Tato hasičská Toyota má na starosti požáry elektromobilů. Vznikla u české firmy

Zvyšující se počet elektromobilů na cestách si vyžaduje i rozšíření speciální techniky, která se postará o jejich případné požáry.

Ať už jde o hořící Tesly v podzemních garážích nebo hodiny doutnající hybridní BMW, požáry elektrických či elektrifikovaných vozů představují pro hasiče nová rizika a zcela jiný přístup k hašení vozidel i záchraně posádky. Upravují se pracovní postupy záchranných složek, ale rovněž používaná technika k boji s tímto typem požárů.

U tradičního českého výrobce hasičské techniky Kobit - THZ tak vzniklo speciální vozidlo, které je určené právě pro hašení elektromobilů či hybridů a jejich obtížněji zvladatelných baterií v plamenech. Rychlý zásahový automobil (RZA) stojí na platformě Toyoty Hilux 6x6. Použití již od základu odolné a prověřené techniky je tedy zřejmé.  

Nezničitelná Toyota Hilux v přirozeném prostředí: Český terén si dala s chutí!

Nezničitelná Toyota Hilux v přirozeném prostředí: Český terén si dala s chutí!

Celý projekt je ostatně přehlídkou schopností několika českých firem. Do vývoje a stavby tak byl zapojen i výrobce hasících zařízení Atenta, kdežto samotná šestikolová přestavba nezničitelného Hiluxu je prací Autosalonu Dajbych, známého experta na off-roady. Spolupráce se samotným Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru ČR byla samozřejmostí.

U speciálního hasičského Hiluxu je zmiňována jeho výhoda nasazení v nepřístupném terénu nebo v prostorech s omezenou výškou (do 185 cm), kam by se normální hasičský vůz nedostal. Vozidlo je pak vybaveno vysokotlakým hasicím systémem CCS Cobra, umožňujícím rychlé a efektivní hašení trakčních akumulátorů.

Vodíková Toyota Mirai oficiálně: Luxusní zadokolka ujede až 650 km, váží 1,9 tuny

Vodíková Toyota Mirai oficiálně: Luxusní zadokolka ujede až 650 km, váží 1,9 tuny

Ve výbavě se objevuje i akumulátorové vyprošťovací nářadí, přetlaková ventilace, detekční technika a další předepsaná výbava RZA. Časté riziko samovznícení baterií u elektromobilů i po jejich zdánlivém uhašení má posádka vozu pod kontrolou díky přenosnému i stabilnímu monitorovacímu systému termovize. Vzhledem k vysoké účinnosti hasebního média a čerpadla je však možné hasičský Hilux použít i pro širokou škálu dalších typů zásahů.

Toyota

Toyotu v roce 1937 založil Kiichiro Toyoda odštěpením od firmy svého otce. Už v roce 1936 ale stvořil první vůz, Toyodu AA.

K japonské Toyotě dnes patří i Lexus, Daihatsu a Hino Motors. Je to jedna z největších světových automobilek.

Toyota RAV4 • Toyota Aygo • Toyota Yaris • Toyota Corolla • Toyota Camry • Toyota Highlander • Toyota C-HR • Toyota Prius

TEST VW Arteon Shooting Brake 2.0 TDI DSG R-Line: Styl a komfort především

VW Arteon SB 2.0 TDI/147 kW

Že model Arteon dorazí také v provedení kombi, Volkswagen oficiálně potvrdil až loni v červnu. Shooting Brake působí takřka dokonale, ale je takový i ve skutečnosti?

17.  1.  2021 | Jan Mička | 52 příspěvků
TEST Subaru BRZ Final Edition: Devět let nás učilo tlačit na pilu. Teď už naposledy

Subaru BRZ Final Edition

Subaru již devátým rokem připomíná, že teď je ten správný čas na pořízení řidičského kupé za hodně dobré peníze. Kdo i letos zaváhá, nejspíš bude mít na nějakou dobu smůlu.

13.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 32 příspěvků
TEST Audi e-tron 55 quattro Sportback: Tichý a hodně nápadný žrout elektřiny

Audi e-tron 55 quattro SB

Audi e-tron jsme tu měli už předloni. Tenkrát jsme s ním vyrazili do Rakouska a zažili pár neočekávaných dobrodružství. Dnes tu máme elegantnější verzi Sportback. Do žádných akcích se ale nehrneme, mrkneme na jeho schopnosti hezky v domácích podmínkách.

10.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 118 příspěvků