Svolávací akce za únor 2019: Není mezi těmito modely i vaše auto? Hrozí i požáry

Může jít o naprostou maličkost, ale také o vskutku závažný problém. Jen za únor provedly automobilky přes třicet svolávacích akcí. Podívejte se, jestli mezi nimi není vaše auto.

Svolávací akce dnes nejsou žádnou výjimkou a měsíčně musí nejrůznější automobilky řešit takových komplikací i hned několik. Podle webu svolávačky.cz a evropského systému EU Rapex tak pouze za minulý měsíc došlo na celkem 31 svolávacích akcí, týkajících se 44 modelů napříč 17 značkami. Souhrn za minulý rok (celkem 288 svolávaček) jsme už dříve rozebírali.

V únoru 2019 byl přitom rekordmanem Mercedes-Benz, u jehož modelů došlo k celkem sedmi akcím. U tříd A a C se například řešily závady na airbagu – chybějící perforace k rozvinutí airbagu spolujezdce a chybné hlášení o detekci dětské sedačky a tedy deaktivaci airbagu. „Céčko“ a také „éčko“ pak muselo řešit závady v oblasti řízení.  

Svolávací akce automobilů v roce 2018. Není mezi nimi i ten váš?

Svolávací akce automobilů v roce 2018. Není mezi nimi i ten váš?

Tři svolávací akce řešila Alfa Romeo (závady na okruhu chlazení a možnost vzniku požáru u Stelvia, brzdy zase u Giulie) a také Audi (starší A6 z roku 2014 hrozil vznik požáru, u A4 a A5 šlo o airbagy). Po dvou svolávacích akcích došlo u Bentley, Dodge, Land Roveru a Porsche (viz níže). Softwarový problém systému eCall řešilo Volvo u skoro celé své modelové řady.

Jaguarů (F-Type, F-Pace, XJ) a Land Roverů (Range Rover, Velar, Discovery) se přesněji týkal vcelku závažný problém se zajišťovacím šroubem řemenice klikové hřídele. Domácí Škoda poté vypsala svolávací akci kvůli vadným opěrkám hlavy u zadních sedadel Octavie. Stejný problém se přitom objevil už minulý rok u Karoqu.

Nejkvalitnější servisy prý mají značky Škoda, VW a Peugeot. Souhlasíte?

Nejkvalitnější servisy prý mají značky Škoda, VW a Peugeot. Souhlasíte?

Ani Porsche, často končící na vrcholech žebříčků spolehlivosti, se tedy v únoru svolávačkám nevyhnulo. Zatímco starší Cayenne, Panamera a 911 mohly nesplňovat platné standardy některých součástek při výrobě vozů, u novějších Macanů a Cayenne (2017 – 2018) se objevil problém s vadnými popruhy vaku na lyže, který nemusel pevně držet na svém místě mezi sedačkami.  

Z jednatřiceti svolávacích akcí za únor 2019 samozřejmě nelze probírat každou. Jestli se mezi zasaženými modely neobjevuje i vaše auto, se můžete podívat zde v kompletním seznamu.

TEST Opel Combo Life 1.2 Turbo a Van XL 1.5 CDTI: Když dva nedělají totéž

Opel Combo Life 1.2 Turbo a Van XL 1.5 CDTI

Opel Combo pochází z kvarteta rodných bratrů, kteří se s obměnami prodávají pod značkami PSA i Toyoty. Je tedy nasnadě, že v odpovídajících verzích se nebudou výrazně lišit. Což je do značné míry pravda, avšak rozdíly se najdou a užitková verze se od osobních modelů liší víc, než by se na první pohled zdálo.

18.  7.  2019 | Petr Schnagl | 10 příspěvků
Za volantem nového Audi A4: S4 TDI má neskutečnou sílu, TDI Evo zase spotřebu

Audi A4 2.0 TDI Evo a S4 TDI (první svezení)

Nejúspěšnější model automobilky Audi, A4, slaví v letošním roce 25 let od začátku výroby. Facelift je ideálním dárkem, obzvláště když se nezaměřil pouze na změnu vzhledu.

17.  7.  2019 | Jan Mička | 69 příspěvků
TEST Mazda 3 Skyactiv-D (85 kW): Válka proti mainstreamu

Mazda 3 Skyactiv-D

Vpředu nijak zvlášť výkonný diesel, vzadu torzní příčka, mezigeneračně vyšší hmotnost a základní cena téměř 600 tisíc. Skoro se chce říct, že tohle už nezachrání ani ta hezká tvářička. Až na to, že nová trojka je něčím víc než jen neobyčejně vypadajícím hatchbackem.

16.  7.  2019 | Miro Mihálik | 62 příspěvků