Takto mohla vypadat modernizace Tatry 603. Projekt ale nakonec zatrhlo vedení

Čtyřkolový symbol luxusního života v Československu se měl původně dočkat zásadní modernizace. Zdárný konec však nepřišel.

Mezi laickou veřejností je 603 společně s původním Tatraplanem asi nejznámější osobní tatrovkou. V letech 1955 až 1975 se vyrobilo celkem 20.422 kusů a populární byla mezi těmi, kteří v době socialistického Československa měli peníze… a tedy rovněž moc. Prostě ideální povoz pro stranické papaláše.

Tatra dělá geniální podvozky. Důkazem je nové video z uzounkých ulic Štramberka

Tatra dělá geniální podvozky. Důkazem je nové video z uzounkých ulic Štramberka

„Šestsettrojka“ byla vůbec poslední Tatrou s proudnicovou karoserii a přes oblíbenost v kategorii luxusních vozů se často objevovala i v motorsportu. V Kopřivnici ale zprvu neviděli život limuzíny tak dlouhý, jaký nakonec byl.

Jak už víme, Tatra model 603 v roce 1975 pohřbila a rozhodla se pokračovat s novou řadou 613. Už na začátku 60. let se ale hlavně na slovenské straně v pobočném závodě Tatry chystaly prototypy modernizace vozu či další verze, jež měly modelovou řadu 603 rozšířit. Žádný z prototypů se nedočkal sériové produkce, ačkoliv plány se základem 603 byly dosti ambiciózní.

V Česku je na prodej vymazlený Tatraplan. Připravte si na něj pár milionů

V Česku je na prodej vymazlený Tatraplan. Připravte si na něj pár milionů

Vůbec první pokus o modernizaci Tatry 603 dostal označení A (v galerii). Prototyp z roku 1962 navrhlo pražské vývojové oddělení Tatry a měl linie dosti připomínající tehdejší americkou produkci. V bratislavské pobočce následně vznikl z 603 A i kombík (později sanitka, viz galerie) a kromě toho se přemýšlelo o využití základu 603 pro užitkové vozy. Prototypové fáze se tak dočkal i minibus a nízkopodlažní valník.

Stovky návrhů a skic

Nejrozsáhlejší přípravy modernizace či přímého nástupce Tatry 603 však probíhaly až po roce 1963. Úkol dostala na starost právě stále schopnější bratislavská pobočka automobilky, a to v době, kdy 603 sjížděla z linek již osmým rokem.

Nádhernou Tatru T97 Hitler odsoudil k záhubě. Volkswagen za to tvrdě zaplatil

Nádhernou Tatru T97 Hitler odsoudil k záhubě. Volkswagen za to tvrdě zaplatil

Pochopitelně se tak hledělo směrem k překonání slabých stránek oblíbené limuzíny, za což se považovaly přetáčivost, velký odpor při bočním větru a taktéž hluk v kabině od motoru. Aby toho nebylo málo, „nová 603“ měla dle vedení konkurovat vozům zahraničních automobilek.

Práce na vzhledu novinky se rozjely opravdu naplno. Do rozsáhlé skupiny designérů patřil například i známý karosář Otakar Diblík a zprvu bylo vytvořeno kolem stovky návrhů a skic. Z vybrané dvacítky nejlepších nápadů vznikly modely v měřítku 1:10, z nichž se ke konci vybralo pět finálních designů.

Tahle Tatra je vážně z papíru! Nádherná díla českého modeláře nemají obdoby

Tahle Tatra je vážně z papíru! Nádherná díla českého modeláře nemají obdoby

Tady se již začaly tvořit makety v reálné velikosti, které nesly označení X-1 až X-5. Dohledat přesné informace a detailnější fotografie všech pěti maket již není nejsnazší. Každopádně největší zájem byl o typ X-4 Otakara Diblíka s ostře řezanou karoserií a přídí s výklopnými světlomety a také o méně dynamickou, obleji působící verzi X-5 od designéra Jána Cina.

Tatrovácké „výběrové řízení“ vyhrála verze X-5, od níž se skočilo hned do stavby prototypu 603 X. Technicky se toho mělo změnit hodně. Pro ještě více místa se zvětšil rozvor, původně šestimístný interiér byl přepracován na modernější a bezpečnější pětimístný, a pro zlepšení jízdních vlastností byla navržena zcela nová zadní náprava, kdy se z důvodu snížení neodpružené hmotnosti brzdy přesunuly na vnitřní stranu nápravy.

Na severu Čech leží obrovské pohřebiště vozů Tatra. Pár z nich je možné zachránit

Na severu Čech leží obrovské pohřebiště vozů Tatra. Pár z nich je možné zachránit

Motor prošel docela radikální úpravou. Zmenšily se jeho rozměry, o pár deci objem, dostal jiné karburátory a nový výfukový systém. Stále vzduchem chlazený 2,5 litrový (2472 cm³) osmiválec tak produkoval 122 koní (90 kW), asi o 27 koní (20 kW) více. Převodovka byla čtyřstupňová s řadičkou již na středovém tunelu.

A co na to vedení?

Březen 1967 byl klíčovým obdobím, kdy se dokončená Tatra 603 X ukázala nejvyššímu vedení Tatry, a přestože prvotní dojmy byly dobré, negativa dle všeho převažovala.

Tatra stojí i za vozy, které jezdily rychlostí přes 300 km/h. Často se na ně zapomíná

Tatra stojí i za vozy, které jezdily rychlostí přes 300 km/h. Často se na ně zapomíná

Jízdní vlastnosti si vysloužily chválu a dospělejší design karoserie překvapivě také sklidil poměrně dobrý ohlas. Hlavním nedostatkem 603 X měl být ale menší prostor uvnitř, i přes delší rozvor, a příliš měkké přední zavěšení. Negativa měla nesmyslně zahrnovat i okna z plexiskla či některé detaily interiéru – prvky, které by sériová verze ještě vychytala.

Je taky možné, že vedení se nelíbila ani užší, pětimístná kabina. Jiné zdroje však zmiňují i další možné důvody zatrhnutí projektu. Kdo ví, co se dělo na pozadí, ale projekt 603 X si nakonec vysloužil rozsudek smrti. Jediný vytvořený prototyp je dnes vystaven v kopřivnickém muzeu.

Kopřivnická kráska Tatra 613 Coupé měla italský půvab a nulovou šanci na výrobu

Kopřivnická kráska Tatra 613 Coupé měla italský půvab a nulovou šanci na výrobu

Časově i finančně rozsáhlý úkol vytvoření nástupce Tatry 603 tak přišel vniveč a ke zklamání slovenských inženýrů a designérů hned dva měsíce poté vedení rozjelo spolupráci s italskou karosárnou Vignale na dnes známém oficiálním nástupci 613.

Aby toho nebylo málo, zatrhnutím 603 X byly smeteny ze stolu i zajímavé karosářské verze kupé nebo praktického kombi. Nešťastnou tečkou za tvrdou prací bratislavské pobočky Tatry bylo nakonec její ukončení o dva roky později. Celý podnik se přesunul do vlastnictví zahraničního společnosti Omnia, z něhož dále v roce 1971 vznikly Bratislavské automobilové závody (BAZ).

Vylepšené Mini SE Countryman nás fakt bavilo! Tříválec do zásuvky má síly až až

Mini Cooper SE Countryman All4

Jen pár desítek hodin před tím, než Česká republika na vládním semaforu zčervenala, jsme si stihli odskočit do Německa na projížďku s vylepšeným plug-in hybridním Mini Countryman. A ta jízda fakt stála za to!

včera | Jan Mička | 6 příspěvků
TEST Peugeot e-208 GT 100 kW: Cizelace městského auta pro nadšence

Peugeot e-208 GT

Peugeot 208 se prodává i v elektrické variantě. Zkusili jsme si kousek v nejvyšší výbavě GT.

24.  9.  2020 | Vladimír Kadera | 13 příspěvků
Nový Hyundai i20 může vzbudit poprask! Řídili jsme prototyp s litrovým motorem

Hyundai i20 1.0 T-GDI

Nový Hyundai i20 je očekávaným soupeřem fabie a spol. Přijede až v říjnu, my už jsme jej ale exkluzivně vyzkoušeli.

20.  9.  2020 | Jiří BaborskýOndřej Mára | 47 příspěvků