Test Jaguar XJ 2,7 D: klasik na naftu

Je štíhlejší, úspornější a luxusnější než jeho nejbližší konkurenti. A snad ani nehrozí, že by soused měl stejnou limuzínu.

Jaguar XJ 2,7 D připomíná stoleté anglicko-francouzské soupeření. Tentokrát spíše smírem mezi ostrovy a kontinentem. Francouzi totiž anglickému aristokratovi nabídli své srdce a ne ledajaké, to nejlepší z nejlepších. Jaguar XJ jezdí tam, kam mají tuctové Mercedesy zakázán přístup. S novým srdcem pak nabízí solidní dynamiku a překvapivě nízkou spotřebu.

Moderní historii XJ se započala v roce 1982 s obměnami v letech 186, 1994, 1997 a 2003.V roce 2007 se představila zatím poslední generace globalizovaného křižníku britské aristokracie. Právě poslední generace přišla poprvé v historii vlajkové lodi naftu pod kapotou. Byla to skutečně velká troufalost, nebo nevyhnutelný osud?

Nadčasové tradice

Jaguar udělal vše proto, aby jeho vlajková loď působila konzervativně a přitom uměleckým dojem. Nadčasová hliníková karosérie sice směle konkuruje limuzínám Audi s jejich Aluminium Space Frame, ale design Jaguaru je stejně klasický jako Michelangelův David nebo Madonna v Sixtinské kapli.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Příď Jaguaru zdobí rozměrný chromovaný gril s kočičkou ve znaku, přední nárazník má bohaté žebrování a nese přední mlhová světla v chromovaném tubusu. Rovněž přední kapota ctí britský design a proto z ní jako svaly vystupují tubusy reflektorů předních světlometů s čirou optikou. I tak ale vypadá vlajková loď Jaguaru spíše jako tuning XJ z počátku osmdesátých let minulého století, než ultramoderní limuzína.

Moderním prvkem jsou vnější zpětná zrcátka s vestavěnými ukazateli směru. Hádejte, odkud pocházejí? Z katalogu Volva a jeho modelů S60/V70/XC70/S80. Až tedy na svém Jaguaru zničíte zrcátko, můžete si pro něj zajet do nejbližšího servisu Volva.

Pohled z profilu naznačuje přikrčenost sportovní limuzíny. I když ctí klasické tvary, vypadá agresivněji než podivně bachraté Mercedesy poslední dekády. Skořepina kabiny je nezvykle zakulacená a rovněž zavazadelník prodlužuje siluetu natolik, abyste získali dojem nekonečnosti britského klenotu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Rozměrná osmnáctipalcová litá kola nenechají nikoho na pochybách, že tuto šelmu v silniční džungli jen tak nesetřete a výdech za lemy předníc blatníků dodává kočičce na hrůze. Konečně chromované kliky zvou do světa vybrané společnosti, i když Fordovský klíček je drobný ústupek globalizaci.

Záď vozu nese typické koncové svítilny starších modelů XJ, tentokrát ovšem s čirým krytem. Konzervativní tvary víka zavazaadlového prostoru umocňuje decentní spoiler a chromovaná lišta mezi svítilnami.

Zadní nárazník je nenápadný a skoro se stydí za své moderní tvary. Skoro jakoby tiše šeptal, že v jeho místech před třiceti lety dlel chromovaný nárazník s plnou parádou. Ovšem dvojice koncovek se za své rozměry nestydí a hrdě se do nárazníku zakusuje. Kdo by chtěl Jaguaru vyčítat jeho klasické tvary, nechť poučuje designéry méně slavných značek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Design vlajkové lodi Jaguaru považujeme za výjimečný a nadčasový, unikátní a elegantní, sportovní a přitom aristokratický. Nemyslím si, že by měl Jaguar na svém topmodelu cokoliv měnit a považuji jej za hezčí než Mercedes-Benz S.

Módní butik

Interiér nejluxusnějšího Jaguaru vám může přjít jako módní butik. Koná se zde totiž přehlídka nejvybranějších materiálů a nejklasičtějších tvarů s moderními variacemi. Otevření rozměrných předních dveří je kulturním šokem pro motoristu zvyklého na tvrdé plasty.

Interiér se nese v duchu kombinace měkčených plastů, nejjemnější bílé kůže s černým obšitím a mahagonového dekoru. Zvláště čtyřramenný volant s částečně dřevěným věncem evokuje zlaté časy karburátorových osmiválců s typicky dunivým zvukem a startem připomínající trysková letadla, která ze svých turbín také vypouštějí spoustu nespáleného paliva.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Architektura palubní desky je nadmíru klasická – horní černá část z měkčených plastů kryje mahagonový masiv a ten přechází ve světlý plast spodního masivu. Audiosoustava Alpine vytváří z Jaguaru koncertní síň i technosystém pouze podle přání cestujících. Stač tedy pouze zvolit Mozarta nebo nejdunivější technohudbu, Jaguar zvládne oboje.

Přístrojový štít senese v duchu globalizace a jsou znát detaily dílů převzatých od Fordu. Rovněž středový panel s hodinami uprostřed napovídá, odkud bere Jaguar většinu dílů. Samotnému středovému panelu nechybí obšití kůží, na druhé straně mu je vyčítáno použití nudného tmavého plastu, který se opět používá i ve Fordech. Jeho přehlednost trochu snižuje množství tlačítek, ale vzhledem k bohaté elektrické výbavě vozu je pochopitelné, že někam Jaguar musel vtěsnat jejich ovládání. Nechybí samozřejmě ani krystalová obrazovka, i když kvalitám LCD monitorů v Lexusech se zatím nevyrovná.

Naopak překvapí, že ovládání počítače ujeté vzdálenosti se nenachází ani na volantu, ani na středovém panelu, ale u seřizování světel naproti řidičovu levému koleni. Před spolujezdcem se nachází hluboká schrána přístupná přes chromované tlačítko. Na středovém tunelu kromě loketní opěrky s koženým obšitím a velkým úložným boxem nalezneme také typický J-Gate, tedy patentovanou řadicí kulisu Jaguáří automatické převodovky. O té si více povíme až během jízdy. 

Komfort vepředu i vzadu

Přední sedadla jsou robustní a pohodlná a svou ergonomií nezklamou ani na dlouhých cestách. Trochu nám ale chyběla bezvadná ergonomie hlavových opěrek sedadel značek Volvo nebo Saab, i když chápeme, že Jaguar má spíše blízko k britské tradici, kde se hledí na techniku, nikoliv na ergonomické detaily.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nic se nevyrovná sezení na zadních sedadlech v Jaguaru. Pravda, že při dvou metrech je vzadu trochu méně místa pro hlavu dlouhána, ale jinak se vzadu pohodlně uvelebí v nejjemnější bílé kůži a užívá si perfektní ergonomii sedadel.

Samozřejmostí je multifunkční loketní opěrka s ovládáním audiosoustavy tak, aby se ředitel Zeměkoule nemusel hádat s řidičem. Ten nechť se věnuje řízení, zábavu už si panstvo zařídí samo. Také automatická klimatizace má vzadu dvě zóny, aby pán i paní domu mohli upřednostnit chladivou arktickou zimu a tropické léto třeba najednou, když sedí vedle sebe.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zavazadlový prostor má skromný objem 470 litrů, což vyvažuje mělkým dnem a perfektní přístupností. Rovněž potahová látka v zavazadlovém prostoru je na takové úrovni, že low-endové značky s ním čalouní sedadla svých nejvybranějších modelů.

Pod dnem zavazadelníku se nachází plnohodnotné rezervní kolo, nářadí a baterie, která zde plní roli balastu vzhledem ke koncepci motor vpředu, pohon zadních kol. Po levé straně zavazadlového prostoru se nachází CD a DVD měnič, který svým uložením nabádá posádku, aby si předurčila kulturní program na palubě ještě před vyplutím.

Interiér vlajkové lodi Jaguaru je o poznání stísněnější než u ostatních vlajkových lodí značek Lexus, Mercedes-Benz nebo koneckonců třeba BMW. Nabízí však v konečném efektu stejný prostor a jedná se tedy především o psychologii obestavění vnitřního prostoru. Vysoce hodnotíme estetický dojem i dílenské zpracování.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

 

Jaguar

Britský Jaguar vznikl v roce 1922 jak Swallow Sidecars Company, v roce 1945 dostal svůj současný název Jaguar Cars Limited.

Výrobce sportovních a luxusních automobilů byl v roce 1989 koupen Fordem. Od roku 2008 ho vlastní indická Tata Motors.

Jaguar F-Pace • Jaguar E-Pace • Jaguar I-Pace • Jaguar F-Type • Jaguar XE  •Jaguar XF

Témata článku: ,