Švédsko zavádí do autoškol kurs úsporné jízdy

Švédský úřad pro dopravu rozhodl, že v osnovách autoškol se objeví zcela nové položky, které radikálně změní učení se řízení a také závěrečné testy. Mimo klasickou teorii, základy techniky, praktickou ukázku jízdních dovedností a zdravovědu budou muset budoucí řidiči prokázat, že jsou i zdatní v šetrné jízdě.

Jednoduše řečeno, při praktické zkoušce z jízdy budou muset prokázat, že ovládají vůz a znají předpisy i v praxi, ale také to, že umí jezdit šetrně. Komisaři se zaměří na to, zda řidič zbytečně neakceleruje, zda zbytečně nestojí se zapnutým motorem, zda nebrzdí málo motorem a také to, zda umí jet natolik plynule, že nebudou muset ani zrychlovat, ani brzdit, ale prostě pojedou a pojedou.

Na jednu stranu se to může zdát jako bohulibá a přínosná věc, ale na druhou stranu to může být pohroma. Nemá smysl si nic namlouvat. Většina adeptů o řidičák je extrémně nervózní již ze současného stavu a pokud budou muset ještě myslet na to, aby náhodou nezačali brzdit motorem o pět metrů později, případně zda nezrychlili příliš může být docela vražedné.

Navíc hodnocení bude čistě subjektivní, nebude existovat žádná metodika rovného přístupu. Možná, že komisař položí na palubní desku kafe a pokud se rozlije, tak řidič moc zrychloval, nebo brzdil.

U nás by byla situace samozřejmě úplně jiná. V zemi dízlům zaslíbené, kde najdeme mnoho talentů jezdících se spotřebou 3 litry při 180 km/h, by takový test byl pouhou formalitou. U nás je většina řidičů opravdovými mistry economy run, takže po takové autoškole by na to konečně mohli dostat i oficiální papíry.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 17 příspěvků