Tata Nano: zapomeň, Evropo (živé foto)

Indická automobilka Tata je plná překvapení. Kolem modelu Nano udělala patřičný rozruch, pro Evropu s ním ale už nepočítá.

Stánek Taty na ženevském autosalonu byl v tiskových dnech obležen davem novinářů, kteří zde však většinou nebyli kvůli Nanu. Čekalo se totiž především oznámení o ukončení jednání s koncernem Ford o nákupu značek Jaguar a Land Rover. Nakonec se tak nestalo, šéf společnosti Ratan Tata mluvil především o továrně nesoucí jeho jméno. Oznámil pouze svůj záměr chovat se k tradičním jménům Jaguar a Land Rover s patřičnou úctou. Jednání s Fordem se prozatím dále protahují, ale oznámení o dohodě se očekává každým dnem. 

Ve svém emotivním projevu vzpomněl, jak se jeho firma poprvé objevila v Ženevě před jedenácti lety jako neznámý podnik usilující o prosazení na světových trzích. Od té doby odvedl Tata spoustu práce, kterou představuje především velkovýrobní Indica. Tata zároveň zdůraznil úlohu zájmu světových médií při rozhodování o další expanzi automobilky. Zároveň oznámil, že s rekordně laciným autem Nano do Evropy nepůjde, protože by nemohlo splnit emisní a bezpečnostní limity. Nano se zde údajně objevilo pouze jako projev sentimentu z jedenáct let staré premiéry.

Naději na evropskou existenci tak má pouze připravovaný, zásadně modernizovaný typ Indica, jenž by měl zastoupit nezdařilý CityRover, kterému bylo vytýkáno zvláště jeho mizerné dílenské zpracování. Je ale možné, že jméno CityRover se vrátí, protože s nákupem Land Roveru Tata získá práva na všechny značky, v nichž se objevuje jméno Rover. Vlastnictví značky Rover německým BMW totiž vypršelo koncem loňského roku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tata Nano v Ženevě
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tata Nano

 

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 51 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků