Temná strana vonných stromečků: Osvěžovače mohou do interiéru uvolňovat karcinogenní látky

Krásně provoněné auto sice zpříjemní cestování, ale dávejte si pozor na to, co vdechujete. Poznejte také, že opojná vůně "nového auta" je opojná úplně jinak, než byste chtěli.

Pro většinu z nás je běžnou samozřejmostí se ráno povzbudit deodorantem, aby se kolem nás nelinul sice přirozený, ale přesto nevábný odér. Stejně tak si velké procento řidičů snaží zpříjemnit vůní atmosféru ve voze. Není divu, když řada z nás by mohla auto prohlásit svým druhým domovem.

Osvěžovače vzduchu si oblíbili zejména lidé, kteří si za volantem rádi zapálí cigaretu, často vozí domácího mazlíčka nebo jsou jen nepořádní. Čalounění sedadel vám může rozlité tekutiny a další „nehody“ připomínat hodně dlouho. Podle dat vyplývajících z nákupů prostřednictvím portálu Heuréka je nejoblíbenější vůně třešní, následovaná esencí „nového auta“ a cedrovým dřevem.

Docela dobře se dá okénko otevřít právě osvěžovači s vůní „nového auta“. Tu není vůbec lehké napodobit a v reálu se jedná o pěkný chemický koktejl. Když nasednete do auta právě přivezeného k prodejci, ucítíte směs chemikálií z tkanin, plastů, lepidel a pěnových výplní, které se z čerstvě vyrobeného auta uvolňují v podobě těkavých sloučenin.

Běžně dostupné osvěžovače jsou sice mnohem šetrnější, ale za něco zdravého je považovat nelze. I když jejich přímá závadnost není prokázána, a každý na ně reaguje trochu jinak, obsahují látky, které mohou být spouštěči řady zdravotních komplikací. Výrobci často neuvádějí kompletní seznam obsažených sloučenin, ale i kdyby ano, tak je třeba zmínit i následnou přítomnost sekundárních znečišťujících látek vznikajících během používání při slučování se všudypřítomným ozónem.

Je vědecky dokázáno, že běžně dostupné osvěžovače uvolňují do interiéru benzen, formaldehydy a toluen, což jsou karcinogenní látky. Do této skupiny patří i xylen a styren. Tento mix často stojí za alergickými reakcemi ovlivňujícími dýchací cesty. Způsobují kýchání, svědění v nose i bolesti hlavy. Za ně poděkujte zejména toluenu.

Vdechování těchto chemických látek může ovlivnit nervovou soustavu, ale také ledviny a játra, která tělo zbavují toxinů. Při jejich zhoršené účinnosti roste riziko vyrážek, akné a jiných kožních problémů. Výjimkou nejsou ani změny krevního tlaku či srdečního tepu a snížená funkce štítné žlázy.  Národní akademie věd ve výzkumu zjistila, že například ftaláty obsahují více jak tři čtvrtiny osvěžovačů, a to včetně těch tvářících se jako přírodní.

Z laického pohledu to lze považovat za extrém, ale lékaři zmiňují také spojení s hormonálními abnormalitami včetně reprodukčních vad kvůli poškození DNA spermií a snížené pohyblivosti. U žen se pak dá hovořit o zvýšeném riziku rakoviny vaječníků.

Ačkoliv výčet možných dopadů vypadá katastroficky, platí jednoduché pravidlo – nic nepřehánět a pokud možno, využít co nejpřírodnější produkty. Pro automobily mají nejčastěji podobu aroma difuzérů s esenciální olejovou náplní. Jen pozor, abyste ji při doplňování nerozlili v autě. Různé parfémy instalují i některé automobilky do luxusních modelů, kde je jejich uvolňování i složení pečlivě sledováno, takže i zde můžete být bez obav. 

Diskuze (18) Další článek: Ferrari 250 GT SWB California Spider se prodalo za 403 milionů. Majitelé na něm zbohatli tisícinásobně

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,