Tata Motors definitivně kupuje Jaguar a Land Rover

I když se to vědělo již delší dobu, teprve nyní přichází okamžik, kdy obě strany oficiálně oznámily dohodu, která se týká prodeje britských automobilek Jaguar a Land Rover do rukou indického koncernu Tata Motors.

Indové zaplatí Fordu za obě automobilky 2,3 mld. dolarů, což je suma, kterou tipovala většina analytiků a která odpovídá hodnotě obou společností. Každopádně není to ani polovina toho, co Ford za tyto dvě automobilky zaplatil v minulosti a to měl dolar před osmi resp. devatenácti lety daleko větší hodnotu.

Tata Motors také zveřejnila své krátkodobé plány. Prozatím se nezmění v chodu automobilek nic. Nový majitel nehodlá propouštět zaměstnance, ale v budoucnu chce obě společnosti restrukturalizovat, aby byly ziskové. Což v současnosti nesplňuje hlavně Jaguar, který ovšem nyní zahájil novou éru svých vozů příchodem modelu XF.

Každopádně fanoušci značek se nemusí bát, že by se výroba zastavila, případně přesunula jinam jen kvůli poněkud exotickému majiteli. Britský výrobce sportovních vozů Lotus patří prozměnu malajské společnosti Proton, vyrábí dále v Anglii a daří se mu více než dobře.

Po prodeji Astonu Martin se tak Ford zbavil další dvojice automobilek a z původní evropské čtveřice tak v portfoliu zůstává pouze Volvo, kterého se Ford možná zbaví v budoucnu také. Odprodejem těchto automobilek se také Ford začne propadat v žebříčku největších výrobců na světě, kde mu ještě nedávno patřilo druhé místo.

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 18 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků