Tálibán má své superauto. Vznikalo pět let a dostalo motor ze staré Toyoty, má napravit reputaci země

V Afghánistánu vzniklo první sportovní auto. Jeho účelem má být napravit reputaci těžce zkoušené země.

Na první pohled vypadá jako klasický supersport s motorem uprostřed. Nejde však o pouhý počítačový model – skutečně jezdí. Jmenuje se Mada 9 a stojí za ním výrobce, který si říká Entop.

Vůz představil ministr pro vysoké školství Tálibánu Abdul Baqi Haqqani, pracoval na něm tým zhruba třiceti lidí, mimo jiné i z Afghánského technického odborného institutu. Sporťák se objevil v afghánských novinách a na Twitteru o něm informoval i mluvčí „Islámského emirátu Afghánistán“ Zabihuláh Mudžáhid.

Z proporcí je jasné, že auto má motor uložený vzadu. Tím je čtyřválec z Toyoty Corolla, jehož výkon neznáme, stejně jako jízdní výkony vozu. Generální ředitel společnosti Entop Mohamed Riza Ahmadi pro něj má velké plány, vůz má začít svou cestu v domovském Afghánistánu a možná se prý dostane i na mezinárodní trh. Vyloučené není také jeho osazení elektrickým pohonem.

Sporťák Mada 9 by také měl napravit reputaci země, v níž se hnutí Tálibán ujalo vlády poté, co ji v roce 2021 opustila spojenecká vojska. Uvidíme, jak se to podaří. Sportovní auta na zlepšení nálady nefungují, když státní moc nechává střílet do demonstrantů, potlačuje práva žen a unáší a likviduje jakoukoliv opozici.

Toyota

Toyotu v roce 1937 založil Kiichiro Toyoda odštěpením od firmy svého otce. Už v roce 1936 ale stvořil první vůz, Toyodu AA.

K japonské Toyotě dnes patří i Lexus, Daihatsu a Hino Motors. Je to jedna z největších světových automobilek.

Toyota RAV4 • Toyota Aygo • Toyota Yaris • Toyota Corolla • Toyota Camry • Toyota Highlander • Toyota C-HR • Toyota Prius

Diskuze (51) Další článek: Zákulisí vývoje Porsche 911 Dakar je plné perliček. O název se sváděly boje a vůz měl přijít o mnoho let dříve

Témata článku: , , , , , , , , , , ,