Test Fiat 500: legenda se vrací

(první test) Naváže malý fiátek na slávu svého předchůdce, nebo po zářivém návratu upadne v zapomnění? Hádejte, nebo čtěte.
Seznam kapitol
  1. Kdysi po válce..., Auto roku v jiném balení
  2. Přitažlivá Italka, Panda na palubě, Vysoký posez za volantem
  3. Naftu, nebo benzin?, Ovladatelnost, Jízdní vlastnosti
  4. Cena s vámi zamává, Poslání na evropských trzích
  5. Kompletní fotogalerie

Kdysi po válce...

Fiat dostal po válce od státu úkol motorizovat Itálii a vybral si k tomu myšku, italsky Topolino. Malý Fiat se koncepcí podobal německému Broukovi a spoléhal na futuristický, i když jednoduchý design.

V roce 1957 se představil nástupce Topolina, miniaturizovaný model nuova 500. Ten vycházel z koncepce o dva roky staršího modelu 600, který kombinoval vajíčkovitý design s koncepcí vše vzadu. Oba modely měly v té době moderní nezávislé zavěšení všech kol, což vzhledme k nízké pohotovostní hmotnosti nebyl zase tak velký problém. Novinkou oproti šestistovce bylo vzduchové chlazení skromného dvouválce o objemu 479 ccm, který poskytoval výkon 13 koňských sil. Připomeňme si, že i Trabant P70 měl v té době alespoň 22 k, tudíž se jednalo o skromnou porci výkonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Trh zareagoval poměrně lhostejně a prodeje zdaleka neodpovídaly papírovým prognózám italským ekonomů. Teprve uvedení nových verzí výbavy a v roce 1958 také verze Sport rozhýbalo zájem o novou myšku na italském trhu i v dalších evropských zemích. Objem motoru se zvýšil na 499 ccm, výkon dosahoval 15 k. Sportovní fiátek navíc dostal pevnou střechu místo klasické s plátěným stahovacím dílem a rychlé pruhy po stranách, které nechybějí ani v nabídce současné pětistovky.

Opravdovou vzácností je v roce 1960 uvedené kombi Giardiniera s dlouhým rozvorem. V témže roce byl uveden model 500 D, který neznamenal naftové srdce, ale motor o objemu 499 cm s výkonem 17,5 k.

V roce 1965 ztratil malý fiátek jednu svou zvláštnost, zděděnou po Topolinu. Tou bylo otevírání dveří proti směru jízdy. Nové závěsy ctily panty vpředu a také čtyřstupňová převodovka dostala kratší odstupňování, které více ctilo temperamentního italského řidiče. V roce 1972 se fiátek dočkal nového motoru o objemu 594 ccm z modelu 126 (u nás dobře známý Polski Fiat 126p a později vodou chlazený 126 BIS). Poslední Fiat 500 vyjel z bran italské automobilky v roce 1975, kdy jej plně nahradil model 126. Celkem se jich vyrobilo 3 678 000 kusů a to je jistě úctyhodné číslo.

Auto roku v jiném balení

Těžko říci, kdy se zrodil nápad na obnovení legendy padesátých a šedesátých let, ale pravdou je, že reminiscence stála u obnovení slávy italské automobilky. Když se potácela v červených číslech, vytáhl ji malý model Panda, jmenovec předchůdce z osmdesátých let. První generace Pandy si vydobyla skvělou pověst jako nenáročné auto pro každou cestu a chlubila se i terénními schopnostmi v případě verze s pohonem všech kol. Nová Panda je stejně univerzální a naštěstí stále dost jednoduchá a tedy i spolehlivá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Proč zde nyní hovořím o Pandě? Ta je v našem příběhu o nové pětistovce hodně důležitá. Poskytla totiž novému modelu celé své srdce – útroby, podvozek i motor. Pětistovka je tak Pandou v jiném balení a slibuje tak spolehlivý provoz. Že je to objektivní pravdou hovoří nejlépe nízký počet reklamací modelu Panda u dealerů značky.

Panda se od roku 2004 prodává jako teplé housky na krámě a pětistovka má podobné předpoklady. Retro-pojetí se přitom zhostila daleko lépe než Mini od BMW. Jak, proč a v čem považuji pětistovku za lepší než Mini? Mini je bezesporu kus poctivě odvedené práce, designu a techniky. Nemám námitek proti designu, proti podvozku, ani použitým motorizacím, ale ve chvíli, kdy se začneme bavit o pojetí a myšlence původního Mini, zjistíme, že nové Mini je od začátku do konce blamáž. Zaprvé neodpovídá velikostí původnímu pojetí, zadruhé spíše než Mini se snaží napodobit Mini Cooper, tedy sportovní verzi, běžné verze scházejí. To nejdůležitější ale je cena, která naprosto neodpovídá původnímu pojetí levného automobilu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Naproti tomu Fiat se držel svého kopyta a nerozhodl se dodávat pětistovku za milion, ale za daleko rozumnější ceny. Lidovky za 199 000,- Kč se asi nedočkáme, na to zde je dnes obstarožní Fiat Seicento. Ale 259 900,- Kč za „oholenou verzi“ se mi zdá být dosti zajímavou myšlenkou. Chcete-li se odlišit, není třeba půlmilion.

Fiat

Fiat (zkratka z Fabbrica Italiana Automobili Torino) je největší italská automobilka. Byla založená v roce 1899 a vyráběla také motory, vojenská auta nebo letadla. Fiat v roce 2009 uzavřel partnerství s americkým Chryslerem.

Fiat 500 • Fiat 124 Spider • Fiat Panda •  Fiat PuntoFiat Tipo • Fiat 500L • Fiat 500X • Fiat 500C

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Kdysi po válce..., Auto roku v jiném balení
  2. Přitažlivá Italka, Panda na palubě, Vysoký posez za volantem
  3. Naftu, nebo benzin?, Ovladatelnost, Jízdní vlastnosti
  4. Cena s vámi zamává, Poslání na evropských trzích
  5. Kompletní fotogalerie
TEST Toyota RAV4 2.5 Hybrid 4x4 Black Edition: Ta nejčernější myslí jen zeleně

Toyota RAV4 Hybrid Black Edition

Současná generace Toyoty RAV4 se vzdala naftového motoru. Oblíbené SUV koupíte buď s ryze benzinovým, nebo hybridním pohonem, přičemž elektrifikovaná verze nedávno dorazil na český trh v atraktivním provedení Black Edition. Vyzkoušeli jsme tu nejlepší možnou konfiguraci.

dnes | Jan Mička | 27 příspěvků
TEST BMW X6 xDrive30d: Starbucks, špinavé nohavice a příjemná jízda

BMW X6 xDrive30d

Jednou z největších premiér loňského roku bylo nové BMW X6, obří stylovka pro hordy movitých majitelů, kteří se nebojí expresivního stylu. Zkusili jsme naftový základ v podobě verze xDrive30d.

22.  11.  2020 | Vladimír Kadera | 64 příspěvků
TEST Lexus LC 500 Convertible: Úžasný grand tourer a můj jeden velký problém

Lexus LC 500 Convertible

LC 500 Convertible je první kabriolet Lexus s plátěnou střechou. Vychází z osmiválcového kupé, které je samo o sobě zárukou hlubokého jízdního zážitku. Může být kabriolet ještě lepší?

20.  11.  2020 | Jan Mička | 28 příspěvků