Test BMW i3 REX: Dynamika a zkouška benzinových dovedností

Změřili jsme dynamiku BMW i3 s benzinovým dvouválcem. Výsledek překvapí, protože tohle auto potrápí při sprintu třeba i Octavii RS. Záleží ovšem na tom, jak máte nabité akumulátory. A vůbec, jak to celé v praxi funguje? A zvládne jezdit i3 jenom na benzin?
Seznam kapitol
  1. Úvod, Zrychlujeme do plných
  2. Bez elektrické energie, Jak může, zapojí elektromotor, Čistě na benzin

BMW i3 určitě dobře znáte. Třeba i proto, že jsme německý elektromobil zkoušeli před delší dobou v rámci našeho elektrického srovnávacího testu. Vůz, který na chvíli zaparkoval v naší redakci, je ještě stále v provedení před modernizací se slabší baterií (60 Ah), takže mu nevěnujeme klasický redakční test. Nicméně u jednoho detailu se zatavit musíme.

Tentokrát se nám totiž dostala do rukou varianta vybavená dvouválcovým generátorem elektrické energie a jak jsme se doslechli, vlastně panuje docela hodně nejasností ohledně toho, co tento systém umí, neumí a jak vůbec funguje. Tak se na to podívejme. 

Elektrický srovnávací test: BMW i3 vs. VW e-Golf vs. Nissan Leaf  

Elektrický srovnávací test: BMW i3 vs. VW e-Golf vs. Nissan Leaf  

BMW i3 REX, jak je toto auto označené, je v zásadě obyčejné BMW i3, akorát má vzadu vedle elektromotoru umístěný dvouválcový spalovací motor (mimochodem ověnčený několika oceněními) o objemu 647 cm3, jehož původ hledejme u skútru C 650. Maximální výkon dosahuje na 25 kW (34 k), výkon elektromotoru jako takového je pak 125 kW (170 k). 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na pohled to je BMW i3 jako každé jiné, tento exemplář ale vzadu ukrývá ještě dvouválcový motor, který v podstatě řeší téměř všechny problémy spojené s používáním klasického elektromobilu 

Určitě už víte, že tento motůrek vůbec nezasahuje do hnacího řetězce, pouze vyrábí elektřinu tehdy, když je to potřeba, nebo když si to vy budete přát a aktivujete generátor předem (třeba na dálnici). 

Když jsme auto přebírali, ukazovalo elektrický dojezd 150 km plus dalších 120 benzinových kilometrů. To už je docela solidní akční rádius. Samozřejmě nelze brát tato čísla absolutně, protože dost závisí na vašem jízdní stylu, ale to dnes necháme stranou. Jen připomeneme, že dříve v testu BMW i3 reálně ujelo pouze na akumulátory 152,2 km. Dnes nás ale především zajímá, co se stane, když se baterie vybijí. 

BMW i3 dostalo nové baterie. Zvládne ujet až 300 km na jedno nabití

BMW i3 dostalo nové baterie. Zvládne ujet až 300 km na jedno nabití

Zrychlujeme do plných 

To znamená, že potřebujeme akumulátory vybít a toho docílíme nejrychleji prudkou akcelerací, což je ideální záležitost pro změření dynamiky. BMW i3 vždy platilo za velmi svižný elektromobil, jak na tom tedy je? 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
BMW i3 nikdy nebylo takový ten elektromobil, co radši nejede, jenom aby se mu náhodou příliš nevybyly akumulátory. Výkon elektromotoru 125 kW znamená velmi solidní dynamické vlastnosti

Oficiálně by měl vůz zvládnout stovku za 7,9 s, podle našeho měření se v průměru dvou nejlepších pokusů v každém směru dostal na 7,86 s. Nutno podotknout, že akcelerace je pocitově opravdu velmi zajímavá, což dokazuje také porovnání v následujícím grafu. Ten nám dám dobrou představu o tom, jak si BMW i3 po stránce dynamiky zhruba vede. Do grafu jsme dali testované BMW, Volvo XC90 D5 AWD (165 kW/225 k), Subaru BRZ (147 kW/200 k) a Škodu Octavia RS TDI s pohonem všech kol. 

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá akcelerace BMW i3 (červená), Škody Octavia RS TDI 4x4 (modrá), Volva XC90 D5 AWD (zelená) a Subaru BRZ (světle modrá). Volvo je nejpomalejší, ostatním se i3 do 100 km/h vyrovná

Jak je vidět, akcelerace BMW i3 je zhruba do 80 km/h zcela lineární, následně se vyrovná naftové Octavii RS i Subaru BRZ, ale se vzrůstající rychlostí začne ztrácet. V grafu vidíme akceleraci do 140 km/h, protože oficiální maximálka je 150 km/h a podle GPS se na tuto rychlost i3 ani nedostane. Nejvíce se při testu elektrické, tedy vlastně dnes hybridní, BMW dostalo na 147 km/h. 

Fototest Volkswagen XL1: Taky trochu podvod. Ale odpustíte mu to

Fototest Volkswagen XL1: Taky trochu podvod. Ale odpustíte mu to

Níže v tabulce pak najdete konkrétní čísla, která rozhodně nejsou nezajímavá. Zkoušeli jsme akceleraci ve všech režimech jízdy (Comfort, Eco Pro a Eco Pro+), nicméně výsledky byly zhruba stejné. Sympatické na i3 je i to, že tohle vybíjení proložené rychlou jízdou po dálnici trvalo poměrně dlouho. 

Co se ale stane, když dojde elektrická energie? Zastaví se BMW

BMW i3 vs. Škoda Octavia RS 2.0 TDI 4x4 vs. Subaru BRZ vs. Volvo XC90 D5 AWD
  BMW i3 Škoda Octavia RS 2.0 TDI 4x4 DSG Subaru BRZ Volvo XC90 D5 AWD
0-50 km/h (s) 3,3 2,41 2,64 3,02,83
0-100 km/h (s) 7,86 7,62 7,60 8,82
30-50 km/h (s) 1,36 1,21 1,17 1,47
50-70 km/h (s) 1,39 1,73 1,69 1,89
80-120 km/h (s) 5,97 5,88 5,16 6,38
Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Úvod, Zrychlujeme do plných
  2. Bez elektrické energie, Jak může, zapojí elektromotor, Čistě na benzin
Minitest Fiat Tipo kombi 1.6 Multijet DDCT: Přepísknutý budget

Fiat Tipo kombi 1.6 Multijet DDCT (minitest)

Pokud potřebujete levný kombík, důvod vynechat z výběru Tipo vážně nemáte. Fiat ho prodává za slušné peníze. Co když ale chcete diesel, automat a lepší výbavu? Bude Ital pořád ještě takové terno?

včera | Miro Mihálik | 28 příspěvků
TEST BMW M5: Supersport ve smokingu. Může tohle fungovat?

BMW M5

Ano, nová M5 je čtyřkolka, s přepňovaným motorem a masážními sedačkami. Je nejtěžší a nejvýkonnější z modelů M. A takové parametry já osobně neupřednostňuji. Jenže nic není tak, jak se zdá.

18.  10.  2018 | Milan Lažanský | 51 příspěvků
Minitest Kia Stinger 2.2 CRDi GT Line: Potěšení s vůní nafty

Kia Stinger 2.2 CRDi GT Line (minitest)

Z nafty se stalo politické téma a zdá se, že její dny jsou sečteny. To je ideální moment dát si špetku nekorektnosti v podobě úsporného dieselu, který navíc hrabe těmi správnými koly a… je z Koreje.

16.  10.  2018 | Miro Mihálik | 28 příspěvků