TEST Hyundai i30 N Fastback: Obří stádo koní v těsném výběhu

Vstup do světa ostrých aut se značce Hyundai povedl na výbornou již před dvěma lety. Nyní se modelová řada rozšiřuje. Bolístky zůstávají, jedna přibyla.
Radosti
Skvělé řízení
Čitelný podvozek
Přijatelná cena
Starosti
Vyšší spotřeba
Pocitově lehce přidušený tah motoru
Malá možnost individualizace
8  /10

S i30 N v provedení hatchback se známe už moc dobře. Bylo to v loňském roce a já na něm za ten týden mohl ruce nechat. Bylo to silné a intenzivní. Pořád jsem totiž nedokázal pochopit, že sedím v Hyundai. Nyní se v Česku začala prodávat i druhá karosářská verze, elegantní Fastback. Zažiji znova totéž vzplanutí?

Hyundai již testuje i30 N s pohonem všech kol. Bude soupeřit s VW Golf R

Hyundai již testuje i30 N s pohonem všech kol. Bude soupeřit s VW Golf R

Fastback pro automobilku není přelomový a myslím si, že ani kdovíjak důležitý. Tohle všechno si totiž odbyl už předchozí ostrý hatchback, který byl zároveň opravdu prvním ostrým vozem Hyundai. Tenkrát byl okolo něj hrozný humbuk, který vlastně dodnes ani moc neopadl.

Možná i to byl důvod, proč se okolo testovaného Fastbacku neustále hromadily davy lidí. Samé otázky, zvídavé pohledy, fotografování a zdvižené palce. Tohle jsem nezažil ani s Jaguarem F-Type, a to je co říct. V našich končinách jsou tyto vozy nesmírně populární, lidé je prostě mají rádi.

Nejhezčí Hyundai? Určitě!

Světle modrá barva je pro ostré vozy této značky již takovým poznávacím znakem. Prostě víte, že jde o eNko. Jedná se o příplatkovou barvu Performance Blue za 16.900 korun. A pokud byste drsňáckou verzi na první pohled přesto nepoznali, upoutá vás na ten druhý agresivními doplňky.

Drsnější přední masku doplňuje červená lišta vespod předního nárazníku. Pozornosti neuniknou ani 19palcová kola, za kterými se skrývají červené brzdové třmeny s písmenem N. Zezadu si pak asi jako první všimnete dvojice výfuků zabudovaných v difuzoru a černé lišty integrovaného spoileru na víku kufru.

Už žádné nudné vozy Hyundai. Design bude vzrušující, prý může i vyděsit

Už žádné nudné vozy Hyundai. Design bude vzrušující, prý může i vyděsit

Vypadá fajn, neříkám nic. Automobilka Hyundai už ostatně před nedávnem ohlásila, že končí s nudnými vozy. Tohle beru jako velmi dobrý krok směrem k hezkému designu a v portfoliu Hyundaie bych si asi hezčí auto nenašel. Jen se pořád neumím zbavit dojmu, že z profilu působí tak trochu stlačeně.

Jen tak zlehka

Kokpit i30 mě vzhledově zase tak moc nebaví. Co mu ale nemůžu upřít, je praktičnost a každodenní použitelnost. Je tu třeba spousta velkých odkládacích prostor, ty se vždycky hodí. Konektivita je super, máte tu Apple Carplay, bezdrátové nabíjení telefonu, loketní opěrku, dobré rádio… Prostě všechno důležité.

A to je dobře. Protože i přes nově přítomné prvky, která vás upozorní, že sedíte v autě s výkonem 275 koní, si nepřipadáte o nic ochuzení. Ostrou verzi poznáte na první pohled třeba podle anatomicky tvarovaných sedadel. Jsou naprosto skvělá a v našem příplatkovém balíčku  Everyday za 30.000 Kč i s nastavitelnou délkou sedáku.

Hyundai i30 dostal volant, který nemá obdoby. Působí však trochu rozpačitě

Hyundai i30 dostal volant, který nemá obdoby. Působí však trochu rozpačitě

Uvnitř se sedí mnohem lépe než ve standardní i30. Co mě ale na ostrých Hyundaích baví asi nejvíce, jsou ty detaily. Tachometr do tří set, červeně orámované výdechy klimatizace, červené ručičky budíků, hliníkové pedály... Vše je vyvedeno decentně, ale velmi vkusně.

Na každý den i30 Fastback N určitě využijete. Zavazadlový prostor má pořád objem 450 litrů, i když verze Performance se kvůli dodatečné vzpěře za zadními sedadly musí spokojit s hodnotou 436. Nedovedu si představit, že by někomu těch pár litrů chybělo, to spíš bude vadit o malinko menší praktičnost.

Hyundai

Výroba automobilů je u jihokorejského Hyundaie jen jednou z částí rozsáhlého, především strojírenského zaměření. Společnost byla založena v roce 1947. V roce 1998 koupila značku Kia.

Hyundai i10Hyundai i20Hyundai i30Hyundai i40Hyundai KonaHyundai TucsonHyundai NexoHyundai Sante FeHyundai GenesisHyundai IONIQ

TEST Kia XCeed 1.6 CRDi MHEV a XCeed 1.6 GDi PHEV: Jeden hot a druhý čehý

Kia XCeed 1.6 CRDi MHEV a 1.6 GDI PHEV

Korejský kompakt Kia XCeed je nyní dostupný s novými možnostmi pohonu. Vedle plug-in hybridu jde i o diesel s manuální převodovkou iMT.

dnes | Vladimír Kadera | 3 příspěvky
TEST Škoda Octavia Scout 2.0 TDI (147 kW): Šli skautíci na výlet, měli 200 koní

Škoda Octavia Scout 2.0 TDI (147 kW)

Univerzálnímu stroji se zvýšeným podvozkem nejsilnější turbodiesel a bohatá výbava sluší. Znamená „skautizace“ pro uživatele nějaká omezení, nebo je zde vše Simply clever?

24.  1.  2021 | Richard Herbich | 97 příspěvků
TEST SsangYong Korando 1.5 Turbo GDI AT: Těžko uvěřit, že může stát tak málo

SsangYong Korando 1.5 T-GDI AT

Levné auto nutně nemusí vypadat levně. Příkladů bychom v Česku našli hned několik a chybět mezi nimi nesmí ani SsangYong Korando.

22.  1.  2021 | Jan Mička | 85 příspěvků