Tatra T12 byla inspirací k vytvoření snad nejznámější židle u nás. Koupíte ji i dnes

Britská organizace pro podporu českéhoho kulturního bohatsví vyšťourala zajímavou informaci.

Nizozemský architekt Mart Stam se narodil v roce 1899 a za svou kariéru toho stihl opravdu hodně. Byl jedním z architektů dělnické kolonie Weissenhof ve Stuttgartu, spolupracoval na výrobně tabáku Van Nelle v Nizozemsku a neposlední řadě spolupracoval s Janem Paličkou na jeho rodinné vile v Dejvicích.

Tatra 700 Miloše Zemana pořád jezdí. Je nádherná, dochovala se i unikátní výbava

Tatra 700 Miloše Zemana pořád jezdí. Je nádherná, dochovala se i unikátní výbava

Tento průkopník moderní architektury byl známý i díky svým návrhům nábytku. Jeho největším dílem v tomto odvětví je poněkud překvapivě židle. Jednoduchá funkcionalistická židle s trubkovou konstrukcí vznikla v roce 1926 a její design dodnes žije. Stále si ji můžete koupit jako nový kousek, nicméně nepatří k nejlevnějším a zaplatíte za ni klidně i přes deset tisíc korun.

Tahle Tatra je vážně z papíru! Nádherná díla českého modeláře nemají obdoby

Tahle Tatra je vážně z papíru! Nádherná díla českého modeláře nemají obdoby

Trubková konstrukce byla ve 30. letech velmi oblíbená. Byla lehká, jednoduchá na výrobu a dostatečně pevná. Objevovala se tak napříč všemi možnými odvětvími průmyslu. Ani Stam nebyl v navrhování trubkových židlí sám, podobnou židli například navrhl i architekt Marcel Breuer a další. 

Krásná Tatra T87 putovala ze Slovenska až do Austrálie. Dnes má ohromnou cenu

Krásná Tatra T87 putovala ze Slovenska až do Austrálie. Dnes má ohromnou cenu

S trubkovou konstrukcí se tak obloukem dostáváme až k Tatře, chvíli před Stamovým návrhem. Vedle třeba samotných částí podvozku byla trubková konstrukce postupně používána i v interiéru. To nás přivádí k dvoudveřové Tatře T12 (až na pár detailů shodná s předchozím modelem T11), která měla nová přední sedadla z niklovaných trubek o průměru 30 mm se sklopnými opěrkami, aby se zákazníci mohli bez problému dostat pro věci na zadní sedadla.

Škoda Decatop z Holandska je extrémně vzácná. Slavný první kus jezdí v Česku

Škoda Decatop z Holandska je extrémně vzácná. Slavný první kus jezdí v Česku

Britská organizace Friends of the Czech Heritage, jedna z nejaktivnějších zahraničních organizací, která ve spolupráci s Národním památkovým ústavem podporuje české kulturní bohatství, zveřejnila ve svém pravidelném newsletteru, že židle navrhnutá Martem Stamem se nechala přímo inspirovat právě sedadlem v Tatře T12.

I Škoda uměla prodávat auta skrze fotky. Dobové snímky mají ohromné kouzlo!

I Škoda uměla prodávat auta skrze fotky. Dobové snímky mají ohromné kouzlo!

Stam se prý k Tatře dostal během jízd do Stuttgartu, konkrétně k výstavbě dělnické kolonie Weissenhof, o které se zmiňujeme výše. Pohodlné sedadlo ho prý natolik inspirovalo, že krátce poté nakreslil první návrh své nové židle na zadní stranu pozvánky na svou svatbu. A aby se kruh uzavřel, tak ten samý zdroj uvádí, že sedadlo Tatry si vzalo přímou inspiraci z židle Marcela Breuera, který přišel s prototypem B3 o rok dříve.

TEST VW Arteon Shooting Brake 2.0 TDI DSG R-Line: Styl a komfort především

VW Arteon SB 2.0 TDI/147 kW

Že model Arteon dorazí také v provedení kombi, Volkswagen oficiálně potvrdil až loni v červnu. Shooting Brake působí takřka dokonale, ale je takový i ve skutečnosti?

17.  1.  2021 | Jan Mička | 52 příspěvků
TEST Subaru BRZ Final Edition: Devět let nás učilo tlačit na pilu. Teď už naposledy

Subaru BRZ Final Edition

Subaru již devátým rokem připomíná, že teď je ten správný čas na pořízení řidičského kupé za hodně dobré peníze. Kdo i letos zaváhá, nejspíš bude mít na nějakou dobu smůlu.

13.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 32 příspěvků
TEST Audi e-tron 55 quattro Sportback: Tichý a hodně nápadný žrout elektřiny

Audi e-tron 55 quattro SB

Audi e-tron jsme tu měli už předloni. Tenkrát jsme s ním vyrazili do Rakouska a zažili pár neočekávaných dobrodružství. Dnes tu máme elegantnější verzi Sportback. Do žádných akcích se ale nehrneme, mrkneme na jeho schopnosti hezky v domácích podmínkách.

10.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 118 příspěvků