Test Daewoo Matiz: malá hračka pro velké kluky

I ten nejmenší automobil na trhu se může stát základem ekonomické prosperity importéra. Svědčí o tom případ malého Daewoo Matiz, který je už delší dobu nejprodávanějším vozem daewoo u nás. Přes malé vnější rozměry a motor s velmi malým objemem skýtá mnohá překvapení.
Test Daewoo Matiz: malá hračka pro velké kluky
Seznam kapitol
  1. Exteriér, interiér, jízdní vlasnosti
  2. Závěrečné hodnocení, technické údaje

Nemůžeme pochopitelně čekat zázraky, ale tvrzení, že některé auto může být takříkajíc větší zevnitř než zvenku, tady platí určitě. Poslední generace Matizu z loňského roku udělala zase krok k modernímu designérskému zpracování.

Včelka s velkýma očima

Když někdo řekne miniauto, každý si představí maličké vozítko, ale Matiz je ve skutečnosti zvenku ještě menší, než se může původně zdát. Ostatně jeho rozměry mluví za sebe. Je obdivuhodné, jak se podařilo při tak malých rozměrech vymyslet tolik místa uvnitř. Výška je to jediné, co má Matiz společného s "dospělými" auty. Proto se také do něj velmi dobře nastupuje, kupodivu i přední dveře poskytují pro pohodlné nasednutí dost místa. A protože vepředu ani vzadu místo na délku nechybí, je největším handicapem vlastně vnitřní šířka.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Před předními sedadly je překvapivě hodně místa.

Vůz je sice typován pro pět cestujících a ten třetí uprostřed vzadu má připravený dvoubodový pás, ale moc pohodlné cestování v pěti není. Zato čtyři se dovnitř vejdou s relativním pohodlím a to ani nemusejí být nejmenšího vzrůstu. Zvenku dominují přídi velké světlomety, na ně navazuje prudce se svažující příď. Motor je pod kapotou uložen napříč, takže na délku zabírá málo místa. Jestliže si tedy sednete na přední sedadlo, máte před sebou nečekaně mohutnou palubní desku a dlouhý prostor k přednímu sklu. Na první pohled tedy vypadá bezpečnost dobře, ale fyzikální zákony přelstít nelze a každé malé auto má v tomto směru svou hranici.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
I vzadu to bývá u podstatně větších automobilů s místem daleko horší.
Přední hodně skloněné sklo končí spodní hranou až daleko před řidičem.

Skromněji se pochopitelně projevuje také zavazadlový prostor, ani v tomto směru nelze přírodní zákony překonat. I když se právě u Matizu někdy zdá, že je uvnitř větší než zvenku. Prostor pro zavazadla je sice dostatečně vysoký, ale schází mu pochopitelně hloubka. U Matizu ale došli konstruktéři ke správnému rozhodnutí, že je potřebnější prostor pro cestují než pro zavazadla. V případě nutnosti ale lze kufr sklopením opěradla nedělené zadní lavice až na hodnotu 625 dm3.

Třílampovka má temperamentu dost

Motory s objemem menším než litr jsou stále v našich zeměpisných šířkách spíš vzácností. Daewoo sáhlo po řadovém tříválci, který je tak dostatečně krátký, aby se vešel do úzkého prostoru napříč. Protože každý válec má tři ventily (dva sací a jeden výfukový), dostáváme zajímavou kombinaci devítiventilového tříválce. Vzhledem k nízké pohotovostní hmotnosti vykazuje Matiz nečekaně živé dynamické vlastnosti. Nemůže samozřejmě držet krok s většími a silnějšími vozy, ale ve městě rozhodně na křižovatkách ani na širokých vícepruhových ulicích nezdržuje.

Přestože je motor chlazený kapalinou, uvnitř se zvukem blíží motorům chlazeným vzduchem. To proto, že pro tlumicí hmoty už tolik prostoru nezůstalo a svou roli hraje i snaha o zachování přijatelné ceny. Hladina vnitřního hluku od motoru je tedy na poněkud vyšší úrovni, než jsme u jiných vozů zvyklí. Převodovka má úměrně krátké odstupňování, takže vůz se rozjíždí poměrně temperamentně a plynule. Podle našich zkušeností je dokonce v nižších rychlostech podstatně temperamentnější než mnohé vozy střední nebo dokonce i vyšší střední třídy. Zejména takové, které pohání některý vznětový motor.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Otáčkoměr do výbavy nepatří. --- Klapka na uzavírání
vnitřní cirkulace vzduchu má dnes už poněkud zastaralé
posuvné ovládání.

Základní hodnotou pro vyjádření dynamických schopností je údaj o zrychlení z 0 na 100 km/h a tady jsme orientačně naměřili 17,5 s, ale v tomto případě porovnání s jinými vozy pokulhává. Do úrovně 40 - 50 km/h rozhodně Matiz za větší konkurencí nezaostává, ba ji v mnohém předčí. Něco podobného platí i o největší rychlosti. Tu jsme naměřili 143 km/h a je to jeden z mála případů, kdy se taková hodnota velmi těsně blíží úředně deklarované tabulce výrobce. Páka řazení pětistupňové převodovky má větší rozptyl, ale jednotlivé stupně zapadají do kulisy přesně, rychle a spolehlivě. Intervaly mezi stupni jsou rozloženy pravidelně, je třeba častěji řadit. Malý objem motoru a tedy nízký točivý moment dělají z Matize typické městské vozítko se vším všudy.

Jezdili jsme ale i po dálnici a tady jsou na rovině jízdní výkony pozoruhodné. Ve vyšších rychlostech už akceleruje zvolna, přesto snadno dosahuje povoleného limitu 130. Kopců se ovšem leká, pokud není dostatečně rozjetý, rychlost rychle klesá. Zajímavé je, že v rovinatém terénu se nijak výrazně neprojevuje ani rozdíl v obsazení cestujícími. Jezdili jsme i ve čtyřech a dynamika zůstává stále přijatelná. Výraznější je už vliv zatížení a způsobu jízdy na spotřebu. Ta se může pohybovat od 5,5 až do sedmi litrů. V tak nízkých hodnotách je rozptyl značný, ale řidič si může svůj osud vybrat sám.

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Exteriér, interiér, jízdní vlasnosti
  2. Závěrečné hodnocení, technické údaje
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků
TEST: Moto Guzzi Audace Carbon – Pořádná stylovka za půl milionu

Moto Guzzi Audace Carbon

Pokud jste rádi středem pozornosti, milujete bloumání krajinou bez určeného cíle a neplánujete tripy delší než 200 km, mohla by vás tahle fajnová Guzzi zajímat. Ohromuje svým charakterem a její motor vás nadchne stejně jako italský smysl pro detail.

28.  9.  2017 | Michal Žďárský | 11 příspěvků