Světové metropole se připravují na nával elektromobilů. Co na to Praha?

Bičovat automobilový průmysl za znečištěnou planetu může jen absolutní idiot. Bohužel jich je tolik, že se pro nás motoristy tento svět změní brzy k nepoznání a na změnu je třeba se připravit.

Elektromobilita již není jen novodobé science fiction, ale pevně dané téma, o které se zajímá široká veřejnost i odborné kruhy. V dnešní době se věří, že elektromobily nahradí auta se spalovacím motorem a najdou se i tací, kteří jsou ochotni bez nátlaku tvrdit, že se jim již dnes dokáží vyrovnat.

Příští generace VW Tiguan přijde nečekaně brzy. Musí držet basu s elektromobily

Příští generace VW Tiguan přijde nečekaně brzy. Musí držet basu s elektromobily

Země, jako třeba Francie, Německo nebo Velká Británie dokonce již stanovily datum, kdy nebude možné vjet se spalovacím vozem na některé silnice. Dojde k tomu však až po tom, co se ceny elektromobilů vyrovnají těm tradičním automobilům, což se odhaduje někdy okolo roku 2025.

Dnes najdete téměř ve všech nabídkách automobilek nějakou formu elektrifikace. Někde je to mild-hybrid, který ani nepoznáte, a někde je to čistá flotila elektromobilů, jako například u Tesly nebo Rivianu.

Expert na elektromobily otevřeně promluvil o jejich úskalích a budoucnosti

Expert na elektromobily otevřeně promluvil o jejich úskalích a budoucnosti

Zatímco se světové metropole pomalu připravují na nával elektromobilů, může si český občan všimnout, že u nás se již sem tam taky nějaký objeví. Dle Jiřího Fremra, místopředsedy energetické sekce Hospodářské komory města Prahy, by se mělo naše hlavní město již připravovat.

„Spuštěná prodlužovačka z okna rozhodně není a ani nemůže být řešením. Je třeba odhadnout, jaký v budoucnu bude podíl elektromobilů na území Prahy. Město od začátku musí mít vytvořenou cestovní mapu, která ho postupně připraví až na stoprocentní podíl elektroaut v jeho ulicích. V rámci této mapy je nutné mít i dlouhodobý výhled ohledně energetické náročnosti nebo potřeb trafostanic. Rovněž je nutné sjednotit povolovací proces, dílčí kroky je nutné koordinovat památkáři a dalšími účastníky řízení.“

Porsche Taycan je bestseller. Zálohu 2500 eur již zaplatilo třicet tisíc lidí

Porsche Taycan je bestseller. Zálohu 2500 eur již zaplatilo třicet tisíc lidí

Elektromobilita je jedním z pilířů budoucích moderních metropolí. Pokud si tedy Praha chce udržet tento status, bude muset začít jednat. Stavět nabíječky, rozvádět nové sítě, připravit energetické společnost, zařídit programy na sdílení aut a vůbec všechno, co teď lidé používající papírová brčka rádi řeší.

Současný trend je elektromobilita. Co přesně bude za ta léta, kdy nám automobilky a příznivci elektromobility slibují onu kýženou zelenou budoucnost, ale přece nemohou vědět ani oni. Zatím tedy jenom víme, že Porsche Taycan půjde na dračku, a že některé elektromobily se už dají celkem normálně používat

Elon Musk ví, jak prodat Tesly, o které lidé nestojí. Další majitelé už mají utrum

Elon Musk ví, jak prodat Tesly, o které lidé nestojí. Další majitelé už mají utrum

A postupem času na tom budou lépe a lépe. Ujedou pět set kilometrů na jedno nabití a nabijí se za pár hodin (některé už to zvládnou teď). Právě na to je Prahu potřeba částečně připravit, protože se odběr energie znatelně zvedne. Odpověď na otázku, kde vezme Praha všechnu tu energii, visí pořád ve vzduchu. I proto vám nemůžeme tvrdit, že tu budeme všichni jezdit do pár let elektromobily, protože bychom vás jen tahali za zásuvku.

První jízda se Škodou Kamiq 1.0 TSI: Revoluci nečekejte, poctivý kus auta ano

Škoda Kamiq 1.0 TSI DSG (první svezení)

Už se těším, až si dnes večer sednu s šálkem horké kávy k počítači a zabořím se do diskuze pod tímto článkem. Na první dojem je totiž Škoda Kamiq opravdu dobrá.

včera | Vladimír Kadera | 115 příspěvků
TEST Subaru BRZ Spec. S: BRZy, jazyk, nazývat… věci pravými jmény

Subaru BRZ Spec. S

Pokud máme věci nazývat pravými jmény, je nutno poznamenat, že zlí jazykové tvrdí, že BRZ „nejede“. A je fér přiznat, že jakkoli pro modelový rok 2019 a speciálně v limitované edici Spec. S prodělalo řadu změn, včetně například jiného naladění řídící jednotky, je na tomto tvrzení kus pravdy. To však ani náhodou neznamená, že by BRZ nebylo skvělé auto.

19.  8.  2019 | Petr Schnagl | 12 příspěvků
Minitest Toyota RAV4 2.5 Hybrid: Konečně něco, co si stojí za svým

Toyota RAV4 2.5 Hybrid (minitest)

Nová Toyota RAV4 nás už dříve překvapila extravagantním vzhledem, ale měli jsme k ní pár výhrad, které se pokusí smazat hybridní verze. Podaří se jí to?

16.  8.  2019 | Vladimír Kadera | 78 příspěvků