Tesla ukazuje siluetu lidového elektromobilu. „Model 2“ má být konkurentem Volkswagenu ID.2

Po několika letech náznaků a čekání se u amerického výrobce elektromobilů možná konečně něco děje. V blízké době se máme těšit na dva nové produkty.

Zatím poslední skutečně velkou událostí s reálnými výsledky pro masového zákazníka bylo představení Modelu Y v roce 2019, od té doby nás Tesla láká, naznačuje, slibuje. Již letos by se měla pomalu rozběhnout výroba pick-upu Cybertruck, od loňska vznikají i tahače Semi, na nový Roadster stále čekáme. To vše jsou ale poněkud úzkoprofilové záležitosti, nyní běžného řidiče zajímá spíš lidovější zboží.

Tím se má stát připravovaný kompaktní model, kterému zatím veřejnost přisuzuje název „2.“ Na setkání akcionářů Elon Musk potvrdil vývoj dvou nových produktů (někdy uvádí i tři), které by měly vznikat v počtu více než pěti milionů kusů ročně – otázkou je ale za jak dlouho. Prvním z nich by měla být značně vylepšená verze Modelu 3, zatím známá jako „Project Highland.“ Druhým je právě masový elektromobil s cenově výhodnějšími LFP bateriemi (lithium-železo-fosfátovými) a dojezdem okolo čtyř set kilometrů.

Dle zveřejněné siluety zřejmě nepůjde o hatchback, ale spíše o crossover s vyšší stavbou karoserie na menším půdorysu. Měl by dostat novou architekturu ve stylu posledního vývoje přístupu k výrobě Tesel, tedy v duchu zjednodušování, menšího počtu dílů a efektivnějšího procesu stavby. Ohledně ceny panuje napříč celým automobilovým průmyslem shoda o ideální hladině okolo 25 tisíc dolarů či eur, tedy zhruba půl milionu korun. Uvidíme, zda s tímto názorem Tesla souzní, i když její agresivní cenová politika poslední doby by měla znamenat konkurenceschopnou cenovku.

Tesla

Tesla Motors je společnost z kalifornského Silicon Valley, která se specializuje výhradně na výrobu elektromobilů.

Kromě vlastních modelů Tesla spolupracuje na vývoji automobilů s elektrickým pohonem také s jinými automobilkami a firmami.

Tesla Model S • Tesla Model 3 • Tesla Model X • Tesla Model Y • Tesla Cybertruck

Diskuze (25) Další článek: Speciální Seaty Ibiza a Arona poukazují na použití recyklátů. Odpad je z míst, kde nejvíce škodí

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,