TEST Kia Stinger GT 3.3 T-GDI AWD: Díky, Alberte!

Trvalo více než pět let, než Kia přetavila fantastický koncept GT v produkční auto. Najala na to ty správné lidi a výsledkem je gran turismo, který nemá v historii značky obdoby.
TEST Kia Stinger GT 3.3 T-GDI AWD: Díky, Alberte!
Seznam kapitol
 1. Úvod, dojem, interiér
 2. Motor, jízda, závěr
 3. Kompletní fotogalerie

Mocný šestiválec vs. čtyřkolka

Jestli se mi něco na počínání Kie fakt hodně líbí, je to odvaha přivést do emisními limity sužované doby auto s pořádným benzinovým motorem. Podélně uložený šestiválec 3.3 T-GDI se dvěma turby je vrcholem nabídky Stingeru, v 6000 otáčkách dává 272 kW a točivý moment 510 N.m je dostupný v pásmu od 1300 do 4500 otáček. Konkurenci hravě překonává.

Navzdory dvojici zlověstně vypadajících koncovek výfuku není tohle auto prvoplánový „pan Efekt“. Po nastartování motor běží tiše, bez vibrací a ucho posluchače jej od čtyřválce 2.0 T-GDI (188 kW a 353 N.m) rozezná vlastně jenom podle tlumeného barytonu kdesi daleko, daleko před vámi.

Odhlučnění interiéru je špičkové i díky dvojitým oknům v předních dveřích. Řidiči klidné povahy ocení velice hladké a plynulé rozjezdy dané prokluzem měniče osmistupňové automatické skříně, motor se v eko režimu rychle ustálí v nižších otáčkách a rád využívá spodové linky točivého momentu. Stinger GT je jedním z aut, které neskrývá sportovní naturel, na druhou stranu vám ho za každou cenu nemete do tváře. To je hodně dobrý začátek.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Kia se v technických datech netají faktem, že si šestiválec umí říci o svou porci benzinu. Ve městě jsem jezdil za 14 litrů, na dálnici za 11, při opravdu spořádané jízdě bylo možné srazit odběr pod deset litrů. O dvě deci, níž už to nešlo. Pro někoho nepřijatelné, pro mě pochopitelné, protože máme co dočinění s gran turismem o hmotnosti téměř 1900 kilogramů, které je navíc ve verzi s levostranným řízením vždycky vybaveno pohonem všech kol s vícelamelovou spojkou.

Šestiválec možná není maximum. Kia Stinger prý dostane V8!

Šestiválec možná není maximum. Kia Stinger prý dostane V8!

Šestiválcovou zadokolku u nás nekoupíte. Je vyhrazena „pravostranným“ trhům z důvodu prostorového omezení. Kvůli tyči řízení se jim tam jednoduše nevejde přední část hnacího hřídele, díky čemuž ale mohl James May v jednom z posledních dílů The Grand Tour posílat Stinger na výjezdech ze zatáček dveřmi napřed.

Šifra mistra Alberta

Jenže samotný motor jízdní vlastnosti auta nedělá, proto nastoupil „pan BMW M“ a udělal to, co umí nejlépe. Začalo se od píky – pořádně tuhou karoserií, do které se mohou opřít tlumiče s možností nastavení tuhosti. Nehledě na devatenáctipalcová kola je jízda tužší, ale nikoliv nekomfortní. Řidič není úplně odstřižen od děje, popravdě má dobrý přehled o stavu kol a vozovky, tak jak to ostatně má být.

Zatím jsme odhalili pohodovou, bezpečnou a předvídavou stránku Kie Stinger GT, přece ale nenecháme všechny ty koně ladem. Pravdou zůstává, že přechod mezi pohodovým korzováním a strachem z odevzdání řidičáku příslušným orgánům je velice, velice tenký, protože nehledě na zvolený jízdní režim ze sebe dokáže tohle auto vydat maximum mrknutím oka.

Kia má poprvé výkonný manažerský vůz. Stinger pojede až 269 km/hod

Kia má poprvé výkonný manažerský vůz. Stinger pojede až 269 km/hod

Převodovka v takových situacích nezmatkuje, bleskově podřadí a nechá motor hnát do vysokých otáček, kde má příjemně jadrný zvuk a naprosto lineární zátah. Tak jako u BMW. Tento způsob je až nesmyslně návykový, na druhou stranu vás ale nedonutí změnit se z klidného řidiče na piráta silnic. Vezmete si, kolik potřebujete, s bezpečnou rezervou předjedete kolonu aut a opět se hodíte do klidu. Auto neprotestuje. Rychle ustálí nižší otáčky a jede plynule a tiše dál.

Možnost volby pouze pohonu všech kol možná někoho zamrzí, Stinger GT na druhou stranu není sporťák pro vymetání zatáček v rallye stylu. I když problém mu to nedělá. V oblouku se dlouho chová neutrálně, přední náprava má spoustu přilnavosti a je znát maximální snaha vnějšího zadního kola stočit ty čtyři metry osmdesát a 1,9 tuny „živé“ váhy tam, kam potřebujete. V režimu Sport+, kdy je omezená činnost stabilizačního systému, si na kluzkém povrchu můžete pomoci lehkým odsazením zádi, a co je důležité, špatně „chycená“ nerovnost vás nerozhodí.

Kia GT4 Stinger Concept vypadá ještě o něco lépe, než jsme čekali

Kia GT4 Stinger Concept vypadá ještě o něco lépe, než jsme čekali

Při sportovní jízdě jsem přišel v podstatě na dvě úskalí. Jednak je to chybějící manuální režim převodovky, která vás sice nechá řadit páčkami pod volantem, ale stačí si řazení na docela malou chvíli nevšímat a jste zase v „déčku“. Tím druhým je řízení s variabilním převodem, které vyžaduje trochu zvyku. Něco podobného jsem psal i v nedávném testu BMW X3 M40i, jenže zatímco tam jsem „zrychlujícící“ převod blíže k dorazům dostal pod kůži relativně rychle, u Stingeru bylo potřeba tu a tam korigovat směr.

Auto není nekompromisně tuhé v uložení náprav, což může být také jedním z faktorů drobných „nepřesností“, dá-li se tomu tak vůbec říkat. Berme ale v potaz i druhou stránku věci, a sice že měkčí silentbloky dokážou odfiltrovat i nerovnosti, se kterými by si tlumiče nevěděly rady, a to je z mého pohledu u cesťáku jasná výhoda. Velkou pochvalu si zaslouží brzdy Brembo se čtyřpístkovými třmeny vpředu a dvoupístkovými vzadu. Hezky dávkují, nekoušou, a na okreskách jsou vlastně k neutahání.

A jak je na tom čtyřválec?

Dnešní test se točí kolem vrcholné šestiválcové verze Kie Stinger, avšak krátce před tím, než jsem skočil do černé čtyřkolky, se mi naskytla možnost vyzkoušet si čtyřválec 2.0 T-GDI o výkonu 188 kW a točivém momentu 353 N.m. Jde o nejlevnější verzi nabídky (coby GT Line začíná na 1.099.980 Kč), je dostupná pouze s pohonem zadních kol a v základu má i samosvorný diferenciál. Jezdí na osmnáctkách, a na rozdíl od GT nemá adaptivní tlumiče, brzdy Brembo nebo řízení s variabilním převodem.

Rozhodně nejde o pomalé auto, vždyť zrychlení z klidu na stovku zabere šest sekund, tedy „jenom“ o 1,1 sekundy déle než Stingeru GT. Ve srovnání se šestiválcem však jako by se motor snažil vykrývat užší spektrum působení a množství točivého momentu a je značně „napružený“. Typicky, když přepnete do režimu Sport+, čímž omezíte stabilizační systém, a na mokru skončíte v hodinách, protože máte moc těžkou nohu. Chce to zvyk, pak je ale auto příjemně ovladatelné a na své rozměry i hmotnosti agilní a hravé.

Kia začíná nabízet svůj nejrychlejší vůz. Stinger je krásný, ale ne levný

Kia začíná nabízet svůj nejrychlejší vůz. Stinger je krásný, ale ne levný

Co mi moc nevyhovuje, je kombinace čtyřválcového turbomotoru a osmistupňové převodovky. Pokud jedete klidně a spořádaně, je všechno v pořádku. Jakmile se ale dostanete do hustějšího provozu a potřebujete rychle reagovat, automat váhá a změna převodů není tak hladká. Přes veškerou snahu se mi navíc nepodařilo výrazněji stlačit spotřebu pod úroveň šestiválce. Ve městě to bylo 13 a mimo město 9,5 litru na sto kilometrů.

Navzdory použití osmnáctipalcových kol není jízda tak komfortní jako s GT na devatenáctkách, jehož tlumiče si můžete změkčit. Cenový rozdíl mezi oběma vozy je 300.000 Kč, já mám ale jasno. Čtyřválcový Stinger GT Line není špatný ani pomalý, je adekvátní své ceně, když už ale Kia udělala ten krok a uvedla u nás gran turismo se šestiválcem, je škoda toho nevyužít.

Závěr

Třikrát bravo! Zaprvé proto, že se Kia nebála a uvedla v Evropě velmi úzce zaměřený model, za druhé proto, že jej osadila šestiválcovým motorem, a za třetí proto, že jej za pomoci nejpovolanějších dokázala vyladit na velmi slušnou úroveň. Stinger GT nemá šanci ujít pozornosti okolí, je skvěle vyrobený a působí hodnotně, stejně jako jeho konkurenti z luxusního segmentu. Kia jako automobilka sice patří k mainstreamu, Stinger však bez legrace vnímám jako prémiový vůz. A myslím, že nejsem sám.

Kia Stinger GT vs. konkurence - technická data  ceny
Model Kia Stinger GT Audi S5 Sportback BMW 440i xDrive GC
Motor 3.3 T-GDI V6 3.0 TFSI V6 3.0 R6
Zdvihový objem [cm3] 3342 2995 2998
Válce/ventily 6/4 6/4 6/4
Největší výkon [kW/min] 272/6000 260/4500-6400 240/5500
Toč. mom. [N.m/min] 510/1300-4500 500/1370-4500 450-1380-5000
Převodovka 8A 8A 8A
Max. rychlost [km/h] 270 250 250
Komb. spotřeba [l/100 km] 10,6 7,3 7,1
Zrychl. 0-100 km/h [s] 4,9 4.7 5,0
Základní cena [Kč] 1.399.980 1.755.900 1.509.300

To nicméně neznamená, že je dokonalý. Převodovce chybí manuální režim, dozadu toho moc nevidíte a cestující na zadních sedadlech pomalu nevědí, kam s chodidly. Zvykat jsem si musel i na řízení s variabilním převodem, hlavně při sportovní jízdě, kdy potřebujete plnou kontrolu nad situací. To má třeba BMW přece jen vyřešeno lépe. Vliv někdejšího šéfa BMW M je ale jasně znát. Vedením v zatáčkách počínaje, naladěním podmanivého motoru a automatické osmistupňové převodovky konče.

Cena 1,4 milionu korun za vrcholné provedení se šestiválcem může v očích některých vypadat hrozivě, ale podívejte se na konkurenci: BMW 440i xDrive Gran Coupé (240 kW) stojí nejméně 1.509.300 Kč, Audi S5 Sportback (260 kW) začíná na 1.755.900 Kč, a to je vlastně všechno. Navíc v případě Stingeru GT se bavíme o téměř plně vybaveném autě, u kterého si můžete připlatit pouze za barvu (20 nebo 25 tisíc korun), střešní okno (30.000 Kč) a kožené čalounění (20.000 Kč). Tohle se Kie fakt povedlo!

Souhrn cen
Základní cena vozu 1.099.980 Kč (2.0 T-GDI/188 kW GT Line)
Cena s testovaným motorem 1.399.980 Kč (3.3 T-GDI AWD/272 kW GT)
Cena s test. motorem a výbavou 1.399.980 Kč (3.3 T-GDI AWD/272 kW GT)
Cena testovaného vozu 1.419.980 Kč (3.3 T-GDI AWD/272 kW GT)

Technické údaje: Kia Stinger

 • Rok • stupeň výbavy 2017 • GT
 • Počet válců/ventilů na válec • rozvod 6/4 • DOHC
 • Typ motoru • zdvihový objem zážehový • 3 342 cm3
 • Vrtání • zdvih 92,0 mm • 83,8 mm
 • Stupeň komprese 10,0:1
 • Nejvyšší výkon 272 kW (370 koní)
 • Nejvyšší výkon při otáčkách 6 000 ot/min
 • Nejvyšší krouticí moment 510 Nm při 1 300 až 4 500 ot/min
 • Zrychlení z 0 na 100 km/h 4,9 s
 • Nejvyšší rychlost 270 km/h
 • Převodovka: způsob řazení • počet stupňů automatická • 8 stupňů
 • Zákl./max. objem zavazadlového prostoru 406 l • 1 114 l
 • Objem palivové nádrže 60 l
 • Hmotnost: pohotovostní • celková 1 909 kg • 2 325 kg
 • Prům. spotřeba: město • mimo • komb. 14,2 • 8,5 • 10,6 l/100 km
 • Rozvor náprav 2 905 mm
 • Rozchod kol: vpředu • vzadu 1 596 mm • 1 619 mm
 • Rozměr pneumatik 225/40 R19
 • Rozměry: délka × šířka × výška 4 830 × 1 870 × 1 400 mm

Základní výbava: Sedm airbagů včetně kolenního pro řidiče, vektorování točivého momentu, parkovací senzory vpředu a vzadu, adaptivní tlumiče, 19palcová kola, brzdy Brembo, elektricky ovládané víko kufru, přední i zadní diodové světlomety, dojezdová rezerva, třízónová klimatizace, bezklíčový vstup a startování, zadní parkovací kamera, audio Harman Kardon s 15 reproduktory a subwooferem, bezdrátová nabíječka telefonů, adaptivní tempomat s omezovačem rychlosti, vyhřívaná přední a zadní sedadla i volant, ventilovaná přední sedadla, volba jízdních režimů, řízení s variabilním převodem, 360stupňový monitorovací systém a další.

Volitelná výbava: Kožené čalounění (20.000 Kč).

Předchozí kapitola Následující kapitola
Seznam kapitol
 1. Úvod, dojem, interiér
 2. Motor, jízda, závěr
 3. Kompletní fotogalerie
Minitest Fiat Tipo kombi 1.6 Multijet DDCT: Přepísknutý budget

Fiat Tipo kombi 1.6 Multijet DDCT (minitest)

Pokud potřebujete levný kombík, důvod vynechat z výběru Tipo vážně nemáte. Fiat ho prodává za slušné peníze. Co když ale chcete diesel, automat a lepší výbavu? Bude Ital pořád ještě takové terno?

včera | Miro Mihálik | 21 příspěvků
TEST BMW M5: Supersport ve smokingu. Může tohle fungovat?

BMW M5

Ano, nová M5 je čtyřkolka, s přepňovaným motorem a masážními sedačkami. Je nejtěžší a nejvýkonnější z modelů M. A takové parametry já osobně neupřednostňuji. Jenže nic není tak, jak se zdá.

18.  10.  2018 | Milan Lažanský | 51 příspěvků
Minitest Kia Stinger 2.2 CRDi GT Line: Potěšení s vůní nafty

Kia Stinger 2.2 CRDi GT Line (minitest)

Z nafty se stalo politické téma a zdá se, že její dny jsou sečteny. To je ideální moment dát si špetku nekorektnosti v podobě úsporného dieselu, který navíc hrabe těmi správnými koly a… je z Koreje.

16.  10.  2018 | Miro Mihálik | 28 příspěvků