Test Jaguar XFR-S: Světle modré nebe řidičské

Až budete zase jednou s přáteli debatovat na téma, které auto je nejlepší a které byste chtěli mít ve své garáži, rozhodně nezapomeňte na Jaguar XFR-S. Tenhle sedan je totiž neskutečný.
Test Jaguar XFR-S: Světle modré nebe řidičské
Seznam kapitol
  1. Úvod, Ostřejší XFR
  2. XF jako ho známe, Osm válců a Roots
  3. Druhá strana mince, Vyladěný podvozek
  4. Skvělá práce, Technické údaje
  5. Fotogalerie

XF, jako ho známe

Dokážu si živě představit, že první dojmy po usednutí za volant Jaguar XFR-S mohou být pro mnoho lidí zklamáním. V ETO vzali kabinu jenom tak letem světem, ostatně třeba u XKR-S Convertible to nebylo jinak. Přidala se sportovní sedadla, nějaké to lepší obložení a kontrastní švy. Zapomněl jsem na něco? Ano, kovové pedály a sem tam se objevující se logo R-S, ale to je asi tak všechno.

Test: Jaguar XKR-S Convertible – na Nirvánu, na Olymp…

Test: Jaguar XKR-S Convertible – na Nirvánu, na Olymp…

Třeba takový volant je absolutní klasikou. Je až úsměvné, jak se některé úplně obyčejné automobily typu Golf, Octavia, Peugeot 308... předhánějí v tom, kdo udělá menší volant s výraznějším tvarováním a větší plochou částí dole. A hle, supersportovní sedan nic z toho nenabídne. Proč taky, když i obyčejná kulatá klasika výborně padne do ruky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Pro představu malé srovnání. Vlevo XF s karoserií kombi a dieselem pod kapotou, vpravo XFR-S. Mnoho rozdílů nenajdete.

Další překvapení je pozice za volantem. Sedí se až nečekaně vysoko. Ale zvyknete si. Sedačky vám nedovolí ani milimetrový pohyb do strany. Řidiče chytnou a ten začíná tušit, že zde je něco „v nepořádku“. Pohled na středový tunel, kde už netrpělivě bliká tlačítko „Engine Start/Stop“. Tak ho pojďme stisknout.

Osm válců a Roots

Osmiválec pod kapotou je dobře známá záležitost. Vyzkoušeli jsme ho ve zmíněném XKR-S, má ho i Range Rover. Jde o pětilitrovou jednotku s hliníkovým blokem motoru a hlavou vyrobenou z recyklovaného hliníku. K dispozici je přímé vstřikování paliva (SGDI - Spray Guided Direct Injection) nebo časování ventilů DIVT (Dual Independent Variable Timing).

Benzinový pětilitr je přeplňovaný kompresorem typu Roots, stlačený vzduch po cestě ochladí dva mezichladiče. Základní parametry zní 550 koní (6500 ot./min) a 680 Nm (2500-5500 ot./min). A protože je doba schizofreně ekologická, i XFR-S má systém start/stop. V ETO upravili software řídící jednotky a vylepšili sání i výfuk. To jsou hlavní novinky, které mají na svědomí oněch 40 koní navíc.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
550 koní pod kapotou, okamžité reakce na plyn a spotřeba i třicet litrů...

Na první nastartování určitě všichni čekají něco na způsob zaburácení motoru, skoro se vyspávajících se skleněných tabulí v okolních domech atd. Jenže nic takového se neděje. Až jsem z toho byl lehce zklamán. Jistě, řidič nebude ani na sekundu pochybovat o tom, cože to má pod kapotou, ale celé to je hodně decentní. V porovnání s XKR-S určitě. Totéž platí o běžné jízdě, kdy si osmiválec jenom tak pohodově bručí a skoro ani není slyšet.

Test Jaguar XF Sportbrake 2.2D – další hřebík na scéně

Test Jaguar XF Sportbrake 2.2D – další hřebík na scéně

Není se čemu divit. Když jedete jen tak zlehka, automat nepustí motor přes 1800 ot./min. Jen pro představu, při 200 km/h točí motor 2500 ot./min a stále se u toho tváří, že o nic nejde. Při hodně klidném stylu jízdy se možná i podíváte na udávanou kombinaci 11,6 l/100 km.

Jestli si za něco divize ETO zaslouží velkou pochvalu, pak to je podvozek. Logicky i ten se stal cílem pozornosti promovaných inženýrů a v praxi je tužší (vzadu se například měnil pomocný rám). Při běžné jízdě jako by to ani nebyla pravda. I stará část silnice R10, která má k rovnému povrchu dost daleko, nepůsobí posádce žádné velké problémy. Podvozek prostě všechno pohltí a ve výsledku je vlastně i takto výkonné auto velmi komfortní.

Předchozí kapitola Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Úvod, Ostřejší XFR
  2. XF jako ho známe, Osm válců a Roots
  3. Druhá strana mince, Vyladěný podvozek
  4. Skvělá práce, Technické údaje
  5. Fotogalerie
TEST Opel Astra 1.4 Turbo CVT: Tříválec + CVT = Drahá poukázka na průšvih?

Opel Astra 1.4 Turbo CVT

Kompaktní Opel se při aktuálním faceliftu velmi výrazně změnil, jakkoli to tak na první pohled nevypadá. Všechny motory jsou nyní výhradně tříválcové a ten nejsilnější se pojí s převodovkou CVT. Zní to vám to jako zaručený recept na mizérii na kolech?

včera | Petr Schnagl | 21 příspěvků
Minitest Honda HR-V 1.5 VTEC Sport: Uhájí vyšší cenu slušnou dynamikou?

Honda HR-V 1.5 VTEC Sport

Honda se rozhodla ještě více zatraktivnit svůj crossover HR-V a jeho nabídku rozšířila i o verzi Sport. Podívali jsme se jí na zoubek s převodovkou CVT i s klasickou šaltpákou.

17.  10.  2019 | Vladimír Kadera | 20 příspěvků
TEST BMW M2 Competition M-DCT: Jednoduše to nejlepší

BMW M2 Competition M-DCT

S německými výkonovými válkami podpořenými opulentním luxusem a bezpečností se ze scény potichu vypařil důraz kladený na tu nejdůležitější esenci sportovních aut – lehkost. M2 Competition tento trend vysloveně neboří, protože je ale u BMW nejmenší, na odkaz staré školy úplně nezapomněla.

15.  10.  2019 | Miro Mihálik | 1 příspěvek