Svět má nový nejrychlejší traktor. Rekordní JCB Fastrac 8000 umí jet přes 160 km/h

Světový rekord pokořen. Upravený traktor britské firmy se s tím opravdu nepáře a my už se nemůžeme dočkat celého filmu.

Možná si ještě pamatujete, jak si automobilový pořad Top Gear nechal postavit na zakázku traktor, se kterým potom světoznámý jezdec Stig zajel světový rekord. Tenkrát se s traktorem, který měl pod kapotou motor Chevrolet o objemu 5,7 litru, podařilo dosáhnout rychlosti 140,44 km/h. 

Toto je nejrychlejší traktor na světě. Rekord zlomil někdo, koho dobře znáte

Toto je nejrychlejší traktor na světě. Rekord zlomil někdo, koho dobře znáte

Tento rekord však už nyní neplatí a zapisovači do Guinessovy knihy rekordů se museli opět chopit měřidel. Rekord totiž nyní překonali v britském závodě JBL, kde vyrábějí zemědělskou a stavební techniku. Rekordmanem se stal traktor Fastrac 8000.

Ten dosáhl rychlosti 166,72 km/h. Za volantem seděl motocyklový závodník Guy Martin. Pod kapotou traktoru se nacházel dieselový motor 7.2 litru, produkující výkon 746 kW (1000 koní) a točivý moment 2500 N.m. Více informací o pohonu se dozvíme až v chystaném videu. Říká se ale, že sériovou převodovku CVT nahradila šestistupňová skříň ZF z náklaďáku.

Martin Macík ukázal speciál pro Rallye Šumava. Pojede v traktoru!

Martin Macík ukázal speciál pro Rallye Šumava. Pojede v traktoru!

Obří výkon je vám samozřejmě k ničemu, pokud taháte neforemnou krabici. Právě proto přispěchal na pomoc tým Formule 1 Williams Advanced Engineering, který traktoru upravil aerodynamiku dodatečnými a na první pohled viditelnými úpravami karoserie. 

Jak moc byly změny razantní, si můžete prohlédnout nahoře v galerii, kde máte pro porovnání základní model. Více informací se dozvíme až v krátkém filmu, který firma JCB chystá.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Minitest Honda HR-V 1.5 VTEC Sport: Uhájí vyšší cenu slušnou dynamikou?

Honda HR-V 1.5 VTEC Sport

Honda se rozhodla ještě více zatraktivnit svůj crossover HR-V a jeho nabídku rozšířila i o verzi Sport. Podívali jsme se jí na zoubek s převodovkou CVT i s klasickou šaltpákou.

17.  10.  2019 | Vladimír Kadera | 17 příspěvků
TEST BMW M2 Competition M-DCT: Jednoduše to nejlepší

BMW M2 Competition M-DCT

S německými výkonovými válkami podpořenými opulentním luxusem a bezpečností se ze scény potichu vypařil důraz kladený na tu nejdůležitější esenci sportovních aut – lehkost. M2 Competition tento trend vysloveně neboří, protože je ale u BMW nejmenší, na odkaz staré školy úplně nezapomněla.

15.  10.  2019 | Miro Mihálik
TEST Peugeot 508 SW GT 2.0 BlueHDi EAT8: Cena za design

Peugeot 508 SW GT 2.0 HDi EAT8

Kombi varianta nové 508 je pohledný a jemně avantgardní vůz, však také po zásluze získal letos ocenění Red Dot Design Award. Není to ale jediná jeho cena za design. Cenu za design totiž zaplatí i zákazníci. Jak fakticky, tak především v přeneseném významu.

13.  10.  2019 | Petr Schnagl | 105 příspěvků