Tesla se v roce 2018 dostala do zisku. Co bude dál?

Automobilka bude mimo jiné pokračovat ve vývoji nových modelů. Kdy se dočkáme crossoveru Y?

Že má za sebou americká Tesla nejúspěšnější rok v historii, už víme. Víme také, že o práci přijde zhruba tři tisíce lidí, aby mohla Tesla nabízet levnější Model 3. Teď už i víme, na kolik si americká automobilka v loňském roce přišla. Zřejmě je co slavit.

V posledním kvartálu loňského roku byl zaznamenán profit 139 milionů dolarů, což je sice o více jak polovinu méně než ve třetím čtvrtletí, ale ve výsledku to za celý rok dělá téměř miliardu dolarů. Jak řekl sám Elon Musk, loňský rok byl pro Teslu největší výzvou, ale nakonec byl také nejúspěšnější.

Tesla propustí tisíce lidí. Asi jenom tak se může vymanit z problémů

Tesla propustí tisíce lidí. Asi jenom tak se může vymanit z problémů

Zisky jsou totiž téměř o polovinu větší než v roce 2017. Razantní nárůst byl dosažen i díky zahájení prodeje Modelu 3 na americkém trhu. Letošní rok by podle všeho měl být ještě lepší. Automobilka bude totiž i nadále pokračovat v ofenzívě na světovém trhu.

Bohužel v prvních třech měsících se dodávky Modelu 3 zpozdí a společnost také musí zaplatit dluh 920 milionů dolarů. Vzhledem k celkovému zisku 3,7 miliardy dolarů je to však nepotopí. Ve zbytku roku však o vozy Tesla zřejmě nebude nouze. Nově budovaná továrna v Šanghaji má produkovat 3000 vozů týdně.

Majitel Tesly Model X vyrazil na tankodrom do Milovic. Výsledek šlo očekávat

Majitel Tesly Model X vyrazil na tankodrom do Milovic. Výsledek šlo očekávat

Modelová řada automobilky se navíc brzy rozroste o další model. Chystaný model Y by se měl objevit v roce 2020 v podobě malého crossoveru. Tesla tak bude mít z modelů konečně celé slovo. Modely jsou totiž vydávané tak, aby daly chronologicky dohromady slovo „S-3-X-Y“. Crossover by se měl vyrábět v Nevadě.

Minitest BMW M850i xDrive Gran Coupé: Osm válců a čtyři věčně vysmáté hlavy

BMW M850i xDrive GC

Třetí karosářská varianta uzavírá náš obrázek o tom, jaká vlastně nová osmička je. Zároveň nám ale nedá si nevzpomenout na jedno z nejlepších aut na trhu. To je totiž také z Mnichova.

dnes | Vladimír Kadera | 19 příspěvků
Za volantem Volkswagenu ID.3 (150 kW): Zásadní? To ano! Ale vážně i revoluční?

Volkswagenu ID.3 (150 kW)

Pro značku Volkswagen má být zásadním modelem jako kdysi Brouk a Golf. Elektromobil ID.3 nabral zpoždění, teď se ale konečně hlásí o slovo.

4.  8.  2020 | Stanislav Kolman | 79 příspěvků
Minitest elektromobilu Mini Cooper SE: Kulový blesk září jasně, ale jen krátce

Mini Cooper SE

Je lépe vyvážený než benzinový originál, a navíc má dost elektrických koní na to, abychom mu mohli bez ironie říkat ostrý hatchback. S malou kapacitou akumulátorů je to ale omezená, a kvůli ceně ne právě levná forma zábavy.

2.  8.  2020 | Miro Mihálik | 27 příspěvků