TEST Honda Civic Type R: Dobrý ve všedních dnech, skvělý o víkendu

Honda Type R už celá léta patří do skupiny těch nejvíce uznávaných "ostrých hatchbacků", společně třeba Renaultem Mégane RS. Logicky nás tedy zajímalo, o kolik se nová generace v porovnání s tou poslední, která trošku ustoupila ze slávy, zlepšila.
Seznam kapitol
  1. Úvod, dojem, motor
  2. Interiér, jízda, fotogalerie a závěr
  3. Kompletní fotogalerie
Radosti
design exteriéru
prostornost
jízdní vlastnosti
spotřeba
renomé
Starosti
zadní sedačky
design interiéru
absence rezervního kola
ovládání palubního počítače
9  /10

Překvapivě brzy po představení civilních verzí, vrhla japonská automobilka Honda na tuzemský trh také další pokračování ságy Type R. Tvrzení o časném příchodu je podloženo naší zkušeností s minulou generací, která byla k dostání teprve v posledních dvou letech životního cyklu minulé, deváté generace.

To, že novinka si zaslouží pozornost, svědčí už jen jediný časový údaj: 7:43,8. To je hodnota času na kolo na severní smyčce okruhu Nürburgring, kterým Honda v dubnu stanovila rekordní hodnotu mezi "předokolkami". Pro zajímavost - je to o sedm sekund lepší čas, než jaký byl zaznamenán u předchozího civicu Type R.

Srovnání: Peugeot 308 GTi vs. Seat Leon Cupra vs. Honda Civic Type R

Srovnání: Peugeot 308 GTi vs. Seat Leon Cupra vs. Honda Civic Type R

Jestliže se některým puristům může zdát, že Honda už v případě nového civicu dosti ustoupila od poněkud extravagantního designu minulých dvou generací, Type R určitě nudně nevypadá. Zvláště, pokud ji srovnáme s některými dalšími hothatchi na trhu, zvláště Seatem Leon Cupra nebo Volkswagenem Golf R.

Honda CivicType R - srovnání s vybranými konkurenty
Model Civic Type R Leon Cupra Focus RS Golf R
Motor 2,0 VTEC 2,0 TSI 2,3 Ecoboost 2,0 TSI
Pohon 4x2 4x2 4x4 4x4
Zdvihový objem [cm3] 1996 1984 2261 1984
Válce/ventily 4/4 4/4 4/4 4/4
Největší výkon [kW/min] 235/6500 221/5500 257/6000 228/5500
Točivý moment [N.m/min] 400/2500-4500 380/1800-5500 330/1900 200/2000-3500
Převodovka 6M 6M 6M 6M
Max. rychlost [km/h] 272 250 268 250
Zrychlení 0-100 km/h [s] 5,7 5,8 4,7 5,1
Komb. spotřeba [l/100 km] 7,7 6,9 7,7 7,9
Základní cena [Kč] 929 900 769 900 952 900 1 019 200

K testu jsem získal bílý exemplář s černými doplňky (nástavce prahů, části spoilerů a podobně), v nichž se ještě navíc tu a tam objevují červené linky. Takto, při slovním popisu, to neslibuje nějakou dramatickou podívanou, nicméně, opak je pravdou. Vizáž takovéto Hondy Civic Typer R budí respekt už ve chvíli, kdy je zaparkovaná u chodníku, ale doslova hrůzu umí nahnat těm, kteří ji uzří ve zpětných zrcátkách.

Podle mě to k autu takového typu patří. Notabene, když nejde o samoúčelné pouťové efekty, ale o opatření, která přispívají ke zlepšení aerodynamického projevu a v konečném důsledku k lepším jízdním vlastnostem.

Test ojetiny Honda CR-Z: Hybrid za 260 tisíc jezdí skvěle. Ale co baterie?

Test ojetiny Honda CR-Z: Hybrid za 260 tisíc jezdí skvěle. Ale co baterie?

Tak například výčnělky na spojleru nad zadním okem směřují proudící vzduch na hlavní přítlačné křídlo. Podobně, jak jsme tomu uvyklí například u Subaru WRX STi, i zde je opravdu mohutné. Lidé od Hondy navíc tvrdí, že i dokonale funkční. V každé jízdní situaci prý auto generuje negativní vztlak. V překladu do češtiny to znamená, že díky aerodynamickým prvkům a celkovému technickému řešení je auto neustále přitlačované k vozovce, což umožňuje například vyšší rychlost v zatáčce.

I na motoru bylo třeba zapracovat

I Honda už opustila vysokootáčkové atmosférické motory a došlo u ní na využití turbodmychadla. To sice nastalo už v případě minulé generace, tam to ale nebylo kvitováno příliš dobře. Aby se projev přeplňování v nízkých otáčkách vylepšil, přistoupili tentokrát motoráři značky k řadě vychytávek. Například použili odlehčenou klikovou hřídel a setrvačník. Také samotné turbodmychadlo s elektronicky řízeným obtokovým ventilem je teď vylepšené.

Výkon v porovnání s předchůdcem narostl jen mírně - z 310 na 320 koní, nejvyšší točivý moment dvoulitrového čtyřválce zůstal dokonce na stejné hodnotě 400 Nm.

Z dalších technických řešení stojí nepochybně za pozornost výfuková soustava. Uprostřed difuzoru pod zadním nárazníkem trůní trojice koncovek. Přitom ta prostřední neslouží k odvádění výfukových plynů, ale naopak má za úkol v určitých režimech motoru přisávat zpět čerstvý vzduch. To snižuje rezonance, které by lidi v autě mohly na delších trasách obtěžovat.

Jaká auta se v Americe kradou nejčastěji? Vede 20 let stará Honda

Jaká auta se v Americe kradou nejčastěji? Vede 20 let stará Honda

Po řadě let opustila Honda vlečené nápravy vzadu a namontovala multi-link. Ne, že by dříve Honda Civic Type R její vinou "neuměla jezdit", víceprvek však přece jen zpravidla na horších silnicích poskytuje klidnější jízdní projev. Na tom, že tentokrát konstruktéři od začátku věděli, že z civicu pro masové zákazníky vznikne také ostrá verze, tedy nakonec vydělali i běžní zákazníci. Multilink se totiž montuje úplně do každého civicu. Kromě toho se také nádrž zpod předních sedaček přesunula pod ta zadní, což sice neumožňuje vyklápět zadní sedáky vzhůru, na druhou stranu to ale lidem vzadu zvětšuje prostor pro nárty.

Honda Civic Typer R, přestože se už nahlas mluví o možnosti nabídky verze 4x4, je stále předokolka. Aby se mocné síly, přicházející z šestistupňové manuální převodovky, dokázaly prostřednictvím kol dostat na asfalt, přistoupili konstruktéři hned ke dvěma opatřením naráz. Zkombinovali totiž klasický samosvorný diferenciál na přední nápravě s elektronikou, která vektoruje točivý moment. Funkce má dokonce svůj název Agile Handling Assist a umí během zatáčení náležitě přibrzdit vnitřní kolo a pomoci tak autu stočit se žádoucím směrem.

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Úvod, dojem, motor
  2. Interiér, jízda, fotogalerie a závěr
  3. Kompletní fotogalerie
~/PubSystem.Controls.Run.GenericDataView/RelatedArticlesByTag.ascx
System.NullReferenceException
Object reference not set to an instance of an object.
App_Code.1evz0his
at PubSystem.CNCUtils.GetAutoCzArticles(Int32 count) at ASP.pubsystem_controls_run_genericdataview_relatedarticlesbytag_ascx.SetControls() at PubSystem.Controls.Run.GenericDataView.DataView.LoadData() at PubSystem.Controls.Run.GenericDataView.DataView.Page_Load(Object sender, EventArgs e) at System.Web.UI.Control.OnLoad(EventArgs e) at System.Web.UI.Control.LoadRecursive() at System.Web.UI.Control.AddedControl(Control control, Int32 index) at PubSystem.Controls.Run.CacheControl.CreateChildControls()
TEST Subaru BRZ Spec. S: BRZy, jazyk, nazývat… věci pravými jmény

Subaru BRZ Spec. S

Pokud máme věci nazývat pravými jmény, je nutno poznamenat, že zlí jazykové tvrdí, že BRZ „nejede“. A je fér přiznat, že jakkoli pro modelový rok 2019 a speciálně v limitované edici Spec. S prodělalo řadu změn, včetně například jiného naladění řídící jednotky, je na tomto tvrzení kus pravdy. To však ani náhodou neznamená, že by BRZ nebylo skvělé auto.

19.  8.  2019 | Petr Schnagl | 8 příspěvků
Minitest Toyota RAV4 2.5 Hybrid: Konečně něco, co si stojí za svým

Toyota RAV4 2.5 Hybrid (minitest)

Nová Toyota RAV4 nás už dříve překvapila extravagantním vzhledem, ale měli jsme k ní pár výhrad, které se pokusí smazat hybridní verze. Podaří se jí to?

16.  8.  2019 | Vladimír Kadera | 68 příspěvků
TEST Ford Ranger Raptor: The Rock s pisklavým hláskem. I tak je ale boží

Ford Ranger Raptor

Další dva válce by evropský Raptor potřeboval jako prase drbání. Naopak automat klidně mohl mít o tři nebo čtyři kvalty méně. Svým speciálním podvozkem však nový Ranger beztak o parník převyšuje všechno, co jste dosud ve třídě pick-upů znali.

13.  8.  2019 | Miro Mihálik | 8 příspěvků