Test Mazda 6 2,2 MZR CD: zasloužené vavříny

Jaký pokrok učinili japonští inženýři na poli výkonných kombíků? To jsme se jali testovat na nejsilnějším turbodieselu Mazdy 6.
Test Mazda 6 2,2 MZR CD: zasloužené vavříny
Seznam kapitol
  1. Úvod, Rudý exteriér
  2. Interiér nedá kůži lacino, Motor aneb Co všechno vodnés' čas
  3. Jízda s dobře řiditelnou střelou, Závěr, Cena
  4. Technické parametry, Fotogalerie

Dobře řiditelná střela

Tlačítkový start motoru s klíčkem pohozeným kdesi ve voze dnes již nikoho nepřekvapí a tak jsem mohl své slechy zaměřit na velmi dobře utlumený chod studeného agregátu. Moderní common-rail neruší akustickou pohodu na palubě ani ve vyšších otáčkách a v porovnání s motory TDI PD by se mohl směle hlásit ke zmiňovanému sloganu z devadesátých let. V porovnání s benziny je ale přece jen hlučný, nicméně se zdrženlivostí sobě vlastní bych si dokonce dovolil tvrdit, že zvuk motoru nad 3 000 otáček má i jistý sportovní nádech, což u dieselu skutečně nebývá pravidlem.

Tužší spojka není zrovna stvořena do dopravních kolapsů, ale při dynamické jízdě s častým řazením přijdete jejímu obhroublejšímu charakteru na chuť. Délka drah řadící páky manuálního „šestikvaltu“ je podobna spíše joysticku, což je skvělá zpráva a až na poslední dva je zasouvání rychlostních stupňů zcela pregnantní. Pětce a šestce se tam přeci jen občas chtělo zapadnout trochu méně.

Do 1 700 otáček je motor „příkladně“ líný, na nějaké plynulé rozjezdy na dvojku můžete zapomenout. Bez necitlivého „kopance“ poté ale přichází skutečně zóna naftových rozkoší s relativně lineární charakteristikou, tedy alespoň na chvíli. Nejvyšší výkon leží na kótě 3 500 otáček za minutu, ale motoru jako by to nestačilo a bez znatelného úbytku sil nadšeně akceleruje až ke čtyřem tisícům. Až pak pozvolna přichází tradiční naftové koma. Uznejte sami, že zátah turbodieselu v tak širokém rozsahu otáček je na svůj objem a počet válců skutečně nevšední a na hony vzdálený charakteristice čipnutých „tédéíček“, kde se vrchol výkonu vměstná klidně do nějakých čtyř set otáček. Zkrátka vyšší dívčí. Nad 1 900 otáček je radost při jakékoliv zařazené rychlosti jen polechtat akcelerátor a sledovat s jakou lehkostí se přes 1,5 tuny těžká Mazda znovu a znovu pouští pružně vpřed. Ostatně hodnota zrychlení z nuly na sto za 8,5 vteřiny není marné, maximální rychlost 216 km/h už na výkon přes 180 koní příliš zajímavá není.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Sportovně naladěnému motoru zdatně sekunduje podvozek, který by mohl být dáván za vzor v otázce vyváženosti pohodlí a jistého chování na silnici. Při jízdě některými off-roadovými zákoutími pražské silniční džungle obdivuhodně měkce absorbuje příčné i podélné nerovnosti, s plavnou elegancí se řítí i nerovnými silnicemi českého venkova. Přijde-li zatáčkovitá pasáž, není třeba stahovat kalhoty, zvláště, když víte, že Český Brod je ještě daleko. Promptní reakce příkladného řízení s relativně (opravdu relativně) citlivým elektrickým posilovačem umožní zapomenout na rozměrné proporce rodinného dostavníku a jako lasička můžete vklouznout do prvního táhlého oblouku.

Právě tady uplatní Mazda nejvíce své masivní pružné zrychlení a ve spojení s tuhou konstrukcí karoserie umožní dosáhnout skutečně vysokých jízdních průměrů. Ani po vypnutí podpůrných bezpečnostních systémů nejsou průjezdy rychlými zatáčkovitými úseky nikterak rozevláté, naopak se snažíte víc a víc přibližovat pomyslné hranici ztráty adheze, která ale leží opravdu vysoko a její blízkost je dobře čitelná. Pak stačí jen trochu ubrat.

Stínu přirozených proporcí vozu a jeho hmotnosti už se pochopitelně hůře uniká v ostřejších pomaleji projížděných zákrutách zvláště, tvoří-li osádku vozu kromě vás skupina Maxim Turbulenc s nezbytnou pivní bečkou v kufru a ještě pokud možno prší nebo sněží. Naplno se zde projeví neduh kombinace předního pohonu se silným vznětovým motorem. Na kvalitním suchém povrchu jsou ještě nedotáčivé tendence v normě, ale jak se podmínky jen nepatrně zhorší, je po parádě. V širokém spektru otáček dostupný výkon nenechá protiprokluz na pokoji a trakce se při snaze o rychlejší výjezd ze zatáčky stává značně problematickou. Pokud stabilizaci vypnete zcela a máte v zatáčce dostatek tvůrčího prostoru, je to sice dobrá kratochvíle, co se ale rychlosti týče ne zrovna efektivní. Testovali jsme v krásných letních dnech, ale dovedu si představit, že při zimní dovolené bude práce s plynem vyžadovat maximální obezřetnost. Nestálo by za úvahu provedení 4x4, milí konstruktéři? Své zákazníky by si jistě našlo.

„Šestka“ Wagon je pochopitelně ideálním vozem jak na dlouhé cesty s rodinnou za prázdninovými zážitky, tak na cesty pracovní. Při jízdě po dálnici vzrušenou rozpravu o itineráři do 160 km/h nic neruší a ani při dalším sáhnutí do studnice výkonu se není třeba bát požáru přetíženého naslouchadla. Ještě příjemněji se cestuje s vědomím skutečnosti, že při běžné dálniční jízdě spotřeba nepřekročí 7 litrů na sto a v kombinaci s 65 litrovým rezervoárem se můžete značně přiblížit tisícikilometrovému dojezdu. Univerzálnost využití potvrzuje kombík i ve městě, kde překvapí svojí mrštností a umírněnou spotřebou do 8 litrů.

Za testovaným rudým švihákem se navíc co chvíli někdo ohlédl a to zvláště některým pyšným majitelům jistě nebude nepříjemné. Díky citlivému parkovacímu asistentu se není třeba bát ani krkolomných couvacích kreací na přeplněném parkovišti hypermarketu. „Mazďácký“ podvozek tedy znovu potvrdil svůj vysoký standard a dokazuje, že je dostatečně dimenzovaný i na silnou naftovou motorizaci. Pominu-li vrozené neduhy předokolní konstrukce kombinované s těžkým dieselovým motorem, je radost takové auto řídit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na vrcholu sil

Mazda 6 druhé generace nemá ani ve verzi kombi alias Wagon výraznějších slabin. Je dalším plodem agilní politiky tohoto japonského výrobce, který své lačné kupce láká na vyváženou kombinaci vysoce líbivého zevnějšku, stále rostoucí úrovně technických skupin a progresivně zpracovaného prostorného interiéru.

V případě verze 2,2 MZR-CD se 185 koňmi je tu jistá přidaná hodnota v podobě výkonného  vznětového srdce vozu, které alespoň svým výkonem dobře ladí se znamenitým podvozkem. Přitom se nemusíte bát, že byste neodstěhovali partu zahraničních dělníků, nebo manželku s dětmi na chatu v některé střediskové obci. Stejně dobře si lze představit, že po tomto typu sáhnou firmy jako po ideálním vozidle služebním.

Menším kazem na kráse je, že s cenou testovaného kombi s prémiovým turbodieselem se aktuálně zdaleka nedostanete pod 800 000,- Kč (nejlevnější provedení s testovaným motorem stojí ještě o padesát tisíc více), což je cena docela troufalá. Rychlejší provedení s motorem 2,5 MZR (je sice o o něco slabší, ale vůz je o masivních 130 kg lehčí) stojí o 50 000 Kč méně, ale i to je cena vcelku vysoká.

Praktičtěji smýšlející zákazníci tak spíše zvolí stošedesátikoňové naftové, nebo stopadesátkoňové benzinové provedení za 789 700,- resp. 734 700,- Kč, která nabízí stále dost velkou kvalitu jízdy na to, aby se zařadila do absolutní špičky ve své třídě.

Cena v základním provedení (Mazda 6 Wagon 1,8 MZR CE): 619 700 Kč
Cena v základním testovaném provedení (Mazda 6 Wagon 2,2 MZR-CD GTA): 853 900 Kč
Cena v testovaném provedení (provedení GT): 878 700 Kč

Předchozí kapitola Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Úvod, Rudý exteriér
  2. Interiér nedá kůži lacino, Motor aneb Co všechno vodnés' čas
  3. Jízda s dobře řiditelnou střelou, Závěr, Cena
  4. Technické parametry, Fotogalerie
Minitest Honda HR-V 1.5 VTEC Sport: Uhájí vyšší cenu slušnou dynamikou?

Honda HR-V 1.5 VTEC Sport

Honda se rozhodla ještě více zatraktivnit svůj crossover HR-V a jeho nabídku rozšířila i o verzi Sport. Podívali jsme se jí na zoubek s převodovkou CVT i s klasickou šaltpákou.

17.  10.  2019 | Vladimír Kadera | 20 příspěvků
TEST BMW M2 Competition M-DCT: Jednoduše to nejlepší

BMW M2 Competition M-DCT

S německými výkonovými válkami podpořenými opulentním luxusem a bezpečností se ze scény potichu vypařil důraz kladený na tu nejdůležitější esenci sportovních aut – lehkost. M2 Competition tento trend vysloveně neboří, protože je ale u BMW nejmenší, na odkaz staré školy úplně nezapomněla.

15.  10.  2019 | Miro Mihálik
TEST Peugeot 508 SW GT 2.0 BlueHDi EAT8: Cena za design

Peugeot 508 SW GT 2.0 HDi EAT8

Kombi varianta nové 508 je pohledný a jemně avantgardní vůz, však také po zásluze získal letos ocenění Red Dot Design Award. Není to ale jediná jeho cena za design. Cenu za design totiž zaplatí i zákazníci. Jak fakticky, tak především v přeneseném významu.

13.  10.  2019 | Petr Schnagl | 105 příspěvků