82
Fotogalerie

Test: Mitsubishi ASX 1,6i - jde to i úsporně

K testům jsou většinou určeny nejlépe vybavené verze. Toto Mitsubishi však dokazuje, že i v základní verzi nabízí řada ASX hodně.

Kapitoly článku:


Pozdě, ale přece

Automobilka Mitsubishi nepatří k těm značkám, jež oplývají extrémně širokou modelovou nabídkou, navíc při představování novinek si vždy dává načas. Teprve loni na podzim na exportních trzích uvedla novou řadu ASX, jež vychází ze studie Mitsubishi Concept-cX představené na autosalonech v Tokiu a Frankfurtu již v roce 2007 (!).

P1070334.JPGP1070337.JPGP1070353.JPG
Mitsubishi ASX 1,6 MIVEC 2WD Invite

Model ASX (v Japonsku RVR) přitom míří do vysoce exponovaného tržního segmentu lehkých SUV či crossoverů, chcete-li (zkratka ASX má značit Active Sports Crossover). K dispozici je pouze dvojice motorů s proměnným časováním ventilů MIVEC, zážehová „šestnáctistovka“ s výkonem 117 koní (86 kW) a turbodiesel 1,8 Di D (110 kW), v Rusku mají ještě zážehový dvoulitr z Lanceru.

Druhý ze zmíněných má být dokonce vůbec prvním vznětovým motorem s proměnným časováním, jaký byl kdy usazen do osobního automobilu. Právě jednotku 1,8 Di D MIVEC jsme ve voze Mitsubishi ASX s nejvyšší výbavou Intense již zkoušeli, v následujících řádcích se proto zaměříme na nově testované ASX se zážehovým motorem a (takřka) základní výbavou.

Zdařilý koktejl

Lehké SUV Mitsubishi ASX segmentu C přišlo jako další z interpretů nového stylistického jazyka, s nímž se před čtyřmi lety představil Mitsubishi Lancer. Jde především o příď se sdruženými svítilnami výrazně se zužujícími směrem k podélné ose vozu a lichoběžníkovou masku chladiče.

P1070338.JPGP1070352.JPGP1070356.JPG

Ačkoli byste to při pohledu na tohoto kompaktního „myšáka“ nečekali, po technické stránce vychází z „dospělého SUV“ Mitsubishi Outlander, s nímž sdílí také bezmála tři čtvrtiny dílů mechanických skupin. Ba co víc, oba modely se navíc vyznačují stejným rozvorem náprav (2670 mm). Při vývoji modelu ASX se významným způsobem angažovala také německá konstrukční kancelář se sídlem v Treburu.

Nabídka verzí

Jak jsem již naznačil výše, evropský zákazník má k dispozici pouze zážehovou jednotku 1,6 MIVEC/86 kW a vznětový čtyřválec 1,8 DI D MIVEC/110 kW, který mimochodem v modelu RVR/ASX slavil svoji premiéru. Vybírat lze ze čtyř výbavových stupňů Inform, Invite, Intense a Instyle +. Pravdou je, že jejich cenové rozpětí je nezvykle široké, za cenu nejdražší verze ASX 1,8 Di D/Instyle + pořídíte bezmála dva vozy 1,6i/Inform.

Ten základní startuje v rámci (nekonečné) akční ceny na částce 429 900 Kč a zahrnuje kromě jiného sedm airbagů (včetně kolenního pro řidiče), kompletní elektronické řízení podvozku včetně brzdového asistenta či asistenta pro rozjezd do kopce, klimatizaci, palubní počítač s monochromatickým displejem, centrální zamykání na dálku, elektrické ovládání všech dveřních oken a zrcátek, rádio na CD/MP3 se vstupem AUX nebo ochranné kryty spodní části předního a zadního nárazníku.

Z hlediska poměru ceny a nabízené hodnoty se nám v případě Mitsubishi ASX jako ideální jeví velmi slušně vybavený stupeň Invite. Ten za příplatek 55 000 Kč přidává soustavu start/stop (pro oba motory), dešťový senzor, denní svícení zvláštními žárovkami v předních mlhovkách, tempomat, kožené čalounění volantu a madla řadicí páky, šestnáctipalcová litá kola či chromované lišty okolo masky chladiče a dveřních oken.

Mitsubishi

Mitsubishi je japonský průmyslový koncern skládají se z mnoha společností různých zaměření. Začal v roce 1870 jako loďařská firma.

Výroba automobilů se u Mitsubishi datuje od roku 1917. Model A byl první japonský sériový automobil.

Mitsubishi Space Star • Mitsubishi Outlander • Mitsubishi ASX • Mitsubishi Eclipse Cross • Mitsubishi  L200

Doporučujeme

Články odjinud