TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.
Seznam kapitol
  1. Úvod, design a prostor
  2. Ovládání, jízda a závěr
  3. Fotogalerie
Radosti
design exteriéru i částí interiéru
prostornost
spotřeba
výbava
Starosti
náklony v zatáčkách
sedačky bez bočního vedení
absence držáků nápojů
ovládání většiny funkcí pouze přes displej
7  /10

Citroën je v automobilovém světě známý tím, že čas od času přijde s převratným nápadem. Obvykle se to týkalo technických řešení, ale také design jejich aut leckdy překvapí.

C3 Aircross, který jsme získali do redakce na týdenní test, je vlastně typický produkt současné doby. Musí se zařadit do trendu, který vládne světu (v automobilovém světě se jedná o SUV), a současně musí být natolik originální, aby zaujal.

Test ojetiny: Najít pěkný Citroën C4 Picasso vám dá dost práce

Test ojetiny: Najít pěkný Citroën C4 Picasso vám dá dost práce

Originální vzhled míval i předchůdce C3 Aircross, což bylo C3 Picasso. Tento malíř však již u automobilky s dvojitým šípem ve znaku vyšel z módy, a tak se zákazníkům nabízí vůz s podobně vysokou stavbou karoserie, ale s větší dávkou nelakovaných plastů kolem kol a spodní části karoserie. Je prostě třeba vyvolat dojem terénních schopností, i když to třeba vlastně vůbec není pravda.

I těm, kteří auta tohoto střihu "moc nemusí", se ale C3 Aircross může líbit. Já třeba oceňuji, že se při té přehršli designérských nápadů dokázali tvůrci exeteriéru i interiéru auta držet jedné hlavní myšlenky. A tím je využití zaoblených čtyřúhelníků. Tento motiv je na autě k vidění opravdu na spoustě míst. Počínaje světlomety, přes výplně ochranných plastů pod oběma nárazníky, až po tvary hliníkových disků kol.

Uvnitř pak samozřejmě vidíme obdélníky na mřížkách v klimatizačních otvorech, na volantu, a při troše představivosti i na hlavici řadící páky a rukojeti parkovací brzdy.

Test ojetiny: Citroën Berlingo II stojí polovinu co srovnatelné MPV. Proč?

Test ojetiny: Citroën Berlingo II stojí polovinu co srovnatelné MPV. Proč?

Přitom Citroën dokáže vytvořit originální design i pomocí poměrně levných řešení či technologií. Takovým prvkem jsou třeba barevné proužky v posledním bočním okénku vozu. Ve skutečnosti není tento díl ze skla, nýbrž z polykarbonátu, mezi jehož vrstvy je vložena fólie s touto grafikou.

Ještě prostší technologie se využila při vytvoření devíti prohlubní v horní části vnitřního obložení dveří. Protáhlé obdélníky jsou prostě vylisované do plastu. Ozvláštňuje je ještě oranžovou barvou zvýrazněná středová část. Pokud máte rádi jinou barvu, není to žádný problém. Různých barevných kombinací, které si na voze můžete dopřát, je přes osmdesát.

Originální design zvolili specialisté značky i na sedadlech. I zde to působí na pohled pěkně, ale ve skutečnosti jsou ploché sedáky i opěradla s minimálním bočním vedením dobré při popojíždění ve městech, ale při výletech na venkov, pokud potkáte zatáčky, se po nich budete smýkat ze strany na stranu. Ještě mnohem hůře jsou na tom ale cestující vzadu. Tam už je sedák zcela rovný.

Solidní prostornost

Místo pro zadní cestující jsem zkoušel klasickou metodou. Tedy jsem si nejprve sedačku řidiče nastavil do polohy, ve které obvykle řídím a poté přesedl do druhé řady. Tam jsem zjistil, že člověk s mojí tělesnou výškou (186 centimetrů) bude sice mít nad hlavou ještě poměrně slušnou pěticentimetrovou rezervu, ale jeho kolena už budou jen přibližně centimetr od předního opěradla. Zadní sedáky, které jsou posuvné, byly samozřejmě zasunuty zcela dozadu.

Živě z Paříže: Nová C3 vypadá v reálu ještě lépe! Citroën ukazuje i koncept nové C5

Živě z Paříže: Nová C3 vypadá v reálu ještě lépe! Citroën ukazuje i koncept nové C5

Z prostřední části zadního opěradla lze vyklopit loketní opěrku, která má v sobě zabudované dva držáky na nápoje. Další se nachází u jejich chodidel na zadní části středové konzole. Jsou na tom v tomto směru o poznání lépe v porovnání s lidmi cestujícími vpředu. Těm tvůrci kabiny žádné držáky na kelímky s kávou nebo plechovky se studenými nápoji v jednoduchém dosahu nenabídli. Jediné místo pro umístění obalu s tekutinou je v poměrně hlubokých kapsách ve výplních dveří.

Vzadu si navíc cestující můžou udělat intimní atmosféru díky instalovaným síťovým záclonkám bočních okének. Určitě to ocení maminky, které při cestování v parném létě budou chtít své ratolesti chránit před pálícím sluníčkem.

Citroën C3 Aircross - technické údaje a ceny
Motor 1,2 PureTech 82 1,2 PureTech 110 1,6 BlueHDi 100 1,6 BlueHDi 120
Převodovka 5M 5M 5M 6M
Zdvihový objem [cm3] 1199 1199 1560 1560
Válce/ventily 3/4 3/4 4/2 4/4
Největší výkon [kW/min] 60/5750 81/5500 73/3750 88/3500
Točivý moment [N.m/min] 118/2750 205/1500 254/1750 300/1750
Maximální rychlost [km/h] 165 185 175 183
Zrychlení 0-100 km/h [s] 14,0 10,2 11,5 9,8
Komb. Spotř. [l/100 km] 5,1 4,9 3,9 4,0
Základní cena [Kč] 309.900 374.900 379.000 434.900

Zavazadlový prostor má objem v základní poloze sedaček 410 litrů. To je na poměry auta s délkou jen 415 a půl centimetru docela dobrá hodnota. Navíc ho lze zvětšit, pokud čtyřicetiprocentní nebo šedesátiprocentní část zadní lavice (případně samozřejmě obě), posuneme směrem vpřed. Jde to o třináct centimetrů.

Test Citroënu Grand C4 Picasso: Pro rodinu stále lepší volba než SUV

Test Citroënu Grand C4 Picasso: Pro rodinu stále lepší volba než SUV

Kufr má dvojitou podlahu, a pokud ji umístíte do vyšší polohy, můžete získat po sklopení zadních opěradel rovnou plošinu. Bohužel v tomto prostoru nenajdete moc vychytávek, které usnadňují přepravu nákladů. Například háčky jsou spíše naznačené vykrojením v plastu bočního obložení.

Ledecká má ZLATO ze Super-G a na ZOH šokovala lyžařský svět

Citroën

Citroën je nejdůležitější francouzská automobilka, součást PSA Peugeot Citroën.

Společnost v roce 1919 založil André-Gustave Citroën. Byla to první automobilka s masovou sériovou výrobou mimo území USA. Od října 2014 patří pod Citroën také samostatná značka DS, která vyrábí luxusněji zaměřené vozy.

Citroën C1 • Citroën C3 • Citroën C3 AircrossCitroën C-Elysée • Citroën C4 Cactus • Citroën C5 Aircross • Citroën Spacetourer • Citroën BerlingoCitroën Jumper

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Úvod, design a prostor
  2. Ovládání, jízda a závěr
  3. Fotogalerie
Nový Hyundai i20 může vzbudit poprask! Řídili jsme prototyp s litrovým motorem

Hyundai i20 1.0 T-GDI

Nový Hyundai i20 je očekávaným soupeřem fabie a spol. Přijede až v říjnu, my už jsme jej ale exkluzivně vyzkoušeli.

20.  9.  2020 | Jiří BaborskýOndřej Mára | 47 příspěvků
Poprvé za volantem Škody Octavia RS iV: Eso v rukávu spořivého manažera

Škoda Octavia RS iV

Nová Škoda Octavia RS je k mání ve třech verzích pohonu. Vyzkoušeli jsme tu, která je z pohledu techniky nejkomplikovanější.

17.  9.  2020 | Vladimír Kadera | 88 příspěvků
S elektrickým VW ID.3 poprvé v Česku: Velký skok pro VW, problém pro ostatní?

VW ID.3 1st Edition 150 kW

Volkswagen ID.3 se na našem trhu už nějaký ten pátek prodává, vůbec první kontakt na české půdě jsme s ním však zažili až minulý týden. A vy můžete taky.

14.  9.  2020 | Jan Mička | 59 příspěvků