Tata Motors definitivně kupuje Jaguar a Land Rover

I když se to vědělo již delší dobu, teprve nyní přichází okamžik, kdy obě strany oficiálně oznámily dohodu, která se týká prodeje britských automobilek Jaguar a Land Rover do rukou indického koncernu Tata Motors.

Indové zaplatí Fordu za obě automobilky 2,3 mld. dolarů, což je suma, kterou tipovala většina analytiků a která odpovídá hodnotě obou společností. Každopádně není to ani polovina toho, co Ford za tyto dvě automobilky zaplatil v minulosti a to měl dolar před osmi resp. devatenácti lety daleko větší hodnotu.

Tata Motors také zveřejnila své krátkodobé plány. Prozatím se nezmění v chodu automobilek nic. Nový majitel nehodlá propouštět zaměstnance, ale v budoucnu chce obě společnosti restrukturalizovat, aby byly ziskové. Což v současnosti nesplňuje hlavně Jaguar, který ovšem nyní zahájil novou éru svých vozů příchodem modelu XF.

Každopádně fanoušci značek se nemusí bát, že by se výroba zastavila, případně přesunula jinam jen kvůli poněkud exotickému majiteli. Britský výrobce sportovních vozů Lotus patří prozměnu malajské společnosti Proton, vyrábí dále v Anglii a daří se mu více než dobře.

Po prodeji Astonu Martin se tak Ford zbavil další dvojice automobilek a z původní evropské čtveřice tak v portfoliu zůstává pouze Volvo, kterého se Ford možná zbaví v budoucnu také. Odprodejem těchto automobilek se také Ford začne propadat v žebříčku největších výrobců na světě, kde mu ještě nedávno patřilo druhé místo.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 17 příspěvků