Tento Jeep Grand Wagoneer je důkazem, že k některým tradicím by se nemělo vracet. Za „dřevěné“ vnější dekory dáte balík

Estetická kvalita tohoto doplňku je sice diskutabilní, ale přírodní vzor na bocích k americké automobilové kultuře patří už zhruba sto let.

Dřevěné dekorační prvky na bocích aut můžeme znát hlavně ze starých amerických filmů, u moderních aut je prakticky nevidíme. Jejich původ můžeme hledat v pradávných dobách motorismu, kdy byla auta stavěna na rámech, na něž se přidávala karoserie.

Dřevěné dveře a někdy i celé boky auta měly evokovat koňské kočáry z dob dávno minulých, šlo také o snadno zpracovatelný a dostupný (byť ne zcela trvanlivý) materiál. Auta s „přírodními“ bočními panely nabízela většina automobilek – Ford, Packard, Chrysler a další.

Posledními sériovými vozy s dřevěnými boky na americkém trhu byly Buick Roadmaster Estate Wagon a Super Estate Wagon začátkem padesátých let. Automobilky na tento styl ale nezanevřely – imitaci materiálu nabízely v podobě kovu, vinylu a různých nalepovacích prvků.

Ty nyní nabízí společnost Wagonmaster pro nové Jeepy Wagoneer a Grand Wagoneer. Zatím jde o omezenou sérii, která se dostala do několika dealerství značky. Sada stojí ne zanedbatelnou částku – 1899 dolarů, tedy zhruba 45 tisíc korun.

Jeep

Jeep, založený v roce 1941, zvítězil v soutěži vyhlášené americkou armádou. Od roku 1945 začal vyrábět i civilní terénní automobily.

Je to tradiční výrobce off-roadů a jeho název je často synonymem pro tento typ automobilů. Patří do skupiny Stellantis.

Jeep Renegade • Jeep Compass •​ Jeep Cherokee •​ Jeep Wrangler

Diskuze (6) Další článek: Hyundai v Německu nasadí těžké vodíkové náklaďáky. Ve Švýcarsku už najely 4 miliony kilometrů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , Auta SUV na Heureka.cz