Svolávací akce za únor 2019: Není mezi těmito modely i vaše auto? Hrozí i požáry

Může jít o naprostou maličkost, ale také o vskutku závažný problém. Jen za únor provedly automobilky přes třicet svolávacích akcí. Podívejte se, jestli mezi nimi není vaše auto.

Svolávací akce dnes nejsou žádnou výjimkou a měsíčně musí nejrůznější automobilky řešit takových komplikací i hned několik. Podle webu svolávačky.cz a evropského systému EU Rapex tak pouze za minulý měsíc došlo na celkem 31 svolávacích akcí, týkajících se 44 modelů napříč 17 značkami. Souhrn za minulý rok (celkem 288 svolávaček) jsme už dříve rozebírali.

V únoru 2019 byl přitom rekordmanem Mercedes-Benz, u jehož modelů došlo k celkem sedmi akcím. U tříd A a C se například řešily závady na airbagu – chybějící perforace k rozvinutí airbagu spolujezdce a chybné hlášení o detekci dětské sedačky a tedy deaktivaci airbagu. „Céčko“ a také „éčko“ pak muselo řešit závady v oblasti řízení.  

Svolávací akce automobilů v roce 2018. Není mezi nimi i ten váš?

Svolávací akce automobilů v roce 2018. Není mezi nimi i ten váš?

Tři svolávací akce řešila Alfa Romeo (závady na okruhu chlazení a možnost vzniku požáru u Stelvia, brzdy zase u Giulie) a také Audi (starší A6 z roku 2014 hrozil vznik požáru, u A4 a A5 šlo o airbagy). Po dvou svolávacích akcích došlo u Bentley, Dodge, Land Roveru a Porsche (viz níže). Softwarový problém systému eCall řešilo Volvo u skoro celé své modelové řady.

Jaguarů (F-Type, F-Pace, XJ) a Land Roverů (Range Rover, Velar, Discovery) se přesněji týkal vcelku závažný problém se zajišťovacím šroubem řemenice klikové hřídele. Domácí Škoda poté vypsala svolávací akci kvůli vadným opěrkám hlavy u zadních sedadel Octavie. Stejný problém se přitom objevil už minulý rok u Karoqu.

Nejkvalitnější servisy prý mají značky Škoda, VW a Peugeot. Souhlasíte?

Nejkvalitnější servisy prý mají značky Škoda, VW a Peugeot. Souhlasíte?

Ani Porsche, často končící na vrcholech žebříčků spolehlivosti, se tedy v únoru svolávačkám nevyhnulo. Zatímco starší Cayenne, Panamera a 911 mohly nesplňovat platné standardy některých součástek při výrobě vozů, u novějších Macanů a Cayenne (2017 – 2018) se objevil problém s vadnými popruhy vaku na lyže, který nemusel pevně držet na svém místě mezi sedačkami.  

Z jednatřiceti svolávacích akcí za únor 2019 samozřejmě nelze probírat každou. Jestli se mezi zasaženými modely neobjevuje i vaše auto, se můžete podívat zde v kompletním seznamu.

TEST Lexus UX 250h F Sport Top: Pro nejdůležitější lidi na světě

Lexus UX 250h F Sport Top

O tom, že Lexus navrhuje a vyrábí opravdu krásná auta, není pochyb. A já se k řízení jednoho takového krasavce dostala. Nový Lexus UX 250h je první auto s hybridním pohonem, které jsem měla možnost vyzkoušet, a byla jsem z něj nadšená. Samozřejmě hlavně z holčičího pohledu, jak jinak.

22.  5.  2019 | AutoRevue.cz | 45 příspěvků
Minitest Lexus LS 500 AWD: Pro ty, kteří vědí, co chtějí

Lexus LS 500 AWD (minitest)

Vrchol motorové nabídky vlajkové lodi Lexusu se musí spokojit s šesti válci. Bude mu to stačit?

19.  5.  2019 | Vladimír Kadera | 20 příspěvků
Řídili jsme nový Ford Ranger Raptor: Je perfektní! To nejdůležitější však schází

Ford Ranger Raptor (první svezení)

Ford Ranger Raptor dokazuje, že práce může být i zábava. Umí dřít, vypadá u toho skvěle a těžkým terénem jezdí jako pánbůh.

17.  5.  2019 | Jiří Baborský | 22 příspěvků