TEST Lexus UX 250h AWD F Sport Design (135 kW): Dokonalý izolant okolního světa

Nejmenší model automobilky Lexus, SUV s označením UX, prošlo modernizací v polovině minulého roku. Změn na voze proběhlo docela dost, vyzkoušeli jsme si proto kousek ve výbavě F Sport Design.
Radosti
Komfortní podvozek
Dostatečná dynamika
Luxusní interiér
Starosti
Malý zavazadelník
Čitelnost infotainmentu
Vyšší cena
8  /10

Lexus UX vystřídal hatchback CT. Jinak řečeno - moderní SUV s aktuálním designovým jazykem vystřídalo už poněkud archaický hatchback, který byl ale mimořádně povedený. Nicméně za těch pět let na trhu se UX dokázalo osvědčit, na silnicích ho můžete potkat velmi často. A jak jsme již několikrát v našich testech ukázali, jedná se o velmi dobré auto. Nemusíme se tak nyní zaměřovat na UX obecně, ale spíše na to, co je na faceliftu nového a zdali jsou všechny změny k lepšímu.

Konečně patlací displej

Tak předně je nová výbava F Sport Design, která vůz připodobní do výbavy F Sport, ale nedá vám adaptivní tlumiče AVS, posilňovač zvuku Active Sound Control, jinak naladěné řízení nebo elektricky nastavitelná přední sedadla. Samotná výbava F Sport Design ale špatná vůbec není, přední sedadla jsou vyhřívaná, klimatizace je dvouzónová automatická a získáte i cloudovou navigaci Lexus Connect. Jedná se tedy o takový dnešní standard a nic podstatného vozu nechybí.

Pozastavit se můžeme u nového multimediálního systému Lexus MM21, který je dostupný ve dvou velikostech obrazovky - 8 a 12 palců. My jsme měli ten menší. Hlavní novinkou je dotykové ovládání, které nahrazuje touchpad ve středové konzole. Za to určitě palec nahoru, protože řešení přes touchpad bylo u Lexusu poněkud nešťastné. Z hlediska jednoduchosti ovládání byl displej posunut blíže k řidiči. Nutno dodat, že to byla správná cesta, i menší displej se ovládal velmi snadno a všechny důležité ikonky byly v dosahu pravé ruky.

V rámci dnešních prémiových standardů má systém hlasové ovládání, informace na cloudu, bezdrátové připojení telefonů se systémy Apple Carplay a Android Auto a také schopnost komunikovat s telefonní aplikací Lexus Link, se kterou lze na dálku zapnout klimatizaci či odemykat a zamykat. K rychlosti infotainmentu nelze mít námitek, nicméně čitelnost je horší. Zvolený font je malý a pokud není písmo tučné, špatně se při jízdě čte.

V kontrastu s velikostmi ikonek v Apple CarPlay tak rozhraní Lexusu jasně ztrácí, i když samozřejmě umí zobrazit najednou mnohem více informací. Menší displej je pak v přístrojovce hodně utopený, je okolo něj moře lesklých černých plastů, určitě bych tak chtěl větší, což by mohlo pomoct i s čitelností. Jinak se toho uvnitř Lexusu UX moc nemění, nicméně hodí se ještě zmínit dvojice USB-C nad přihrádkou pro bezdrátové nabíjení telefonu.

Naše konfigurace s bílým lakem karoserie a oříškovou kůží působila velmi hodnotně a ve spojení se zpracováním odpovídala prémiové cenovce. Jen zopakujeme, že posaz vpředu je velmi dobrý s dostatkem místa na nohy i na hlavu. Vzadu je situace horší, především s místem na hlavu, ale pro dvě menší postavy bude jízda vzadu přijatelná i na delší cesty.

Jedna z největších výtek u UX směřuje k zavazadlovému prostoru, který je mělký a má vysokou nakládací hranu. Objem 265 litrů je opravdu velmi málo, je to spíše takový roztomilý kufřík než plnohodnotný prostor. V Česku, kde je pro zákazníky velikost kufru stejně důležitá jako spotřeba, to využitelnosti UX hodně ubírá. Útěchou Lexusu může být, že klientela těchto vozů nepotřebuje drtivou většinu času v autě převážet vzduch, což je stejná situace jako se čtyřkolkou „pro sichr“.

Lexus

Lexus v roce 1989 založila Toyota jako svou luxusní značku. Nejsilnější je stále v USA, ale od roku 2000 vznikají pobočky Lexusu po celém světě. 

Lexus se od roku 2006 spolu s Toytotou věnuje produkci hybridních automobilů.

Lexus UX • Lexus IS •​ Lexus CT •​ Lexus ES •​ Lexus LS •​ Lexus NX •​ Lexus RX •​ Lexus RC •​ Lexus LC

Diskuze (30) Další článek: Češi při pojištění koukají jen na cenu, skutečný obsah je nezajímá. Za co si ti zodpovědní nejčastěji připojistí?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , Auta SUV na Heureka.cz