Tata Nano: levněji to nejde

Doba, kdy si i průměrný český občan koupí za dva průměrné platy nové auto, je zde. Indická Tata představila vůz s cenou 45 000 Kč.

Indická automobilka Tata představila zřejmě nejlevnější sériově vyráběný vůz na světě. Cena nového modelu Nano byla stanovena na 2 500 amerických dolarů (přibližně 45 000 Kč). Za tyto peníze bude vůz prodáván na indickém trhu a později možná i na dalších trzích.

Malé auto s délkou 3 100 mm, šířkou 1 500 mm a výškou 1 600 mm je opravdovým prckem a v rozměrech si příliš nezadá se slavnějším Smartem. O pohon se pak stará dvouválcový agregát o objemu 0,6 l s výkonem 24 kW (33 k). Motor je pak umístěn u zadní nápravy a má si v kombinaci vystačit se 4,3 l naturalu na 100 km.

Samotná kvalita vozu je dost diskutabilní, jelikož je jasné, že při tak nízkých nákladech nelze očekávat nejmodernější technologie a materiály. Na podvozku tak stojí obyčejná plechová karosérie, která je doplněna plastovými nárazníky a opravdu malými koly.

Nízké náklady jsou cítit i v interiéru, kterému vévodí palubní deska, která by snesla srovnání se starším Favoritem. Pět míst k sezení je pak při daných rozměrech konstruováno spíše na japonskou velikost posádky než na zdatné Indy.

Ať tak či onak, vše se točí kolem ceny. Za tyto peníze lze vozu odpustit opravdu mnoho a vůbec nemusí vadit, že vše nevypadá jako z katalogu Mercedesu. Pokud by se jednou vůz dostal i mimo území Indie, jistě by si našel řadu zákazníků.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tata Nano
TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

včera | Radek Pecák | 52 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků
Minitest Ford Fiesta Vignale 1.0 EcoBoost: V čem je ta prémie?

Ford Fiesta 1.0 EB Vignale (minitest)

Vyplatí se koupě té nejvíce vyšňořené Fiesty? Vyzkoušeli jsme ji s litrovým motorem EcoBoost o výkonu 103 kW.

15.  2.  2018 | Milan Lažanský | 25 příspěvků