off-roadu Pathfinder. To se vezme Pathfinder, prodlouží se podvozek, zkrátí kabina a přidá se nákladový prostor.

Čelní chromovaná maska naznačuje „uhněte mi z cesty“ a přední nárazník v barvě karosérie, tedy v praktické stříbrné elegantně navazuje na ukazatele směru a volně přechází ve vystouplý lem blatníku, který akcentuje dravost vozu. Masivní vnější zpětná zrcátka dobře korespondují s celkovou vizáží a na výšku ji vhodně doplňuje praktický střešní nosič s nosností až 100 kg.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Profil nejvíce ovlivňují masivní lemy blatníků, aerodynamická kabina typu Double Cab a elegantní nákladový prostor, který svou kulatostí koresponduje se zbytkem vozu. Navara si tak právem zaslouží označení nejhezčí pick-up na českém trhu. Dosluhující Opel Campo, ani Mitsubishi L200 tak pohlední nejsou.

Rozměrné přední dveře doplňuje druhá řada bočních dveří, jejichž délka naznačuje, že oproti předchozí generaci Navara o několik centimetrů narostla i v interiéru. Nákladový prostor ozvláštňuje chromovaný zadní nárazník, stejně jako boční nášlapy, které jsou u vysokého vozu nejen estetickým prvkem, ale také praktickou výbavou. Celkový dojem podtrhují sedmnáctipalcová litá kola, obutá do terénních pneumatik.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Zatímco příď je typicky nissanovská, záď v lecčems připomíná americké pick-upy. Praktická ložná plocha bez problému pojme například vodní skútr, nebo trojici motocyklů. Stejně tak dobře lze převážet i stavební materiál. Proto se předchozí generace tak často používaly jako managerská vozidla ve stavebnictví – není problém dostat se na stavbu a zase vyjet a zároveň přivézt materiál. Nákladový prsotor je proto vybaven praktickou plastovou vanou, která zabraňuje poškození laku.

Nejen na práci

Po otevření rozměrných předních dveří na řidiče čekají nepříliš tvarovaná, přesto ale pohodlná sedadla. To samé čeká i cestující na zadních sedadlech jen s tím problémem, že vzhledem k ukončené kabině za zadními sedadly si nemohou sklopit do vhodnější polohy opěradla a jsou tak nuceni sedět takřka vzpřímeně. To je logická daň za karosérii typu Double Cab.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Typický nissanovský interiér je vyveden z tvrdších, ale kvalitních plastů, které během jízdy nevrzají, ani nemají vůle ve spárách. Vše je dokonale slícováno.

Pracoviště řidiče tvoří klasická kaplička s tachometrem, otáčkoměrem a palubním počítačem. Středová konzola obsahuje výdechy ventilace, autorádio s CD přehrávačem, ovládání automatické klimatizace a také ovladače pohonu všech kol, což jsou klasické kruhové spínače. Řidič má k dispozici pohon zadní nápravy, pohon všech kol, pohon všech kol pro pomalý průjezd terénem a uzávěrku diferenciálu. Hlavní změna oproti předchozí generaci je právě elektronické ovládání pohonu všech kol a redukce, protože ještě v minulé generace se ústrojí ovládalo manuálně samostatnou pákou vedle řadicí páky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Roli zavazadelníku převzaly úložné prostory pod zadními sedadly, jejichž sedáky lze pohybem jedné ruky zvednout. Přihrádky jsou spíše symbolické, přesto se hodí na menší nákup nebo doklady a jídlo při delších cestách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Evropanům na míru, Nejen na práci
  2. Zátah za pár litrů, Naměřená dynamika, Driftování s dvěma tunami za zády, Terénní nezmar
  3. Opravdu zajímavá cena, Technické údaje
  4. Kompletní fotogalerie
Minitest VW Amarok 3.0 TDI V6 4Motion Aventura: Všech pick-upů král

VW Amarok 3.0 TDI/190 kW 4M (minitest)

Volkswagen, nikoli bez souvislosti s novým emisním měřícím cyklem WLPT, pozměnil motorovou nabídku svého již deset let sloužícího pick-upu Amarok, který nyní nabízí v podstatě jediný motor. Nebojte se, jsou to dobré zprávy.

21.  3.  2019 | Petr Schnagl | 46 příspěvků
Minitest Renault Kadjar 1.3 TCe: Malé srdce, velké odhodlání

Renault Kadjar 1.3 TCe (minitest)

Kadjar se v přívalu nových crossoverů možná poněkud ztrácí. O to více ale zaujme, když začnete zkoumat, co je za tou nenápadnou fasádu. A to i malé třináctistovce navzdory, protože funguje pozoruhodně dobře.

19.  3.  2019 | Miro Mihálik | 13 příspěvků
Minitest Honda CR-V 2.0 i-MMD Hybrid 2WD: Napravení reputace?

Honda CR-V 2.0 i-MMD Hybrid (minitest)

Honda se u nové generace modelu CR-V vzdala naftového motoru. Alternativou je hybrid s velice slušným výkonem 135 kW, který mě fascinoval ve více ohledech. Hlavně pak technikou.

17.  3.  2019 | Jan Mička | 37 příspěvků