Švédsko zavádí do autoškol kurs úsporné jízdy

Švédský úřad pro dopravu rozhodl, že v osnovách autoškol se objeví zcela nové položky, které radikálně změní učení se řízení a také závěrečné testy. Mimo klasickou teorii, základy techniky, praktickou ukázku jízdních dovedností a zdravovědu budou muset budoucí řidiči prokázat, že jsou i zdatní v šetrné jízdě.

Jednoduše řečeno, při praktické zkoušce z jízdy budou muset prokázat, že ovládají vůz a znají předpisy i v praxi, ale také to, že umí jezdit šetrně. Komisaři se zaměří na to, zda řidič zbytečně neakceleruje, zda zbytečně nestojí se zapnutým motorem, zda nebrzdí málo motorem a také to, zda umí jet natolik plynule, že nebudou muset ani zrychlovat, ani brzdit, ale prostě pojedou a pojedou.

Na jednu stranu se to může zdát jako bohulibá a přínosná věc, ale na druhou stranu to může být pohroma. Nemá smysl si nic namlouvat. Většina adeptů o řidičák je extrémně nervózní již ze současného stavu a pokud budou muset ještě myslet na to, aby náhodou nezačali brzdit motorem o pět metrů později, případně zda nezrychlili příliš může být docela vražedné.

Navíc hodnocení bude čistě subjektivní, nebude existovat žádná metodika rovného přístupu. Možná, že komisař položí na palubní desku kafe a pokud se rozlije, tak řidič moc zrychloval, nebo brzdil.

U nás by byla situace samozřejmě úplně jiná. V zemi dízlům zaslíbené, kde najdeme mnoho talentů jezdících se spotřebou 3 litry při 180 km/h, by takový test byl pouhou formalitou. U nás je většina řidičů opravdovými mistry economy run, takže po takové autoškole by na to konečně mohli dostat i oficiální papíry.

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 18 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků