TEST BMW X4 M40d/240 kW: Začnu mít konečně rád crossovery?

Projet se v nejvýkonnější naftové X4 někde na riviéře, prskali bychom nad jejím podivným designem. Když ale máte na silnicích kalamitu a objevíte její zábavně naladěnou čtyřkolku, máte Vánoce i v únoru.
Radosti
Nastavení pohonu všech kol
Špičkově řadicí převodovka
Perfektně sladěný motor s převodovkou
Dynamika dieselu
Starosti
O dost vyšší než udávaná spotřeba
Navzdory mezigenerační dietě pořád vysoká hmotnost
Poměrně tuhý podvozek
9  /10

V neděli ráno se má spát. Nebo případně vracet z povedeného flámu. Každopádně vstávání o víkendu před šestou by se mělo normálně zakázat. Přesto jsem musel v tuto nekřesťanskou hodinu vytáhnout paty z vyhřáté postele do mrazu, a ještě rozespalý usedl za volant, abych se trmácel kamsi mezi Chomutov a Karlovy Vary.

TEST BMW X5 M50d: Tohle je další SUV, které zaujme i řidiče!

TEST BMW X5 M50d: Tohle je další SUV, které zaujme i řidiče!

V tu chvíli mi ani nenapadlo přemýšlet jako obvykle o tom, jestli SUV jsou nebo nejsou nevzhledná, těžkopádná či jinak nepatřičná auta. Byl jsem rád, že jsem mohl usednout do výtečně tvarované sedačky obepínající boky podobně jako džíny frivolnější instagramové modelky a spokojeně zmáčkl tlačítko vyhřívání volantu.

Venku to díky vytrvale padajícímu bílému poprašku začínalo vypadat jako normální zima. Což mi v první řadě připomnělo, že bych na novém přizvednutém mnichovském liftbacku docela ocenil tak obyčejnou věc, jako je zadní stírač.

Nové BMW X3 M a X4 M: Ostrá SUV nabízí až 510 koní a stovku za 4,1 s

Nové BMW X3 M a X4 M: Ostrá SUV nabízí až 510 koní a stovku za 4,1 s

Vyhřívání okna sice funguje prakticky okamžitě, nicméně módní sklon zadního víka à la kupé je poněkud nedostačující na to, aby se jakákoli vrstva sněhu odlepila a sklouzla dolů jen díky sálání tepla. Tedy přesněji řečeno, jde to, ale museli byste čekat poměrně dlouho, zatímco s pomocí stírače by to bylo dílo okamžiku.

Nové a o kus větší

Když už jsem nakousl tvary BMW X4, asi bychom se mohli před projížďkou v lokální kalamitě nejdříve (tradičně) zamyslet i nad zbylou částí auta. Tedy zamýšlet se tady budu já. Vy pak můžete v diskusi s chutí kritizovat třeba vkus či názory autora.

Ale zpátky k meritu věci. Musím říct, že jsem názor na vzhled „x-čtyřky“ nezměnil. Stále se mi nelíbí. Pravděpodobnost, že se mi líbit bude, je asi stejná, jako že se příští pátek strefím do eurojackpotu. Nicméně tohle auto vypadá přeci je trochu lépe než mohutnější a zavalitější X6, ačkoli mezigeneračně trochu narostlo ve všech směrech kromě výšky.

Nová Alpina B7: Tryskáč na kolech má 608 koní a umí až 330 km/h

Nová Alpina B7: Tryskáč na kolech má 608 koní a umí až 330 km/h

Vidíte, o tom jsem se vlastně ještě nezmínil. Tohle není modernizace, ale zbrusu nové auto. A zajímavé na tom je, že předchůdce se na trhu neohřál více než čtyři roky. Proč šla první X4 tak brzy do důchodu, můžeme spekulovat. Jsou k tomu ale asi jen dvě teorie. Jedna říká, že se menší kupé-crossover prodával hůře, než v bavorské automobilce doufali, a tak ho vyměnili o dva roky dříve.

Spíše bych se ale přikláněl ke druhé mnohem prozaičtější variantě, která má co do činění s životním cyklem mechanicky spřízněné X3. A protože ji Němci po sedmi letech vyměnili zrovna vloni, pro jistotu zařízli i papírově sice mladší, ale po technické stránce stejně vybavenou X4.

Více místa hlavně vzadu

Pokud by vás ale zajímalo, co si myslím, tak mě tohle auto už tolik neirituje. Díky úzkým, horizontálně orientovaným zadním svítilnám, není mnichovská novinka opticky tak vysoká. Navíc boky mají na sobě tolik prolisů, že by rozbily i hrací plochu FC Bayern.

BMW M340i xDrive detailněji: Ostrý mezistupeň má 374 koní a launch control

BMW M340i xDrive detailněji: Ostrý mezistupeň má 374 koní a launch control

Asi nejvíce proto bučí příď připomínající karikaturu vzteklého zubra od Disneyho. Spíše bych ale nasměroval vaši pozornost k místu zlomu mezi střechou a zadním oknem, které je teď nepatrně výš a má docela zásadní vliv na prostor pro cestující na zadních sedadlech.

Tedy přesněji řečeno pro jejich hlavy. A protože se díky prodlouženému rozvoru povedlo najít také pár centimetrů navíc v podélném směru, jeden si už vzadu nepřipadá jako konzervovaná sardinka. Samozřejmě nečekejte komfort „eLkové“ sedmičky, každopádně i ti od béčkového sloupku dozadu teď mohou ve dvojici cestovat velice pohodlně.

BMW řady 8 Cabrio oficiálně: Plátěnou střechu složí za 15 vteřin

BMW řady 8 Cabrio oficiálně: Plátěnou střechu složí za 15 vteřin

Naopak vpředu se moc nespekulovalo. Dostanete kokpit X3, a to znamená, že není moc do čeho píchnout. Co bych možná změnil, jsou lesklá tlačítka na středové konzole. Na slunci hází při špatném úhlu prasáka, a pokud si nepamatujete pozici jednotlivých funkcí, může to trochu zkomplikovat ovládání. Je to však jen pověstná piha na jinak povedeném a funkčním celku. V tomto směru se mi zkrátka líbí přímý německý přístup ve stylu „nevymýšlej, co už bylo vymyšleno".

BMW

BMW (zkratka z Bayerische Motoren Werke AG) je německá automobilka, které vznikla v roce 1916. Sídlí v Mnichově. BMW vlastní také značku Mini a patří pod ní i Rolls-Royce Motor Cars.

BMW Řada 1 • BMW Řada 2 • BMW Řada 3 • BMW Řada 4 • BMW Řada 5 • BMW Řada 6/6 GTBMW Řada 7BMW X1 • BMW X2BMW X3BMW X4BMW X5BMW X6BMW X7BMW Z4

TEST Toyota RAV4 2.5 Plug-in Hybrid: Zenový silák za všechny prachy

Toyota RAV4 2.5 Plug-in Hybrid

Je to druhá nejvýkonnější Toyota v nabídce na našem trhu. A nejde o sporťák ani v rámci kategorie SUV. Slouží k přesně opačným účelům, které zvládá na výbornou. I když bez chyb není.

včera | Richard Herbich
TEST Dacia Sandero 1.0 SCe Comfort: Co všechno lze mít za míň než 300 tisíc?

Dacia Sandero 1.0 SCe

Nová Dacia Sandero nám připadá tak zajímavá, že vám ji v krátkém čase servírujeme už podruhé. Tentokrát jsme vyzkoušeli běžné provedení v nejvyšší výbavě, ale zato s nejslabším motorem z celé nabídky. A bylo senzační!

5.  3.  2021 | Jan Mička | 32 příspěvků
TEST Volkswagen Golf GTI 2.0 TSI DSG: Kam se ještě základní GTI nevydalo

Volkswagen Golf GTI 2.0 TSI DSG

Základní Volkswagen Golf GTI byl vždy střídmou cestou ke každodennímu cestování se sklony k mírnému sportování. Teď už to tak úplně neplatí.

3.  3.  2021 | Vladimír Kadera | 26 příspěvků