Tesla se v roce 2018 dostala do zisku. Co bude dál?

Automobilka bude mimo jiné pokračovat ve vývoji nových modelů. Kdy se dočkáme crossoveru Y?

Že má za sebou americká Tesla nejúspěšnější rok v historii, už víme. Víme také, že o práci přijde zhruba tři tisíce lidí, aby mohla Tesla nabízet levnější Model 3. Teď už i víme, na kolik si americká automobilka v loňském roce přišla. Zřejmě je co slavit.

V posledním kvartálu loňského roku byl zaznamenán profit 139 milionů dolarů, což je sice o více jak polovinu méně než ve třetím čtvrtletí, ale ve výsledku to za celý rok dělá téměř miliardu dolarů. Jak řekl sám Elon Musk, loňský rok byl pro Teslu největší výzvou, ale nakonec byl také nejúspěšnější.

Tesla propustí tisíce lidí. Asi jenom tak se může vymanit z problémů

Tesla propustí tisíce lidí. Asi jenom tak se může vymanit z problémů

Zisky jsou totiž téměř o polovinu větší než v roce 2017. Razantní nárůst byl dosažen i díky zahájení prodeje Modelu 3 na americkém trhu. Letošní rok by podle všeho měl být ještě lepší. Automobilka bude totiž i nadále pokračovat v ofenzívě na světovém trhu.

Bohužel v prvních třech měsících se dodávky Modelu 3 zpozdí a společnost také musí zaplatit dluh 920 milionů dolarů. Vzhledem k celkovému zisku 3,7 miliardy dolarů je to však nepotopí. Ve zbytku roku však o vozy Tesla zřejmě nebude nouze. Nově budovaná továrna v Šanghaji má produkovat 3000 vozů týdně.

Majitel Tesly Model X vyrazil na tankodrom do Milovic. Výsledek šlo očekávat

Majitel Tesly Model X vyrazil na tankodrom do Milovic. Výsledek šlo očekávat

Modelová řada automobilky se navíc brzy rozroste o další model. Chystaný model Y by se měl objevit v roce 2020 v podobě malého crossoveru. Tesla tak bude mít z modelů konečně celé slovo. Modely jsou totiž vydávané tak, aby daly chronologicky dohromady slovo „S-3-X-Y“. Crossover by se měl vyrábět v Nevadě.

Minitest Suzuki Vitara 1.0 BoosterJet 4x4: Jediné svého druhu?

Suzuki Vitara 1.0 BoosterJet 4x4 (minitest)

Na kombinaci litrového tříválce a pohonu všech kol jenom tak nenarazíte. Suzuki Vitara se takto nabízí výhradně ve výbavě Premium za 490.900 Kč a jde o vůz, který byste rozhodně neměli přehlížet.

19.  2.  2019 | Vladimír Kadera | 45 příspěvků
TEST BMW X4 M40d/240 kW: Začnu mít konečně rád crossovery?

BMW X4 M40d

Projet se v nejvýkonnější naftové X4 někde na riviéře, prskali bychom nad jejím podivným designem. Když ale máte na silnicích kalamitu a objevíte její zábavně naladěnou čtyřkolku, máte Vánoce i v únoru.

17.  2.  2019 | Miro Mihálik | 23 příspěvků
Minitest Škoda Superb 1.5 TSI ACT DSG: Je to o úhlu pohledu

Škoda Superb 1.5 TSI ACT (minitest)

Nový motor, stejný výkon. Změnila se nějak základní Škoda Superb s jednotkou 1.5 TSI?

15.  2.  2019 | Vladimír Kadera | 94 příspěvků