TEST Hyundai i20 1.0 T-GDI DCT: Když chcete prostě jen auto

Hyundai se v segmentu B rozhodně nemá za co stydět. Nabízí dobře vybavený model se spoustou zajímavých funkcí. Má ale něco navíc?

Hyundai i20 působí na českém trhu od roku 2008, kdy vystřídal korejskou stálici Getz. V roce 2014 přišla druhá generace, jež prošla v loňském roce modernizací. Ta přinesla nový designový jazyk značky i moderní technologie. Jaké zbraně si i20 nese do boje v kompaktním segmentu, jsme zjišťovali s nejsilnější motorizací a nejvyšším stupňem výbavy Style.

Co všechno je u i20 nového? Předně se již v této generaci nenabízí ve 3dveřovém provedení. Na některých trzích zůstalo pod označením Coupé, chybí také crossover Active. Vůz stojí na platformě Hyundai-Kia GB, kterou sdílí například s crossovery Kia Stonic nebo Hyundai Kona, to je ale samozřejmě běžná praxe.

Hyundai i20 po faceliftu má kompletní ceník. V základu nemá ani rádio

Hyundai i20 po faceliftu má kompletní ceník. V základu nemá ani rádio

S uvedením na trh se také malý korejský hatchback ujal role v motorsportu, konkrétně ve WRC. Svou premiéru si speciál odbyl na Rally Monte Carlo. Stopu v motorsportu má i větší model i30. Ten se nabízí i v ostré verzi i30 N, otázka ostré silniční verze se tedy nabízí i zde, jen zatím není v plánu. Můžeme ale zjistit, zda k tomu má předpoklady.

Šedá myš v evropském prostředí

Při vyřčení slova Hyundai vás asi jako první nenapadne slovo design. Ještě před nedávnem byly vozy této korejské automobilky až na výjimky nevýrazné. S novou i20 to však tak špatné není. Přední kaskádovitá maska dodala vozu alespoň nějakou tvář a potvrdila tak místo v současné nabídce značky.

Silueta, která se od konce čelního skla mírně svažuje až k zadnímu spoileru, vytváří lehký nádech karoserie sportback. Designový výstřelek je pak černě zbarvený sloupek C, který navazuje na zatmavené sklo víka zavazadelníku. Po loňské modernizaci navíc i20 přináší širší výběr 15- a 16palcových litých kol.

Fototest Hyundai i20 Active 1.0 T-GDI: Plasty na korejský způsob

Fototest Hyundai i20 Active 1.0 T-GDI: Plasty na korejský způsob

Další na pohled příjemnou věcí je dvoutónová střecha, kterou sice vidíme na oficiálních stránkách automobilky, ale v konfigurátoru ji nelze najít a nebyl jí vybaven ani testovaný vůz. Budeme ale věřit, že to jde. Chromované kliky dveří jsou standardem. Příjemné. Svou velikostí se i20 celkově řadí k větším hráčům tohoto segmentu, což platí i uvnitř.

Hyundai i20 vs. Škoda Fabia III - rozměrové srovnání
Model Hyundai i20 Škoda Fabia III
Délka [mm] 4035 3997
Šířka [mm] 1734 1732
Výška [mm] 1474 1467
Rozvor [mm] 2570 2470
Rozchod kol vpředu/vzadu [mm] 1520/1514 1463/1457
Objem zavazadelníku [l] 330/1150 326/1042

Vše, co potřebujete?

Interiér mě poněkud zaskočil. Nemyslím tím přímo testovaný kus, ale obecně. Podle informací značky lze totiž individualizovat barevným obložením, konkrétně červeným a modrým. Ať dělám, co dělám, v konfigurátoru ani v ceníku o tom není zmínka. Tato možnost tedy zřejmě bude následovat a v současnosti lze podle všeho zvolit jen černou variantu.

Nejde ale o nic špatného. Interiér vypadá na první pohled dobře a ergonomie je naprosto v pořádku, což jsou plusové body pro všechny současné vozy této značky. Na druhý pohled to ale taková sláva není, hlavně pak z hlediska kvality použitých materiálů. Tvrdých a nevzhledných plastů je prostě moc a vůz tak nelze klasifikovat jako městskou stylovku.

Hyundai i20 Sport je hot-hatch jen naoko. Pod kapotou má litrový tříválec

Hyundai i20 Sport je hot-hatch jen naoko. Pod kapotou má litrový tříválec

Pocit v interiéru samozřejmě závisí na zvolené výbavě, kdy v případě testovaného vozu na palubě kromě koženého čalounění a panoramatické střechy nic nechybělo. Dokonce je uvnitř 4 metry dlouhého a 1,7 metru širokého kompaktu pohodlno i čtyřem dospělým cestujícím.

Ve své třídě se totiž rozměrově řadí do lepšího průměru a to platí hlavně v místě pro posádku. Prostor je vzdušný, kolena a lokty nemusíte krčit u sebe. Zavazadelník má objem 326 litrů, takový standard třídy. Pokud neplánujete vozit sádrokartony, bude vám stačit.

Největší pozornost v interiéru patří 7palcovému infotainmentu, který je jen o palec menší než ten z většího hatchbacku i30. Bohatě ale stačí a ovládání je přehledné. Pochvalu zaslouží i odkládací přihrádky. Například do dveří řidiče se s přehledem vejde 1,5 litrová lahev. Čehokoliv.

Za volantem nové Toyoty Yaris: Hybrid s třemi válci nelže a má skvělý podvozek!

Toyota Yaris 1.5 Hybrid

Čtvrtá generace yarisu je v Evropě nejdůležitějším modelem značky. Pro Čechy navíc zajímavá i tím, že se bude nově vyrábět u nás u Kolína. S novinkou jsme se mohli blíže seznámit na prázdných silnicích v okolí Bruselu.

včera | Michal Dokoupil | 51 příspěvků
TEST Suzuki Ignis 1.2 DualJet Hybrid 4x4: Jak roztomilý Japonec vyzrál na EU

Suzuki Ignis 1.2 DualJet Hybrid 4x4

Zatímco řada evropských automobilek šíří názor, že malá SUV a crossovery pohon 4x4 nepotřebují, Suzuki se s tím nepáře a v modelu Ignis jej nabízí. Po nedávné modernizaci dokonce s hybridním pohonem, který je pro daný model jedinou možností.

9.  8.  2020 | Jan Mička | 54 příspěvků
Chevrolet Corvette C1 vzbudil rozruch v centru Prahy. Tento rudý skvost řídí žena

Chevrolet Corvette C1

Kdy jste naposledy spatřili na silnici Chevrolet Corvette? Možná docela nedávno. Jenže se s vámi vsadíme o cokoliv, že původní typ C1 z poloviny 50. let to rozhodně nebyl. Přesto i v Česku jeden takový vzácný zámořský klenot jezdí!

8.  8.  2020 | Lukáš Prejzek | 12 příspěvků