Tatra už plní své nové muzeum. Takto probíhal přesun vzácných exemplářů

Expozice nového muzea nákladních vozů Tatry se již pomalu plní. První místa si už zabraly pořádné ikony.

V muzeu kopřivnické Tatry je v posledních dnech a týdnech pořádně živo. Po dvou desítkách let totiž expozici Technického muzea opustilo několik nákladních vozidel, jejichž domovem bude nově vyhrazené muzeum nákladních automobilů v blízkosti areálu automobilky Tatra Trucks. Hrstka fotek z přesunu vozidel ukazuje, že v nové expozici bude na co koukat.

Legendární Slovenská strela podstupuje ostré testy. I na trati je krásná, podívejte

Legendární Slovenská strela podstupuje ostré testy. I na trati je krásná, podívejte

Mezi prvními vozy se minulý týden vydala do nových prostor po vlastní ose hasičská Tatra 805, přičemž manévry šnůry legendárních nákladních tatrovek poté utvrdil slavný závodní speciál T 815 4x4, který v roce 1988 dojel na první místo v Rallye Paříž-Dakar. K této příležitosti se u tatrovky setkala i původní posádka Karel Loprais, Radomír Stachura a Jaroslav Krpec.

Do pohybu se daly po svých i tyrkysový prototyp T 162-2 a cestovatelská verze Tatry 805, přičemž na přívěsu byly dopraveny třeba valník T 43/52 nebo šestikolová T 72. Dále se vlastní silou projela i expediční Tatra 138 Lambaréné, která byla statickým exponátem několik desítek let. Z dobrodružných tatrovek pak čekal přesun po vlastní ose i modely T 815 „Živá Afrika“ a legendární kolos Tatra 815 GTC „Tatra kolem světa“.

Tatra bývala na autosalonech hvězdou. Dobové snímky vás vrátí až do roku 1934

Tatra bývala na autosalonech hvězdou. Dobové snímky vás vrátí až do roku 1934

Nové muzeum vzniklo rozsáhlou rekonstrukcí haly bývalé slévárny Tatry. Součástí reorganizace muzea bude i návrat ikonického vlaku Slovenská strela, který bude mít vedle muzea svůj vlastní depozitář. Vlak po dlouhé a náročné renovaci najíždí testovací kilometry, jelikož nebude fungovat pouze jako statický exemplář muzea.

Realizace kompletní expozice nového muzea pro nákladní vozy Tatry bude probíhat ještě v následujících měsících. V původním Technickém muzeu pak zůstane expozice osobních automobilů značky. Uvolněné místo zaplní například i nejmladší exponát tatrovácké sbírky, nedávno renovovaná limuzína T 700-2 z roku 1997.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Řídili jsme nové Porsche Taycan Cross Turismo: Letí na silnici, dovádí v terénu!

Porsche Taycan Cross Turismo

Dostali jsme příležitost vyzkoušet nový přírůstek do elektrické rodiny Porsche Taycan. Je praktičtější a neztratí se ani mimo zpevněné cesty.

včera | Stanislav Kolman | 4 příspěvky
TEST Subaru Forester 2.0ie-S ES Sport: Pozor, vezu rybičky!

Subaru Forester ES Sport

Subaru Forester se nyní prodává i ve verzi Sport. Nečekejte ale žádné turbohrátky, tohle je hraní si s barvičkami.

9.  5.  2021 | Vladimír Kadera | 2 příspěvky
TEST Hyundai i10 1.0 T-GDI N Line: Bejby nebude sedět v koutě!

Hyundai i10 1.0 T-GDI N Line

Městskou krabičku se sportovním vzhledem asi nebudou všichni brát úplně vážně. V Hyundai i10 se 100koňovým přeplňovaným motorem se však skrývá víc, než se na první pohled zdá.

7.  5.  2021 | Jan Mička