Tak a je po Smartu Forfour

Dlouho očekávané se stalo skutečností, výroba Smartu Forfour byla minulý týden dohodou koncernů Mitsubishi Motors a DaimlerChrysler (dále jen DC) definitivně ukončena. Vůz byl vyráběn v nizozemské továrně NedCar po boku Mitsubishi Colt, se kterým sdílel velkou většinu techniky. Zatímco nedlouhý život Forfour se stal dohodou obou stran minulostí, Colt se bude v Nizozemí vyrábět i nadále.

K ukončení výroby došlo po více než tříměsíčním vyjednávání obou firem a ještě delším tápání samotného koncernu DC. Pro ten je Smart malou noční můrou, které se nedokáže zbavit. Uvažoval postupně o jeho prodeji, o zrušení většiny modelové řady nebo naopak o expanzi na nové trhy. Realizováno bylo zatím pouze to druhé, z relativně široké nabídky smartu a plánovaného SUV zůstal jen prapůvodní malý Fortwo, který se dočká i druhé generace.

Součástí dohody je také přenechání padesátiprocentního podílu Mitsubishi ve firmě MDC Power ve prospěch DC. Firma MDC Power byla původně založena jako společná motorárna nejen pro Smart Forfour a Mitsubishi Colt, nyní zůstává čistě majetku DC.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Smart Forfour jsme testovali loni, dnes si můžete test prečíst leda z nostalgie...

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

včera | Jan Mička | 2 příspěvky
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků